V článku si přečtete
Ve světě rybařiny byste jen těžko hledali úspěšnější nástrahu nebo návnadu na kapry. Kukuřice na ryby je v našem světě už od nepaměti, a stejně dlouhou velmi úspěšně pomáhá rybářům docílit bohatých úlovků. Jak je možné, že právě kukuřice je tak úspěšná? Těch důvodů je hned několik: Atraktivní barva. Dokonalá chuť. Skvělá stravitelnost. Přesto! I když kukuřice na ryby je bezesporu geniální nástrahou a návnadou, tak není tou nejlepší volbou při chytání těch největší ryb. To je třeba si říct…
Autoři: Tomáš Horáček a Viktor Krus
Tohle zažil asi každý rybář: Člověk do vody nahází hrsti žluťounkých zrníček, které na dně vytvoří neodolatelný „koberec“. Rybář si ani nestihne sednout do pohodlného křesílka, a už to „fičí“. Záběr! Po záseku se prut krásně ohne a brzda navijáku proklouzne. To bude kapr! A taky že jo! Po chvíli se u břehu vyvalí zlatavé tělo mírového šupináče. Ano! Kukuřice na kapry skvěle funguje a není výjimkou s touhle nástrahou a návnadou nachytat obrovské množství ryb.
VIDEO: Kukuřice na ryby do krmení – ANO nebo NE?
3 nejlepší vlastnosti kukuřice na ryby
Jak už jsme nakousli výše: Kukuřice na kapry nabízí hned několik předností, které dohromady tvoří dokonalou nástrahu a návnadu. Právě spojením níže vyjmenovaných vlastností kukuřice nabízí to, co jiné nástrahy nabídnout nemohou. A přitom jde o tak „obyčejnou“ a levnou dobrotu pro kapry. Tak proč ryby kukuřici tolik milují?
Zbarvení kukuřice
Žluťounká barva kukuřice na ryby, která „svítí“ i na hodně zaneseném dně, je prostě dokonalou vlastností. Díky tomuto výraznému zbarvení kukuřice na podvodním terénu vytvoří jasně viditelný „koberec“, který prostě nejde přehlédnout. K vytvoření nepřehlédnutelného „koberce“ napomáhá jednak optimální velikost zrníček kukuřice a jejich množství, ale právě i výrazná barva.
Jasně žluté zbarvení je jednou z největších zbraní kukuřice na ryby
I když bude rybář chytat na bahnitém, kamenitém, zaneseném nebo zarostlém dně, je to jedno. Na každém takovém povrchu budou žlutá zrníčka krásně vidět. A to je zásadní, protože kapři velmi dobře vidí kontrastní věci ve vodě – tedy výrazné předměty na tmavém podkladu. Takže proto je žlutá barva tak prospěšná.
Chuť a vůně kukuřice
Kukuřice kaprům (a jiným rybám) moc chutná. To je moc dobře známá věc! A ono nejde jen o samotnou chuť kukuřice, ale také o její složení. Co tím myslíme? Kukuřice na ryby je například bohatým zdrojem na sacharidy, takže kukuřice rybám pomáhá doplnit tolik potřebnou energii k životu pod vodou.
Ochucená kukuřice je geniální nástrahou, která nabízí nádhernou vůni a atraktivní barvu
V současné době se na rybářský trh dodává i ochucená kukuřice na ryby, která je naložená v nějaké atraktivní esenci. Díky tomu tato nástraha vydává neuvěřitelně koncentrovanou vůni, která dokáže ve vodě vytvořit silnou pachovou stopu. A to se kaprům moc líbí! V současnosti si rybáři mohou obstarat třeba kukuřici s vanilkovou příchutí, která patří odjakživa k těm nejlepším.
Stravitelnost kukuřice
Teď se budeme bavit o používání kukuřice na ryby při krmení. Právě kukuřice je pro tyhle účely dokonalá proto, že je velmi dobře stravitelná. To znamená, že pokud ji kapr pozře, tak ji taky rychle vyloučí. A to je dobře! Proč? Protože taková ryba velmi rychle dostane opět pocit hladu. Takže se zase vrátí na naše místo. Super!
Kukuřice na ryby musí být dokonale uvařená, aby byla pro kapry dobře a rychle stravitelná
Dobré stravitelnosti kukuřice dosáhneme ale jen tehdy, když ji správně upravíme. Co to znamená? Je zcela zásadní, aby kukuřice byla dobře uvařená. Zrníčka kukuřice na ryby musí být krásně měkká. Pokud bychom do vody sypali neuvařenou kukuřici, která je tvrdá, pak bychom mohli kaprům způsobit i zdravotní komplikace. Na to fakt bacha!
