V článku si přečtete
Lov kaprů na boilies je fenoménem, kterému propadlo obrovské množství rybářů. Dává to logiku! Právě boilies na kapry patří k těm nejúspěšnějším nástrahám. Tyhle voňavé nebo páchnoucí kuličky mají na kontě obrovské množství velkých kaprů, a proto není divu, že rybáři tuhle nástrahu zbožňují, a tak rádi na ni chytají. Přesto! Nejde říct, že by každé boilies fungovalo za každých podmínek. Jak to myslíme? Je prostě důležité sledovat aktuální podmínky, kterým musíme přizpůsobit i naše boilies. Snad dvojnásob to pak platí při lovu kaprů na jaře…
Určitě tu situaci taky znáte: Sedíte na oblíbeném místě, kde nějakou dobu už krmíte. Takto se snažíte dostat ryby k nástraze, a doufáte, že brzo přijde záběr. Mrsk! Na krmném místě nad vodní hladinu vyskočí pěkný kapr. Mrsk! A další! Jenže ani po nějaké době záběry nepřichází. Co se děje? A rázem začne hlodat „červíček pochybností“. Máme špatný návazec na kapry? Nemáme něco zamotané? Co je špatně? Ten důvod může být ale ještě jiný – naše boilies nemusí kapry zaujmout.
VIDEO: Jak by mělo vypadat ideální boilies na jarní kapry?
Nejlepší boilies na jarní kapry: Jak vypadá?
Aby naše boilies při jarním lovu kaprů fungovalo, je zapotřebí, aby splňovalo několik podmínek. Co konkrétně? Výhodou je, pokud boilies má atraktivní zbarvení, které jde vidět i na zaneseném dně. Dalším faktorem je pak i velikost nástrahy, kdy na jaře není vhodné používat ty největší kuličky. A samozřejmě důležitá je i vůně, příchuť nebo složení boiles. Pojďme si o tom povykládat podrobněji…
Vůně boilies do jarní vody
Jedna z klíčových věcí při chytání jarních kaprů. A bacha! Teď nemluvíme o tom, že je nutné používat masové, kořeněné nebo sladké příchutě. To ne! Stejně, většinou to bývá tak, že každý den funguje něco jiného. Na co tedy narážíme? Jde o to, že je důležité používat takové nástrahy, které vysílají koncentrovanou vůni. Právě při použití takto silně vonící/páchnoucí nástrahy máme jistotu, že i ve studené vodě vytvoříme silnou pachovou stopu.
Co tedy dělat? Ideální je třeba používat silně nadipované boilies. To znamená, že je dobré chytat na takové kuličky, které máme namočené v dipu několik měsíců, anebo aspoň týdnů. Tímto dosáhneme toho, že nástraha bude pořádně nacucaná atraktivní tekutinou, a bude vydávat koncentrovanou vůni setsakramentsky dlouhou dobu. Fakt se nebojte boilies dipovat dlouho! A když v kelímku esence nebo dip dojde, pak stačí vše dolít a zase nechat působit.
Nadupané boilies z krevet Spice Shrimp je dobré nadipovat v masové esenci. Pak je pachová stopa ještě zajímavější!
Aby se vůně z boilies ještě lépe uvolňovala, pak není na škodu kuličku boilies okrájet. Díky tomuto jednoduchému postupu z kuličku sundáme tuhý obal, takže boilies bude vysílat silné potravní signály. Okrájené kuličky je pak vhodné ještě dát do kelímku a pořádně nadipovat. Tímto jednoduchých postupem dostaneme naprosto dokonalou nástrahu na jarní kapry. Fakt to funguje!
NUTRIGO EXTRA je dokonalou nástrahou při jarním chytání, protože obsahuje obrovské množství esence. A silná vůně je do studenější vody zásadní…
Další možností jsou pak nástrahy, které mají samy o sobě velmi atraktivní aroma. Teď mluvíme třeba o NUTRIGO EXTRA, které obsahuje velké množství esence přímo uvnitř nástrahy. Díky tomu nástraha i ve studené vodě vydává koncentrovanou vůni, takže kapra lákají silné potravní signály. Tohle je taky varianta při jarním chytání kaprů. Aby tato nástraha ve studené vodě lépe pracovala, je dobré ji propíchat vícekrát. Díky tomu bude uvolňovat větší množství esence…
Barva nástrahy
Strašně důležitá věc, která na jaře může hrát velmi zásadní roli. Je to logické! Na jaře jsou naše revíry plné čisté vody, ve které ještě není tolik nečistot, tudíž viditelnost pod vodní hladinou není vůbec špatná. A právě v těchto podmínkách kapři využívají při shánění potravy hodně i zrak. Kapři moc dobře vidí kontrastní věci, takže například právě výrazné předměty na tmavém dně. Proto pokud se na jaře vydáme za kapry s boilies, pak by mělo mít výraznější zbarvení.
Současný trh nabízí nepřeberné množství barev. A to je dobře!
Jak to ale udělat, pokud chytáme na masové kuličky, které bývají často tmavě zbarvené? V takovém případě není nic jenodduššího než k masové kuličce přidat výrazně zbarvenou kuličku (třeba POP-UP „na panáčka). Anebo jen půlku kuličky výrazně zbarveného boilies. Díky tomuto vylepšení naše nástraha dostane nápadný prvek, který může rybám usnadnit cestu k naší nastražené dobrotě.
Ideální velikost nástrahy
Při jarním rybaření kolikrát často rozhoduje i velikost nástrahy. Při jarních vycházkách, kdy je voda v našich revírech pořád ještě dost studená, není na škodu používat menší nástrahy. Pokud si chceme hned zkraje sezóny zachytat, pak můžeme použít malé kuličky o velikosti 10 až 12 mm, které jsou do těchto podmínek jako dělané. Ano! Problémem je, že na tyto kuličky můžeme chytit i menší kapry, anebo jiné ryby.
Malé boilies na kapry o velikosti 10 nebo 12 mm je při jarním chytání ideální. Ovšem! Kvůli malé velikosti můžeme chytat malé ryby…
Pokud tedy chceme nějakou selektivnější nástrahu, pak můžeme použít například 18 nebo 20 mm kuličku. Dobrou metodou je také udělat to, že vezmeme 20 nebo 24 mm kuličku, tu okrájíme, čímž zmenšíme její velikost. Zároveň ale z kuličky sundáme tužší obal, takže nástraha bude vydávat podstatně silnější pachovou stopu. A to se ve studené vodě rozhodně hodí…
Chování boilies ve vodě
Když si člověk představí, jak po zimě vypadají zatopené terény na našich revírech, pak musí dojít k názoru, že při jarních vycházkách je lepší používat plovoucí, anebo nadnesené nástrahy. Ano! Právě plovoucí boilies je vhodné v těch chvílích, kdy je na revíru nezanedbatelný nános „odumřelého odpadu“. Pokud tedy použijeme plovoucí nebo nadnesenou nástrahu, pak se nad tyto nánosy dostaneme, takže nástraha se v nich neztratí. Na tohle je zapotřebí myslet…
Taktika: Jak vybrat správnou nástrahu na kapry na jaře?
Současný rybářský trh nabízí nepřeberné množství nástrah. Rybáři si mohou mezi boilies vybírat mezi obrovským spektrem příchutí a barev, což ale paradoxně může komplikovat výběr té správné nástrahy. Přesto! Na jaře je lepší mít po ruce více druhů boilies, které bude nabízí jak rozdílné příchutě nebo velikosti, tak i zbarvení. Proč? Kapři na jaře jsou kolikrát extrémně vybíraví a často se může přihodit, že v jeden daný den bude fungovat jedna nástraha dané příchutě, velikosti a barvy. Ale druhý jarní den to může být úplně jinak.
Ten, kdo najde ideální boilies, tak ten si užije nezapomenutelné zážitky
Z toho plyne, že je dobré zkoušet! To znamená: Při jarním rybaření na jeden prut nastražíme třeba ovocnou kuličku výrazné barvy a menší velikosti, a na druhý pak masové boilies, které bude větší. Tento způsob ukáže, která varianta se bude kaprům v daný den více zamlouvat. A pokud na jednu nástrahu budeme mít více záběrů, pak ji nastražíme i na druhý prut. Jedná se o jednoduchý fígl, ale právě tento postup nám pomůže rychleji zjistit, co kaprům v ten den více chutná.
Jarní lov kaprů je opravdu někdy komplikovaný z toho pohledu, že kapři jsou prostě vybíraví. Proto se nebojte zkoušet, protože právě tohle zkoušení nám může mnohem rychleji pomoci najít tu nejlepší „cestu k jarním“ kaprům. Ať už se rozhodnete chytat na jakékoliv boilies, přejeme vám, aby fungovalo, a abyste si parádně zachytali…
Redakce InRybar.cz