DomůRybolovné technikyKaprařinaVIDEO: Česká pískovna s 30 kilogramovými kapry láká rybáře! Padne tady nový český...

VIDEO: Česká pískovna s 30 kilogramovými kapry láká rybáře! Padne tady nový český rekord?

- Reklama -

O gigantických kaprech, kteří by přesahovali magickou hranici 30 kilogramů, se v České republice dlouhá léta jen snilo. Ovšem v posledních letech o těchto majestátních rybách slyšíme stále častěji i z českých břehů. Jednou z těchto lokalit, která se může takovými rybami přes 30 kilo pyšnit, je i jedna pískovna nedaleko Pardubic. Právě z ní se na rybářském internetu objevilo video s famózním šupináčem. Jeho aktuální váha se nyní odhaduje na nějakých 30 až 33 kilo. Takže tady máme další českou vodu s gigantickými kapry na seznamu! O jakou vodu jde?

Z toho videa jde mráz po zádech: Rybář, který stojí po pás ve vodě, drží v náručí neuvěřitelného kapra. Už podle srovnání rybáře a ryby jde vidět, že tohle je pořádná ryba! Do rybáře buší vlny, které rozhání silný vítr. A právě ve vichru se taky ztrácí některá rybářova slova – přesto z nich jde rozklíčovat, že v rukou drží životní úlovek. Tenhle kapr vážil 30 kilo a měřil přes metr. Neuvěřitelný kapr! A víte, co je na tom nejlepší? Tohle bylo v roce 2019, takže je dost pravděpodobné, že ryba ještě více přidala na váze. I proto se spekuluje, že dneska by tento kapr mohl vážit až 33 kilo! Kde vlastně plave? V pískovně Sahara nedaleko Pardubic…

VIDEO: Gigantický kapr o váze 30 kilo z české pískovny! Fantastická ryba!

A ještě něco: Mnoho lokalit se může pochlubit „pouze“ jednou rybou, která přesahuje 30 kilo. Jenže Sahara je na tom jinak! Třeba v loňském roce se tady chytilo hned několik kaprů, kteří magickou hranici buďto přesáhli, anebo ji atakovali. „V loňském roce bylo uloveno několik kaprů s váhou od 28 do 31,5 kilogramů. Někteří z nich jsou relativně mladé ryby, u kterých očekáváme ještě další přírůstky,“ řekl magazínu InRybar.cz správce Sahary Martin Hájek.

 

Pískovna Sahara: Revír, kde rybáři „nechtějí“ ulovit nejtěžší rybu

Pískovna Sahara je mezi milovníky kaprařiny moc dobře známá! Tato charakteristická lokalita s písčitým reliéfem břehů a dna zaujala rybáře hned z několika důvodů. Zaprvé: Rybáři na této lokalitě mohou chytnout opravdu trofejní kapry, o kterých se jim prozatím jen zdálo ve snech. Ovšem! Hromada rybářů na této lokalitě „nechce“ přelstít jen toho nejtěžšího kapra, ale kolikrát chce spíše dostat na háček rybu, která je pro tuhle vodu typická – nějakého krásného saharského řádkáče nebo lysce.

Když se řekne Sahara, pak se rybářům často zjeví takový kapr před očima…

Ano! Právě kapři z takzvané saharské linie patří k největší „atrakcím“ této pískovny. A ono se není čemu divit! Saharští kapři z této linie totiž nabízí naprosto unikátní a neotřelý vzhled, do kterého se zamilovaly tisíce rybářů z Česka, ale i ze zahraničí. V momentě, kdy rybář dostane na břeh kapra tohoto vzhledu, je to mnohdy větší radost než nějaký kapitální úlovek. Jak vlastně Sahara tyto unikátní ryby získává?

