Když se řekne lov candáta, pak se hodně rybářům vybaví nějaká údolní nádrž nebo rybník. Prostě, velká část rybářů má candáty spojené právě se stojatou vodou. Jenže! Tyhle ryby můžeme hledat i v proudných úsecích řek. Stačí jen najít vhodné místo a pokusit se candáty vystopovat. Neříkáme, že to bude jednoduché, ale už samotné hledání candátů na řece je nádherou součástí této vzrušující rybařiny. Kde tedy candáty na tekoucích vodách hledat? A jak je dostat na háček? Tady jsou zaručené tipy a triky pro úspěšné chytání candátů…
Člověk kolikrát je přesvědčen o tom, že candáti se dají chytat pouze na údolních nádržích nebo až hodně velkých řekách typu Labe. Jasně, tohle jsou lokality, kde se každoročně nachytají tisíce nádherných candátů. Jenže! Naše krásná země je protkána i menšími řekami, a právě i v nich jsou opravdu krásní candáti. Skutečně! Jen je zapotřebí je na nadějných místech najít a vyprovokovat je k útoku vhodně zvolenou nástrahou…
VIDEO: Nechce se ti číst článek? Koukni na video, ve kterém zazní důležité rady!
3 stopy, podle kterých spolehlivě najdete candáty
Kyslík: Abychom candáty správně lokalizovali, je dobré si kolikrát vybavit některé důležité informace z života těchto ryb. Candáti jsou například náročné ryby na kyslík, to znamená, že mu úplně nesvědčí takové vody, které jsou silně zabahněné, a na kterých je toho kyslíku fakt pomálu. Teď úplně nemluvíme o řekách (i když některé případy by tu bohužel byly), jde ale například především o slepá ramena, která jsou u některých řek v hojném počtu. Tady spíše hledejte štiky nebo sumce. Candáty je ale prostě lepší chytat v proudící vodě v řece.
Místa, na kterých je dostatek kyslíku, patří k velmi nadějným flekům na candáty
Skladba dna: O candátech se moc dobře ví, že milují tvrdé dno. Vše tam, kde jsou kameny, štěrk nebo písek, candáti moc rádi postávají, anebo loví kořist. Ideální jsou například i taková místa, kde jsou třeba vysypané balvany nebo položené panely. Prostě všude tam, kde když klepne nástraha na candáty o dno, ucítíme tvrdý podklad. Tady všude candáti budou! Pokud navíc na těchto místech leží nějaké překážka, třeba padlý strom, pak tady můžeme candáty hledat i ve dne, protože tihle dravci prostě úkryt k životu potřebují…
Kamenité dno je základem k úspěchu při lovu candátů! Tyhle ryby podobný terén fakt milují…
Nerovnosti v říčním korytě: Při lovu candátů na řekách je nutné se stát prostě lovcem. Ono prostě nebude stačit jen stát a „bičovat“ vodu s nástrahou na candáty. To ne! Je zapotřebí při hledání candátů zapojit lovecký instinkt. To znamená, že bude nutné najít například taková místa, kde se nejrůzněji „láme“ proud a mění se charakter řeky. Typickým příkladem jsou nejrůznější zatáčky v korytě, kde je prostě jistota toho, že voda bude měnit charakter dna. A to mají candáti fakt rádi!
A ještě něco: I když budeme rybařit na tom úplně nejvíce nejlepším místě, tak stejně tam nemusíme candáta chytnout, pokud tam nebude potrava. Zase: Je prostě nutné se přeměnit na lovce a pokusit se vystopovat i drobné rybičky. Pokud v řece uvidíme nějaký život (byť jen drobný plůdek), pak jsme na správné cestě za candáty. Takže na přítomnost kořisti rozhodně mysleme!
Umělé nástrahy na candáty do tekoucích vod
Každý milovník přívlače si toho už určitě všiml: Při ohmatávání některých gumových nástrah, kterých je na rybářském trhu obrovské množství, si můžeme všimnout různé tuhosti použité gumy. Prostě zjednodušeně řečeno, jedna guma na candáty je tvrdší než jiný model gumové nástrahy. Docela bychom se vsadili, že drtivá většina rybářů by pro lov candátů sáhla po takových gumách, které jsou měkčí. A je to logické, protože hodně rybářů si prostě řekne, že měkčí guma nabídne zajímavější chod. To platí pro stojaté vody, ale pro chytání na tekoucí na tuhle myšlenku bacha! Na řeky jsou prostě lepší gumové nástrahy z tužších materiálů…
Dobře zvolené místo a správné zvolená nástraha. Tohle je prostě to, co rybář potřebuje!
Pro chytání candátů (a dalších dravců) se vyrábí právě gumové nástrahy z tužší gumy. Proč z takového materiálu? Právě tuhá guma se ani v silnějším říčním proudu nezvykle nenatáhne. Ne! Tužší guma (např. Lucky John Makora) udrží i v silnějším proudu svůj tvar, takže se negativně nezmění její chod. To se ale nedá říct u měkkých gumových nástrah, které právě „zdeformuje“ proud, takže gumová nástraha nepracuje tak, jak má.
Nezapomínejme ještě na jednu věc: Říční prostředí je opravdu hodně dynamické. Prostě, voda se víří, což může být problém při vedení nástrahy. Tím myslíme to, že i když si budeme s nástrahou krásně „hrát“, nemusíme candáta zaujmout vibracemi. A to je škoda! Proto je do těchto podmínek právě vhodná gumová nástraha z tužšího materiálu (znova, třeba Lucky John Makora), která má dravější chod. I tenhle nepatrný detail může rozhodovat o úspěchu nebo neúspěchu při chytání candátů v řece…
Myslete na to, že je důležité chytat tam, kde je kořist…
Pokud se pak vydáme na candáty na nějaký klidnější úsek řeky, potom je samozřejmě možné používat i klasické, měkčí gumové nástrahy. Tady už totiž nehrozí riziko, že by silnější proud takové nástrahy natáhl, což prostě vede k horšímu chodu ocásku.
Konkrétní příklady zajímavých míst na candáty na řekách…
Pojďme na příklady z praxe: Představte si, že stojíte na břehu oblíbené řeky či říčky a před vámi se vlní docela proudný úsek řeky. Co to znamená, že se vlní? Voda teče rychleji, skoro to vypadá, že by tady mohly vzniknout peřeje. Hloubka v tomto úseku není nikterak velká, bude tady sotva metr vody. Jenže! Tenhle proudný úsek někde musí skončit…
Nalezené stanoviště candátů? Přišla zasloužená odměna!
Ano! Právě na tomto zlomu dojde ke zklidnění proudu a voda se začne táhnout jako „olejovitá skvrna“. Prostě krásně zpomalí. A právě tady je dobré candáty chytat s gumovými nástrahami. Hlavně tam, kde je ten propad opravdu výrazný, třeba o jeden metr a více. Takový zlom prostě slibuje, že u něj budou candáti postávat, a budou čekat na to, co jim proud přinese pod nos – ideálně naši nástrahu, že jo?
Jedna důležitá věc: Pokud se na tohle místo vydáme během bílého dne, je lepší nasadit gumovou nástrahu, se kterou prostě budeme oťukávat prohlubeň, a budeme doufat, že nějakého candáta vyprovokujeme k útoku. Jestli ale tady půjdeme na večer, pak je lepší použít nějakou plovoucí nástrahu, protože v tuto chvíli je dobré candáty hledat právě v mělčině výše. A to i za chladného počasí! Protože za kameny v rychlejším proudu se budou schovávat drobnější rybičky. A za nimi candáti rozhodně potáhnout…
Nádherný candát! Všimněte si kamenů na dně v pozadí 🙂
A další konkrétní příklad zajímavého místa? Třeba splav! Nebo jiná vodní stavba v korytu řeky. Právě tady máme totiž znovu tu jistotu, že voda se tady bude velmi dobře okysličovat. Navíc, ryby v těchto místech plné vířící se vody opravdu často hledají potravu, a právě za drobnými rybičkami hledajících něco k snědku míří pochopitelně i candáti.
Tým Lucky John