Případ Bečva stále nekončí! Kromě toho, že od září loňského roku se pořád neví, kdo havárii na řece na Valašsku způsobil, tak nyní se ani neví, jestli rybáři dostanou alespoň nějaké peníze za likvidaci ryb. Na sněmovním výboru, kterého se účastnili jak zástupci ministerstva životního prostředí, tak zastupitelé krajů, anebo rybářů, rozhodnutí nepadlo. Na výboru například zaznělo, že kraje neví, jestli můžou poskytnout finanční pomoc rybářům za likvidaci ryb v kafilérii. Ani po diskusi jednotlivých zástupců nebylo rozhodnuto o úhradě nákladů za likvidaci ryb v kafilérii.
Zastupitel Olomouckého kraje Martin Šmída (Piráti) upozornil na to, že v současné době není jasné, zdali kraj může zaplatit rybářům za sanaci ze speciálního účtu. „Jedna z podmínek je, že musí být vydáno rozhodnutí vodoprávním úřadem, nebo tím, kdo řídí celou tu havárii,“ řekl zastupitel Olomouckého kraje Šmída.
CENOVÁ VÁLKA: Na český trh vtrhly super levné pelety na kapry! Patří k nejlevnějším!
Podle olomouckého zastupitele chybí doložení zadání úkonu rybářům, což je z jeho pohledu nesplněním zákonné podmínky. „A já teď nevím, jestli se vydat na tenký led, a i přesto to nějakým způsobem zkoušet uhradit,“ řekl Martin Šmída. Na tuhle situaci zareagoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) tím, že jak z Olomouckého, tak Zlínského kraje dostal přislíbení s finanční pomocí. Minimálně na úhradu za likvidaci ryb v kafilérii.
Tato informace o komplikaci s úhradou nákladů samozřejmě zaskočila rybáře. A předseda rybářské organizace v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický nezakrýval rozčarování. „My jsme si zaplatili ryby, které jsme vysadili a teď je zaplatíme podruhé, když jsme je likvidovali jako kadavéry v kafilérii. To není normální,“ řekl předseda.
Náměstek odboru legislativního na Ministerstvu životního prostředí Libor Dvořák poukázal na to, že vodní zákon dovoluje čerpat finanční prostředky na sanace za dvou podmínek. Zaprvé: V případě, kdy viník není znám, což případ na Bečvě splňuje. A druhou podmínkou je, že existovalo ohrožení podzemních nebo povrchových vod.
„Pak nastoupí to, že sanační opatření zajistí krajský úřad, vede řízení, ve kterém vydá rozhodnutí o uložení povinnosti a na to může čerpat z toho účtu, který je ročně dotován do 10 miliónů korun,“ řekl náměstek Dvořák. Rozhodnout ale musí právě krajský úřad, který je vodoprávním úřadem. „Krajský úřad musí posoudit, jestli nastalo splnění těch podmínek,“ vysvětluje Libor Dvořák z resortu životního prostředí.
Pavel Vrána z ČRS: Rybáři nejsou povinni platit za jejich likvidaci!
„Chtěl bych připomenout, že podle zákona nejsou rybáři povinni ani sbírat uhynulé ryby, ani platit jejich likvidaci. Děláme to proto, že je to potřeba, a že je to po všech stránkách správné. Až zase někdo bude nadávat na rybáře, jak nic nedělají, připomeňte mu, kde byl, když se uklízela Bečva. Hrdinů je plný internet, ale jen u vody se píšou rybářské dějiny,“ řekl ichtyolog Českého rybářského svazu Pavel Vrána.
Případ Bečva: 3 zásadní informace, o kterých se nemluví, ale rybáři by je měli vědět
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko