Už od roku 2015 rozdávají některé územní svazy první povolenky pro děti zcela zdarma. Akce s názvem První povolenka pro děti zdarma má za cíl dostat k vodě více dětí. Ve zmíněném roce 2015 s tímto projektem začal Západočeský územní svaz, který rozdal několik stovek dětských povolenek. Následně se pak přidaly i jiné územní svazy, které dohromady vydají okolo 3000 povolenek pro děti zdarma. Za celou dobu trvání projektu První povolenka pro děti zdarma se tak rozdalo přes 15 000 dětských povolenek, byť přesné číslo z roku 2020 zatím neznáme.
Projekt První povolenka pro děti zdarma má jasně nastavená pravidla. „Podmínkou je členství dítěte v Českém rybářském svazu. Pro tuto akci není podstatné, zda je dítě členem ČRS delší dobu – některým dětem platili rodiče členství, aniž by děti měly vlastní povolenku, protože využívaly možnosti lovit (do 10 let věku) na prut dospělého rybáře – držitele povolenky. Jedinou a hlavní podmínkou je, že se musí jednat opravdu o první povolenku k rybolovu, kterou dítě ve věku od 6 do 15 let obdrželo,“ stojí na webu Českého rybářského svazu.
Tento projekt momentálně běží v Územním svazu města Prahy a Západočeském, Severočeském a Východočeském územním svazu. V minulosti fungoval i v Moravskoslezském územním svazu, což ale už neplatí. Tam, kde projekt První povolenka pro děti zdarma běží, je o dětské povolenky zájem. „Každoročně se jedná přibližně o 2800 územních povolenek určených pro děti do 15 let věku, které v daném roce začínají se sportovním rybolovem,“ říká magazínu InRybar.cz mluvčí Českého rybářského svazu Tomáš Kočica.
Důležitou otázkou je, kolik děti z minulých let u rybaření zůstalo a koupilo si povolenku na další sezónu za peníze. Data Českého rybářského svazu ale ukazují, že rybaření je fenoménem, který děti zajímá. „Převážná většina dětí, které v prvním roce obdržely povolenku zdarma, v dalších letech zůstávají členy a povolenku k lovu si kupují. Například v rámci Západočeského ÚS se jedná o přibližně 82%,“ uvádí Tomáš Kočica.
Pochopitelně, tuto akci velmi oceňují i rodiče dětí, kterým projekt První povolenka pro děti zdarma pomáhá ušetřit peníze. Navíc, tento projekt umožňuje i dětem si rybářský koníček nejprve pořádně vyzkoušet. A funguje to! Ze zveřejněných dat je zřejmé, že většina dětí u rybaření zůstává i v následujících letech…
„Je to velmi úspěšná akce, která má společně s propracovaným systémem dětských kroužků velký podíl i na stále se zvyšujících počtech mladých rybářů v řadách Českého rybářského svazu. Zejména u menších dětí je velmi časté střídání koníčků, což nese i pro jejich rodiče významnou finanční zátěž na nákup vybavení pro různé sporty a první povolenku zdarma tak velmi oceňují. Jsme moc rádi, že sportovní rybolov děti dokáže zaujmout nejen na chvíli, ale jak ukazují statistiky, probudit v nich rybářskou vášeň, která je bude provázet celý život,“ vysvětluje mluvčí Českého rybářského svazu.
Kolik dětských povolenek územní svazy rozdaly?
- Rok 2015 – 712 ks (1 územní svaz)
- Rok 2016 – 3469ks (5 územních svazů)
- Rok 2017 – 3211 ks (5 územních svazů)
- Rok 2018 – 2747 (4 územní svazy)
- Rok 2019 – 2785 (4 územní svazy)
- Rok 2020 – Zatím se neví přesné číslo, trendy jsou ale podobné jako v předešlých sezónách (4 územní svazy)
Ještě poznámka k těm počtům: Pokud sečteme sezóny 2015 až 2019, pak je počet rozdaných dětských povolenek skoro 13 000. Při započtení předpokládaného objemu dětských povolenek za rok 2020 pak celkový počet atakuje číslo 15 700 kusů.
Vývoj dětské základny v Českém rybářském svazu
„Počet dětí, které Český rybářský svaz sdružuje, v posledních letech setrvale roste. V uplynulé sezóně 2019 překročil hranici 26 000. Navýšení zaznamenaly všechny územní svazy – nejvyšší nárůst evidoval Severočeský územní svaz, a to o 4,5 %. Napříč regiony organizační složky ČRS zajišťují také více než 600 rybářských kroužků. Intenzivní práci s dětmi a mládeží dlouhodobě oceňuje také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které oficiálně uznalo ČRS prestižním titulem „NNO pracující s dětmi a mládeží,“ píše se na webu Českého rybářského svazu.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz