Svět ryb je plný pozoruhodných jevů. Zvláštní úkazy jsou k vidění například při tření ryb. Některé rybí druhy podnikají fascinující poutě na vzdálená místa, odkud samy vzešly. Jiné rybí cesty jsou sice kratší, ale zato plné barev.
K jedněm z největších rybích poutníků patří úhoři. Až tyto tajemné a zvláštní ryby pohlavně dospějí, podnikají dalekou cestu na místo, na kterém sami přišli na svět.
Začátek dlouhé cesty
Jejich dlouhá pouť začíná na závěru jara v tuzemských vodách. Odtud úhoři houfně míří do Sargasova moře, které se rozprostírá v Atlantském oceánu nedaleko břehu Severní Ameriky. Úhoři nyní absolvují přibližně 7000 kilometrů dlouhou cestu, která těmto rybám trvá i více jak rok a půl. Velkou zajímavostí je, že úhoři při tomto putování nepřijímají žádnou potravu.
U břehů Ameriky
Tření probíhá v Sargasovém moři. Zde, v 350 až 500 metrové hloubce při teplotě 17 ˚C, dochází k rozmnožovacímu aktu. Po něm, nad sedmikilometrovou hlubinou, život úhořů končí.
Každá samice nakladla 400 až 700 tisíc jiker o velikosti přibližně 1 milimetru. Ty nyní odnáší Golfský proud zpět ke břehům Evropy. Mladí úhoři se ke starému kontinentu dostanou přibližně za 3 roky. Po dosažení jeho břehů jsou drobná úhoří mláďata již vyvinuta z larválního stádia na monté, což jsou drobní úhoři do 8 centimetrů délky.
Jedna část mladých ryb nyní zůstává v ústích řek. Z těch se stávají samci. Druhá část mláďat se dere proti proudu a z těch se vyvinou samice.
Barevné představení
Mnohem kratší, ale nijak méně zajímavou pouť zažívají i střevle potoční. Na tuto drobnou rybičku nejčastěji narazíte v tekoucích vodách bohatých na kyslík. Tření těchto ryb povětšinou probíhá od dubna do června. Před rozmnožovacím aktem střevle krátce putují proti proudu, aby se vytřely na kamenitém dně.
Délka migrace není nijak oslňující, velkou pozornost ale na sebe strhávají samotní aktéři rozmnožování, kteří jsou fantasticky zbarvení. Například samce střevle potoční při tření zalijí nádherně pestré barvy, díky čemuž je můžeme zařadit k jedněm z nejkrásnějších ryb žijících v našich vodách.
Boky samců se zbarví do sytě zelené barvy a hřbet jim zčerná jako uhel. Bříško, ploutve či pysky jim nádherně zčervenají. K tomu se samcům na hlavě vyrazí i třecí vyrážka.
Autor: Viktor Krus