„V Sahaře plave několik řádkových kaprů přes 20 kilo váhy a pravděpodobně největší řádkáč v naší republice se jménem Anglán, který se ulovil na váze přes 25 kilogramů v loňském roce,“

„Sahara disponuje vlastní líhní, ve které vytíráme námi vybrané formy kaprů. Za ta léta našich pokusů a činnosti se nám podařilo vychovat krásné generační ryby, které dále produkují potomky se zajímavým ošupením. Odchov, ale i samotný růst těchto specifických ryb je složitější, než u běžných forem kapra, ale když se podaří vychovat pár jedinců až do kapří extraligy – což je moment, kdy pouštíme rybu do velkého revíru Sahara – je to neuvěřitelný pocit,“ popisuje Martin Hájek.

Nádherný kapr! Člověk si po ulovení takové ryby uvědomí, že délka nebo váha fakt nehraje roli…

Samozřejmě, nejvíce ideálním spojením jsou velké rozměry ulovené ryby a nádherný vzhled typu řádkáče. A právě tohle dokáže pískovna Sahara nabídnout. Právě tady totiž žije největší kapr řádkáč v České republice, kterého touží ulovit stovky rybářů. Ale jak už to bývá, povede se to jen těm, kterým je svatý Petr nakloněn. „V Sahaře plave několik řádkových kaprů přes 20 kilo váhy a pravděpodobně největší řádkáč v naší republice se jménem Anglán, který se ulovil na váze přes 25 kilogramů v loňském roce,“ říká Martin Hájek.

O kapry řádkáče není extrémní zájem jenom mezi návštěvníky Sahary u Pardubic, ve které tyhle ryby žijí. Ne! Tyto kapry by rádi získali i správci jiných soukromých vod. A ta možnost existuje! Rybářství Sahara totiž spolupracuje i s jinými revíry. „Ano, pravdou je, že už několik let spolupracujeme i s jinými rybářskými revíry, kteří mají stejné nebo podobné smýšlení, kdy prioritou revíru je rybí obsádka a jeho ekosystém,“ přiznává Martin Hájek.

 

Další rarita Sahary: Zachránění kapři z vánočních stolů, kteří dorostou do 20 kilo váhy!

Když se řekne Rybářství Sahara, pak většinu rybářů napadne extrémně zajímavý revír, který připomíná oázu kdesi v daleké poušti. Ovšem tohle je „jen výkladní skříň“ tohoto rybochovného podniku. „Většina rybářů si pod Saharou představí sportovní revír – pískovnu mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Součástí Sahary jsou ale i líhně, klecové odchovy na volné vodě, bazény, žlaby… Zkrátíme to! Máme vodu všude, kde ji můžeme mít, a kdybychom mohli, nastěhujeme si bazény i do obýváků – ale to by s námi manželky nevydržely,“ směje se správce Hájek.

VIDEO: Jak vznikla Sahara? Podívejte se na historii této výjimečné lokality u Pardubic

V Rybářství Sahara pracují opravdu obrovští nadšenci, kteří shánějí zajímavé ryby v nejrůznějších koutech republiky. „Jak už jsme uvedli, snažíme se vytírat vlastní ryby, ale také spolupracujeme s různými rybochovnými zařízeními, a také se účastníme podzimních výlovů, kde si vybíráme jedince, které nás něčím zaujmou,“ vysvětluje Martin Hájek.

„Je pravdou, že čas od času objevíme zajímavé ryby i na vánočních prodejích a můžeme říci, že několik z nich se později dostaly do velké Sahary. A dnes dokonce tyto ryby dosahují váhy 20 kilo váhy. Jedna z těchto ryb se jmenuje TESCO, protože pochází z kádě obchoďáku. Pravdou ale je že posledních pár let už ryby z cizích neověřených chovů nenakupujeme, protože jsme si vědomi rizika rozšířeného KHV a jiných nemocí,“ usmívá se správce Sahary.

Za saharskými klenoty je neuvěřitelné množství práce, které nejde zvenčí vidět. Tady začíná nefalšovaná rybářská dřina!

Práce lidí ze Sahary ale nestojí jen na poznatcích z této lokality, ale také na zkušenostech z jiných odborných míst. „Spolupracujeme také s výzkumnými ústavy, rybářskými školami a dalšími rybářskými nadšenci. Před lety jsme měli velký sen, a to dát život revíru obsádkou ryb, která bude pestrá – jak formou ryb, tak i speciálním ošupením,“ říká Martin Hájek.

Na jaké ryby si tedy rybáři mohou na Sahaře sáhnout? Těch linií kapra je celá řada! „Na Sahaře si můžete sáhnout na mnoho linií kapra – jako je například maďarský lysec, ropšínský kapr, pohořelický lysec, třeboňský kapr, tatajský kapr, hybridní linie L-15 nebo M2. No, a samozřejmě zpestřením je úlovek naší saharské ryby, jak se mezi rybáři říká. Každá ryba má své genetické předpoklady, které ovlivňují její vzhled, růst, ale troufáme si říci i tvář neboli chování ryby. V podstatě s každým záběrem v Sahaře můžete očekávat překvapení,“ vyjmenovává správce Sahary.

 

Budoucnost: Padne nový rekord? A rozšíří se Sahara?

Na Sahaře pracuje opravdu velká část rybářských odborníků, kteří ekosystém v této lokalitě „nastavili“ tak, že rybám se v této vodě daří. A kapři tak spokojeně rostou! Proto by nebylo vůbec žádným překvapením, kdyby velmi brzy pocházel nejtěžší kapr Česka právě ze Sahary. Možná se toho brzy dočkáme! Kapři mají ale i jiný komfort – třeba dostatek klidu – sezóna na Sahaře trvá jen od dubna do října. A pak šmytec!

Sahara nabízí rybám jedinečné podmínky k životu! Proto zde kapři mají takové přírůstky. A nikdo se nebude divit, až tady bude uloven nejtěžší kapr v České republice…

Navíc! Rybníkářství Sahara prosperuje, takže se dá očekávat, že se brzy zase rozroste. „Tento záměr máme delší dobu a v budoucnu bychom rádi otevřeli další revíry, na kterých už pracujeme. Není to ale nic, co by bylo zítra. Dát život velké Sahaře po stránce rybí obsádky a okolní krajiny nám trvalo přes 11 let. Ten, kdo si pamatuje naše začátky, ví, o čem mluvíme. Dát dohromady „měsíční krajinu“ po těžbě byla velmi tvrdá práce. Je to absolutně něco jiného, než když koupíte nebo pronajmete rybník,“ vysvětluje Martin Hájek, který ještě pokračuje:

„Museli jsme prvně založit litorály – příbřežní partie, vysázeli jsme spoustu vodních rostlin a stromků, a po léta bojovali s vodním ekosystémem, než se po těžbě voda takzvaně nastartovala. Po dlouhých letech si teprve až teď troufáme říci, že Sahara začíná sama dýchat, ale musíme k ní dále přistupovat s obrovským respektem, protože příroda je velmi citlivá a může přijít den, kdy mohou ryby onemocnět nebo se něco přihodí s chemismem vody a začínáte znovu. Musíme si také přiznat, že táhneme Saharu s omezenými finančními prostředky. Tržby za povolenky jen stěží pokryjí krmení našich ryb. Jakmile něco našetříme, snažíme se jít dál. Na druhou stranu ten pocit, když vidíte, že za sebou zanecháváte kus života je k nezaplacení. Stejně tak to máme s dalšími projekty.“

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Rybářství Sahara

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

2 KOMENTÁŘE

  1. Úžasná práce, klobouk dolů! Když se chce, všechno jde. Svaz by si měl vzít příklad. Na řekách a přehradách – zákazy, buzerace, omezení doby lovu a podobný hovadiny a výsledek? Vydrancovaný vody! Když se o revíry starají inteligentní srdcaři, je to radost.

  2. Pánové, rovněž smekám,tak nádherné ryby jsme dlouho neviděl.Hodně úspěchu do dalších let Bufet

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -