Ani napodruhé soudní znalec Jiří Klicpera nepředložil vypracovaný klíčový posudek o havárii na řece Bečvě. Namísto toho požádal o druhé prodloužení termínu. Poprvé měl soudní znalec posudek předložit v prosinci roku 2020, podruhé pak na konci letošního února. Havárie na Bečvě se odehrála v září loňského roku. Soudní znalec říká, že případ je komplikovaný, a že vše komplikuje i koronavirus. Územní svaz vyčíslil likvidaci posbíraných ryb na skoro 25 miliónů korun…
„O prodloužení termínu jsem požádal. Nedostal jsem zatím žádný oficiální výsledek od jeho objednatele,“ nechal se slyšet soudní znalec Jiří Klicpera. To, kolik času navíc znalec potřebuje, nechtěl Jiří Klicpera prozradit. Právě on vypracovává klíčový posudek o havárii na Bečvě pro policii, která se případem zabývá.
„Nemůžete pořádně nikam vyjet, když tam vyjedete, tak tam nejsou pořádně lidi. S lidmi musíte jednat a pracovat, ale není s kým, tak se to protahuje. Kromě toho pořád ještě dostáváme některé podklady,“ vysvětluje znalec Klicpera. Co na to policie? „Nemůžeme stanovit žádný termín, to je věcí znalce. Ze zákona si lhůtu určuje on,“ uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš.
Znalec Klicpera: Otravu nezpůsobila DEZA! Porušil mlčenlivost?
Znalec v online debatě „Vodárenské čtvrtky“, která probíhala 21. ledna, řekl, že už ví, kdo Bečvu otrávil. Jenže podle něj zatím nejsou žádné zásadní důkazy. „Bečva je úplně zvláštní případ. Já ho znám toho viníka. Ale my ho musíme dostat do rukou usvědčeného. Musíme mít důkazy. Proto to trvá tak dlouho,“ naznačil znalec Klicpera v debatě.
Otázkou je, jestli tyto informace mohl znalec vypouštět do veřejného prostoru. „Vystoupení soudního znalce policii překvapilo, ze strany Policie ČR zbaven mlčenlivosti nebyl. V současné době jeho vystoupení do veřejného prostoru vyhodnocujeme a zabýváme se jím. Více informací v tuto chvíli nelze poskytnou,“ řekla krajská mluvčí policie Lenka Javorková.
Právník Petr Svoboda označil vyšetřování případu za frašku: „Zatímco policie a Česká inspekce životního prostředí, které by měly poskytnout veřejnosti informace, mlčí, tak začal mluvit znalec, který by měl mlčet.“ Právník zároveň dodal, že znalcova mlčenlivost může být zrušena pouze tehdy, když ji „zruší“ zadavatel posudku. To ale policie neudělala.
Účet za 25 milionů korun: Moravskoslezský územní svaz zlikvidoval ryby z Bečvy
Celkovou částku, která vyčísluje škodu po havárii na Bečvě, Moravskoslezský územní svaz rozdělil na tři části. První část pojednává o nákladech na likvidaci havárie, která obsahuje brigády, mzdy, odvody, náklady dopravní a transportní, materiálové náklady, proviant nebo pitný režim. Jde o součet položek jednotlivých místních organizací, které se na likvidaci havárie podílely, a celkově se jedná o 442 351 korun.
Jelikož v Bečvě po úniku látky uhynuly desítky tun ryb, kterých rybáři zlikvidovali skoro 40 tun, je pak nutné do celkové částky započítat i kafilérii. A to je druhá položka celkové částky. Náklady na likvidaci uhynulých ryb v kafilérii byly 469 204 korun.
Nejvíce citelná je pak poslední část, která je odhadem přímé škody na uhynulých rybách. Moravskoslezský územní svaz uvedl, že rybáři zlikvidovali skoro 40 tun uhynulých ryb. Vedení rybářů spočítalo odhad škody na uhynulých rybách na 24 000 000 korun. Pokud sečteme všechny tři jednotlivé položky dohromady, pak je celkově vyčíslená škoda 24 911 555 korun.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: ÚS pro Severní Moravu a Slezsko
Takhle pohledem obyčejného člověka, to vypadá, že už to asi zapadá prachem …
Snad se alespoň ti co za to můžou, chytnou za nos a udělají něco pro to,
Aby se to už nestalo.
Nebudou nás snad dále trávit jako krysy , jen kvůli penězům. ☹️
J.