Některé svazové revíry trápí docela kuriózní problémy. Co například? Rybáři ví o vodách, ve kterých se vyskytují nepůvodní želvy nádherné. Na první pohled nejde o nijak výrazný problém, ovšem právě rybáři upozorňují na to, že želvy dokážou nasekat nemalé škody. Jak se želvy do moravských vod dostaly? Podle rybářů za jejich výskyt mohou nezodpovědní chovatelé, kteří je pouští i do svazových vod. Víte o nějaké vodě, kde se želvy nádherné vyskytují?
Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko informoval o tom, že v některých lokalitách jsou k vidění želvy nádherné. Kdekoho by možná tento výskyt nepůvodního druhu v našich revírech ani nenaštval, jenže je třeba říct, že želvy nádherné do našich vod rozhodně nepatří. Navíc! Podle moravskoslezských rybářů takových případů přibývá…
„Bohužel, někteří nezodpovědní chovatelé vypouští želvy (u nás nepůvodní druh) do volné přírody, které konkurují a decimují původní faunu. Takových případů je čím dál víc,“ uvedli moravskoslezští rybáři.
O posledním případu moravskoslezští rybáři informovali z lokality v Klimkovicích. „Ten poslední případ se stal před pár dny na rybníku v Klimkovicích, kdy se jednalo o želvu nádhernou. Naštěstí se tento druh u nás nerozmnožuje, jinak by to mělo větší negativní následky,“ napsali rybáři z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko.
Chytání na krmítko: Plovoucí těsto na kapry se silnou vůní, které vyrobíte za pár vteřin!
A právě ohledně (ne)rozmnožování želv nádherných v našich vodách se pod příspěvkem rozjela zajímavá diskuse. Například diskutér Martin pod příspěvkem napsal: „S tím rozmnožováním moc nesouhlasím – vím o revíru (potok), kde byly dospělé želvy nádherné a jeden rok s nimi žilo asi dalších 6 až 8 mladých.“
Želva nádherná dokáže v našich revírech buďto potravně konkurovat, anebo přímo lovit nějaké druhy vodních živočichů. A na jejich výskyt můžou doplatit například dokonce i sumci! „Dokonce jeden kuriózní případ, kdy želva nádherná pasivně způsobila úhyn sumce, se stal na revíru Lubina 4A (ÚN Větřkovice) v roce 2014. Sumec doplatil na svou nenasytnost a želvou o délce cca 30 cm se zadusil. Délka sumce byla asi 190 centimetrů,“ připomenuli kuriózní případ rybáři z Moravskoslezského územního svazu.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz