Na špatnou kvalitu vody si stěžovali lidé, kteří se chtěli koupat v Hornobránském rybníku v Českém Krumlově. Někteří dokonce měli takové podezření, že do vodní plochy putují nějaké chemické látky, které by mohly stát za špatnou kvalitou vody. Proto na místo vyjeli hygienici, kteří odebrali vzorky vody. Výskyt chemických látek se nepotvrdil, ovšem ve vodě našli larvy ptačí motolice. Jedná se o parazita, který se zavrtává do kůže, a to i do té lidské. O výskytu nepříjemného parazita informoval server Novinky.cz.
Varování hygieniků zní jasně: V Hornobránském rybníku se v žádném případě nekoupejte! Kromě larev nepříjemného parazita je ve vodě i zvýšený obsah sinic. Voda tak rozhodně není vhodná ke koupání. V rybníce je momentálně zakalená voda, která některé lidi donutila k tomu, aby kontaktovali hygieniky. Někteří si totiž mysleli, že do rybníka přitékají chemické látky. Rozbory vody ale nic takového neodhalily…
„Odebrané vzorky z rybníka odhalily zvýšený výskyt cerkárií ptačí motolice (larvální vývojové stádium motolice) a bohužel i sinice. Voda v Hornobránském rybníku není teď vhodná ke koupání,“ řekla Novinkám Vlasta Horáková z českokrumlovského odboru životního prostředí.
Zhoršená kvalita vody nenechala v klidu město Český Krumlov. Právě pod něj tento rybník spadá, město se proto rozhodlo pro rázná opatření. „Do Hornobránského rybníka se přivaděčem z Drahoslavických rybníků začne napouštět voda. Ta se obmění a pokusíme se eliminovat sinice,“ vysvětluje místostarosta Českého Krumlova Martin Hák.
Místostarosta vysvětluje, že cirkulace vody bude zaměřena především na sinice, kterých je v Hornobránském rybníce zvýšené množství. Toto opatření ale nezbaví vodu od cerkárií motolice ptačí. „Cerkárií se tím nezbavíme a stále bude koupání na vlastní nebezpečí,“ upozorňuje starosta.
Jak se tohoto nepříjemného parazita Český Krumlov zbaví? Na to budou povolaní odborníci za slovo vzatí. Na místo totiž přijedou vědci z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích a Státního zdravotního ústavu v Praze. Možností je hned několik: Mohou se sbírat plži, ve kterých se larvy parazita zdržují. Možností je i vypuštění rybníka nebo nasazení línů, kteří plže požírají…
Ptačí motolice Trichobilharzia regenti: Parazit, který byl pojmenován po jednom pivovaru, protože byl objeven na jihočeských rybnících. Poprvé objeven v Čechách v roce 1998. V následujících letech byl parazit objeven i v dalších státech, například v Polsku, Německu, na Islandu nebo v Iránu.
Tento parazit potřebuje k životu dva živočichy. Vodní plže (mezihostitel) a vodní ptáky (definitivní hostitel). Ovšem parazit Trichobilharzia regenti může napadnout i člověka, kterému se zavrtá do kůže. Výsledkem je pak nepříjemná vyrážka. Nedochází k dokončení vývojového cyklu a cerkárie hynou v kůži hostitele…
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Před tremi roky byl tento parazit i v Těrlické přehradě v MŠ kraji…dcera i přítel měli ošklivé bolaky…