Nikdo netvrdí, že velcí kapři nemají kukuřici rádi. Ale při jejich cílenému lovu je dobré s kukuřici rozumně pracovat…
Kukuřice na kapry je taky prospěšná pro zdraví ryb, protože jak jsme výše uvedli, je bohatým zdrojem sacharidů. Takže kapři z nich získávají energii. A ano! Kukuřice ten obsah prospěšných látek má dostatek, což je dáno třeba tím, že na polích bývá nejdelší dobu. Takže třeba ze sluníčka „ukládá“ podstatně více „energie“.
Proč není kukuřice vhodná na největší kapry?
Hned na začátek: My netvrdíme, že na kukuřici nemůžete chytit velkého kapra. To ani náhodou! Kukuřice chutná i těm největším rybám. Je tady ale jedno velké ALE! Jaké? Kukuřice je atraktivní pro všechny ryby, takže není příliš selektivní. A to je problém! Proč? Protože kukuřice stáhne všechny ryby z okolí. A když říkáme všechny, tak tím myslíme fakt VŠECHNY! Takže i malé kapry, cejny, plotice, perlíny, tlouště a tak dále.
Jak používat kukuřici při krmení?
Kukuřici na ryby do krmení používáme, ale má to svá pravidla. Jaká? Jde o to, že první 1 až 3 dny vytvoříme pořádně atraktivní krmení, které se skládá právě z kukuřice na ryby, pak z lákavého method mixu a boilies. Toto složení krmení na ryby nám zajistí maximální atraktivitu, která přiláká všechny ryby na krmné místo. Ale to v tuhle chvíli chceme!
Kukuřice na ryby. Method mix. Boilies. Takto vypadá krmení na ryby v prvních dnech
Toto „sexy“ krmení na ryby stáhne veškeré ryby z okolí, takže po chvíli na našem lovném místě vznikne pořádný humbuk. Ryby brzy zjistí, že na tomhle místě najdou chutnou potravu a budou se sem vracet. A pokud budeme krmit pravidelně, tak ryby na přítomnost potravy „naučíme“. A to potřebujeme!
Po několika dnech kukuřici vyřadíme!
Teď to ale přijde! Pokud se chceme zaměřit na lov těch největších kaprů, tak musíme začít vynechávat kukuřici na ryby a method mix. Právě tyto dvě suroviny sice patří k těm nejatraktivnějším, ale také k nejméně selektivním. Čím tyhle dvě složky nahradíme? Tygřím ořechem!
Takto vypadá krmení, které cílí na ty největší kapry. Chybí v něm kukuřice a method mix
Právě tygří ořech je dokonalý proto, že je tvrdý. A že menším rybám tolik nechutná. Tvrdý tygří ořech zůstane na krmném místě podstatně delší dobu, takže vydrží na příjezd velkých kaprů. Aby tohle krmení bylo pestřejší, pak tygří ořech mícháme s boilies. Při lákání velkých kaprů používáme větší kuličky nad 20 mm velikosti, aby i ony vydržely do příjezdu větších ryb.
Je třeba být trpělivým lovcem
Tahle jednoduchá taktika vám zaručí to, že vytvoříte lákavé krmné místo, které v prvních dnech zaujme „celou lokalitu“, ale ze kterého s postupem času „vytlačíte“ menší ryby, a budete čekat na větší exempláře kaprů. Tohle fakt funguje!
Je třeba být trpělivý! Při chytání velkých kaprů se z nás musí stát trpěliví lovci
Pokud se totiž my osobně podíváme na naše minulé sezóny, tak počet ulovených malých ryb byl v porovnání s těmi většími opravdu malý. Jenže! Při tomhle lovu je třeba počítat s tím, že můžete být i několik dní bez záběru. Teď vyloženě čekáte na tu největší rybu! A jelikož jich není tolik, jako „násaďáků“, tak to prostě může trvat. Jenže!
Kdo si počká, ten se dočká…
Ve chvíli, kdy najedou velcí kapři, pak jich můžete za jedno ráno chytit hned několik. A věřte nám: Není nic krásnějšího než za ranného rozbřesku polévat na mokré podložce ulovený double, který dohromady váží 40 kilo. To je prostě zážitek, který vám zůstane nadosmrti.
Já trošku souhlasím ale s tím velkým ALE bych diskutoval. Sice je pravda,že kukuřice přitáhne imenší kapry, cejny, tlouště atd.,proto to řeším jinak. Pokud mám volno, tak jdu zakrmit ráno, po obědě a večer. Ráno zakrmím pořádně, aby se nažraly ty malé jebky, odpoledne taky zakrmím i když o něco málo míň a pak třeba ještě na večer a letos se mi stalo, kousek od místa jsem zahlédl hejno malých tloušťů jak pomalu plave tak jsem jim hodi hrst tam, a neplavali na mé místo