Lov s plavačkovým bičem rybáři nejčastěji spojují s chytáním drobných kaprovitých ryb. Touto metodou máte velkou šanci nachytat spoustu ryb, které se pohybují kolem břehu. Přečtěte si, jak s bičem lovit?
Lov s touto pomůckou je trochu odlišný od lovu s klasickou udicí. K dispozici nemáte naviják, a proto lovíte pouze v blízkosti břehu na jemnou montáž. Ale i tady jsou ryby! Odpovím vám na pět otázek, které se týkají lovu s bičem.
Co je to bič?
Jednoduše řečeno, bič je udice vyrobená z lehkého materiálu bez oček, která je uzpůsobena pro lov s lehkým splávkem. Bič má jediné očko na špičce, za které se navazuje navazovací materiál, jež bývá jen o trochu delší, než samotný bič. Tyto udice jsou nejběžněji k dostání v 4 až 6 metrové délce.
Na bič neupevňujeme naviják, lovíme pouze na vlasec, který je připevněn na špičce udice. Délka biče napovídá, že s ním můžeme lovit v příbřežních partiích. Nejčastěji tedy narazíme na drobné kaprovité ryby, někdy i na dravce, pohybující se blízko břehu.
Jak na bič lovit?
Na očko, které se nachází na špičce biče, navážeme navazovací materiál. Povětšinou používáme tenké vlasce o průměru 10 až 16 mm. Pomocí biče lovíme s jednoduchou montáží, která se skládá z klasického splávku, broků a návazce s drobným háčkem. Velikost háčku přizpůsobujeme velikosti lovených ryb.
Na háček můžeme nastražit řadu věcí. Záleží, na který rybí druh máme spadeno. Kaprovité ryby nejčastěji lovíme na červy, pečivo či různá těsta. Na okouny nebo ježdíky pak nastražujeme masitou potravu, nejčastěji žížalu, popřípadě její část.
Své místo u břehu, na kterém s bičem lovíme, řádně prokrmujeme. Tím totiž zvýšíme šanci na úspěšný lov. Ryby můžeme vnadit pomocí různých krmných směsí. Tu rozhazujeme do vody.
Kde s bičem lovit?
Lov s bičem je značně omezen. Není vybaven navijákem, a proto nemůžeme dostat svou nástrahu do větší vzdálenosti. Nejčastěji proto lovíme u překážek, které se nacházejí v blízkosti břehu. Povětšinou jde o zatopené keříky či trávu. Tady se s oblibou zdržují hejna drobných kaprovitých ryb, které zde hledají potravu nebo úkryt.
Jelikož lovíme na poměrně tenké vlasce, je vhodné lovit kousek od překážek. Pokud by nám zabrala větší ryba, což se může samozřejmě stát, musíme ji rychle dostat dále od nich. Proto krmte kousek vedle překážek a snažte se ryby z nich vylákat.
Co na bič ulovím?
Na bič nejčastěji lovíme drobné kaprovité ryby, které se zdržují u břehu. Velice často berou plotice, oukleje či perlíni. Na místech, která jsou poseta padlými větvemi, můžeme ale narazit například i na okouny či ježdíky.
Proč lovit na bič?
Při lovu s bičem nemá rybář o záběry nouzi. Pokud použijete správnou nástrahu a dobře nakrmíte kvalitní návnadou na vaše místo, máte o zábavu postaráno. Lov na bič je skvělou variantou zpestření pobytu u vody v případě, kdy neberou větší kaprovité ryby. Navíc, je to skvělý způsob, jak si nachytat nástražní rybičky na dravce.
Při lovu s bičem nepotřebuje ani příliš mnoho vybavení, vystačíte si s nejzákladnějším „vercajkem“. Proto je tento lov vhodný i pro rybářské začátečníky.
Autor: Viktor Krus