Lov kaprů na začátku sezóny může komplikovat studená voda. Ano! Nízká teplota je důvodem nižšího apetitu ryb, které se zvyšuje až po výraznějším oteplení vody. Jak tedy na začátku (nebo konci) sezóny zaujmout pasivnější kapry, které „brzdí“ studená voda? Použijte atraktivní krmení na kapry do studené vody! Jak by mělo vypadat? Těch faktorů, které nám mohou pomoci k vyššímu počtu záběrů od kaprů i při chytání ve studené vodě, je více…
Tu situaci zná každý rybář: Člověk sedí na šedivém břehu, ze kterého jen pomalu začínají vykukovat zelené výhonky čerstvých rostlin. Začátek jara je tady! Jenže ve chvíli, kdy rybář při míchání krmení strčí ruky do vody, okamžitě se mu vybaví „lednové počasí“. Brrr! Ta voda je ještě studená! Budou v tomhle kapři přijímat potravu? Ano, budou! Jen je třeba počítat s tím, že ne v tak velkém množství, jak by si někdo mohl myslet. Jak tedy vyrobit zajímavé krmení na ryby do studené vody? Tady je jednoduchý návod!
VIDEO: Jak jednoduše připravit krmení na kapry do studené vody?
Příprava švestkového krmení na začátek sezóny
Krok 1: Do kbelíku si nasypeme požadované množství základní krmné směsi. Jak už jsme si řekli, je lepší, pokud na začátku sezóny použijeme jemnější krmnou směs, která tak rychle nezaplní břicha rybám, a která není tolik „složitě stravitelná“ jako hrubší částice.
Pro výrobu krmení do studené vody na začátku sezóny nejlépe poslouží nějaká jemná krmná směs bez velkého partiklu.
Krok 2: Teď přichází na řadu strouhanka. Je škoda, že rybáři na tuto skvělou surovinu z pečiva v posledních letech trochu zapomínají. Proč? Pečivo je při lovu ryb funkční odjakživa, a ani v budoucnu tomu nebude jinak. Tahle surovina prostě ryby láká a spolehlivě na ni reagují.
Co se týče množství strouhanky, tak já osobně mám raději, pokud je krmení „tužší konzistence“, kdy pomalu připomíná těsto. Tohle krmení je fakt hodně povedené například na rychleji proudící vody, anebo do míst, kde je přebytek cejnků, perlínů nebo plotic. Osobně proto volím poměr 1:1, kdy například na 1 kilogram krmné směsi přisypu kilogram strouhanky. Ale znova: Pokud chcete rychlejší rozpad krmení, pak dávejte strouhanky méně.
Strouhanka z pečiva je dokonalá surovina do krmení. Strouhanka je totiž výborné pojivo, které úplně mění vlastnosti krmení ve vodním prostředí, takže rybář si tak může nastavovat například délku rozpadu krmení…
Krok 3: Nyní do smíchaného krmení se strouhankou přidáme práškový atraktor MVDE s příchutí švestky. Tento prášek má opravdu velmi koncentrovanou vůni, díky které bude krmení ve vodním prostředí vytvářet lákavou pachovou stopu. A to i za nízkých teplot!
Nezapomínejte na jednu věc: Švestkový prášek MVDE přidáváme do SUCHÉHO krmení, ne do mokrého! Proč? Je lepší suché suroviny pořádně promíchat i s práškem, což by v mokrém krmení nešlo. Důležité také je dodržovat čas. Co to znamená? V momentě, kdy máme všechny suché suroviny smíchané, tak pak je polijeme vodou. A to není všechno! Po promíchání je dobré nechat práškový atraktor alespoň 15 minut působit – zavřít krmení do kbelíku a nechat odležet. Potom je ta vůně neskutečná!
Dokonalý švestkový prášek do krmení, který má silnou vůni! Silnou zbraní této suroviny je nízké dávkování – podle výrobce tento 250 gramový pytlík poslouží pro zatraktivnění až 10 kilo návnady
Krok 4: Po přidání optimálního množství vody nám vznikne nádherné krmení na ryby do studené vody. Kvůli použitému prášku krmení nemá úplně bílou barvu, a proto je dobré krmení ještě zvýraznit. Třeba fluopeletkami do krmení, které vytvoří v krmení jasně výrazné částečky, které jdou vidět i na tmavém nebo zaneseném dně. Tohle je další prvek, který při chytání na začátku sezóny může přinést více záběrů.
Výrazné mikropeletky do krmení nám pomůžou k tomu, aby byla návnada lépe vidět i na hodně zaneseném nebo tmavém dně. Díky této drobnosti bude naše krmení zase o level lepší…
Toto krmení do studené vody lze používat přímo na krmítko, ale někteří ho rádi dávají i do praku jako koule, které následně střílí na lovné místo. V takovém případě je ale důležité, aby koule byly dostatečně tuhé, k čemuž právě pomůže i ona strouhanka. Ta je fakt výborná pro tyto účely!
3 věci, na které myslet na začátku sezóny
Je třeba si připomenout, že ryby ve studené vodě nepřijímají tolik potravy jako v teplejším prostředí. Ten pravý „boom“ nastartuje až teplota nad 10 stupňů Celsia, kdy se ryby začnou intenzivně shánět po potravě, aby se jim správně začaly tvořit například jikry. To ale neznamená, že ryby za nižší teploty nepřijímají potravu. To ne! Každý „jednotka“ energie se hodí! Jen je to prostě v menším množství. A na to bychom měli myslet při přípravě krmení do studené vody na začátku (nebo konci) sezóny…
Nevypadá tohle krmení nádherně? A přitom je tak jednoduché!
Jemná struktura: Na začátku rybářské sezóny, kdy jsou naše revíry ještě plné studené vody, je prostě lepší používat jemnější krmení. Proč? Touto jemnou strukturou dosáhneme toho, že ryby se z návnady tak rychle nenasytí, takže nebudou mít potřebu odplavat pryč. Proto je dobré použít nějakou jemnou základní krmnou směs bez většího partiklu. Ano! Teď se fakt nehodí do krmení přidávat kukuřici, tygří ořechy, anebo větší krmné peletky.
Do studené vody ideální! Jemná struktura krmení je jako dělaná pro lov ryb, které ještě nepřijímají tolik potravy…
Silná vůně: Zcela zásadní vlastnost pro krmení do studené vody. Je prostě žádoucí, aby krmení i ve studeném vodním prostředí vysílalo silnou pachovou stopu. Možností, jak naše krmení pořádně „ovonět“, je více. Dobrou volbou je třeba práškový atraktor od belgické firmy MVDE
,který je k dostání v celé řadě příchutí (švestka, karamel, čokoláda, jahoda atd.) Osobně nejraději na začátku sezóny používám sladké vůně, které jsou do těchto podmínek jako dělané.
Obrovskou výhodou tohoto švestkového prášku MVDE je to, že poslouží na zatraktivnění velkého množství krmení. Belgický výrobce udává, že jeden 250 gramový pytlík poslouží až na 10 kilo návnady. Osobně mám raději, když má návnada na začátku sezóny „silný říz“, takže pytlík spotřebuji do 5 kilo krmení, které má rázem silnější vůni. Tohle fakt funguje!
Doba rozpadu: Už jsme se bavili o struktuře krmení, ovšem co tuhost, tedy roba rozpadu? Ta je odvislá od toho, na jaké lokalitě budeme rybařit. Pokud budeme chytat na proudnějších vodách, anebo tam, kde je hodně bílé ryby, pak je vhodnější udělat krmení tužší. Naopak na klasické stojáky můžeme použít krmení s rychlejším rozpadem (ale zase je třeba počítat s tím, že návnadu můžou vysbírat menší ryby).
Doba rozpadu je výrazně ovlivněna tím, kolik strouhanky použijeme. Pokud dáme do krmení více strouhanky, tak návnada vytvoří skoro až těsto a bude se pomaleji rozpadat. To oceníme například na proudnějších vodách…
Jak ovlivnit rozpad krmení ve vodě? Ideální surovinou je strouhanka, která je dokonalým pojivem. Podle použitého množství strouhanky jsme schopni výrazně ovlivňovat dobu rozpadu krmení na krmítku. Pokud použijeme více strouhanky, pak docílíme toho, že krmení se nebude tak rychle rozpadat (ideální na řeky nebo na místa s velkým výskytem bílé ryby). Navíc, strouhanka jako taková se do krmení hodí i díky zajímavé vůni nebo atraktivní barvě.
Tak ať to u vody bere!
Lov kaprů na krmítko může být i na začátku sezóny ve studené vodě úspěšný, pokud použijeme zajímavé krmení. Aby krmení na kapry bylo zajímavé, tak to neznamená, že musí být drahé. To ani náhodou! Stačí ho poskládat z osvědčených surovin, které namícháme v optimálním množství.
Autor: Viktor Krus
Děkuji za dobrou radu.