Také jste si dlouhá léta dělali hlavu s tím, jak dopravit krmnou dávku na své lovné místo? Už nemusíte! Dnešní moderní doba nabízí vnadící rakety, s kterými je přikrmování lovného místa jedna radost.
V počátcích mé rybářské kariéry jsem tento problém řešil podomácku vyrobenou „vrhačkou“, což je bič na plavanou bez horního dílu, který má na samém konci krmný košíček. Do tohoto košíčku umisťujeme mražené koule, které nejčastěji vyrábím ze směsi method mixu, pelet, partiklu a boilie. Zmrazené koule lze pomocí vrhačky dostat do úctyhodné vzdálenosti.
Má to ale jeden háček. Tuto metodu můžete praktikovat, docházíte-li k vodě z domova na noc či jen na pár hodin, jelikož tahat k vodě na týdenní výpravu mrazák, je samozřejmě holý nesmysl. Dělaní koulí, mražení a vlastně i samotné vrhačce ale už odzvonilo.
S-POMB
První zkušenosti s krmnou raketou jsem získal díky práci s „černou střelou“ z Anglie jménem S-Pomb. Ve srovnání s vrhačkou je tato věc opravdu převratná. Raketa, kterou jsem vlastnil, byla verze MINI. Díky tomu jsem nemusel mít k dispozici spodový prut, bohatě mi postačila 13´´ dlouhá udice s libráží 3,5 lbs.
Objem dávky do rakety není nijak závratný, vleze se do ní pouze hrst krmení, ale na dokrmování místa je toto množství plně dostačující. Mechanismus s pérkem na čumáku rakety funguje na jedničku. Po dopadu na hladinu se bez problému otevře pokaždé.
Přeci se ale jeden problém vyskytl. V některých případech se po nahození raketa otevřela ve vzduchu a obsah z ní mi tak zůstal ležet kousek od břehu. Jiný problém jsem s ní ale nezaznamenal a po třech krásných měsících jsem jí urval.
Red Mamma
A tak přišel čas na další model rakety, perlu z „Jugošky“ jménem Red Mamma. Přiznám se, že po prvním osahání jsem až tak nadšený nebyl. Raketa Red Mamma je odlita z jednoho dílu, takže se zde nevyskytují žádná pérka. Otevírací mechanismus je tedy součástí celého odlitku. Zprvu jsem raketou bouchal do dlaně a ona se ne a ne otevřít. Říkal jsem si: „No nazdar, to jsem zvědav, jak to bude fungovat.“ A jak to fungovalo?
Bezvadně! Do této rakety se vejde až 280 g krmení. Můžete jí nacpat úplně do plna, jelikož z vrchu krmící pomůcky jsou dvířka, díky kterým doplníte raketu až po samý okraj. A jak léta?
Fantasticky! Pro tyto rakety jsou určeny přednostně spodové pruty s libráží 5 lbs. Mně osobně posloužil surfový prut s délkou 4,20 m. Délka náhozu ovšem závisí na míře zaplnění. Pokud se budete chtít dostat na nějakých 150 metrů, tak nebudete raketu plnit až po okraj.
Při nahazování rakety do vody si musíte dávat velký pozor, poněvadž je poměrně těžká, tudíž buďte opatrní, aby vám napnutý silon nepořezal prst. Osobně to řeším náplastí, kterou si omotám kolem ukazováčku.
Jako další výhodu vidím to, že můžete použít jakýkoliv krmný mix, aniž by nějak omezoval funkci rakety. S S-Pomb se nemohlo stát, aby se na jejím okraji vyskytovalo zrnko řepky či drobné pstruží pelety, protože při letu došlo ihned k jejímu otevření. S raketou Red Mamma se toto stát nemůže. Řepka, lněné semínko, pšenice, nic nezabrání tomu, aby raketa odvedla svou práci.
No a nyní k nevýhodám. Jelikož je Red Mamma odlita z jednoho kusu, vzniká tak v místě ohybu neustálým zavíráním a otevíráním cyklická námaha. Místo namáhání mi tak po týdnu používání prasklo. Krmil jsem ale 10 kilogramů partiklu denně, takže něco podobného se asi dříve či později stát muselo. Ani tento drobný problém mi ale nezabrání, abych si raketu Red Mamma pořídil znovu, neboť práce s ní mě opravdu nadchla!
Autor: T. H.