Úhoři patří k nejtajemnějším rybám v naší rybí říši. Tihle hadovití predátoři, kteří jsou skvělými lovci, vyrážejí za kořistí za černočerné tmy. V početných hejnech potom hledají cokoliv, co by mohli „zardousit“. Proto rybáři tyhle ryby tolik milují, protože když trefí jejich tah, je to zážitek na celý život. Bohužel, nikdo neví, jak dlouho tady s námi úhoři ještě zůstanou. Jelikož úhoři se netřou v našich vodách, ale v dalekém Sargasovém moři, je jejich existence vážně ohrožena. A to zejména proto, že lidé postavili do řek celou řadu překážek, které úhořům brání v jejich migraci. Anebo i proto, že úhoři jsou v hledáčku pašeráků z Asie. Ta otázka je tedy nasnadě: Má cenu úhoře pouštět zpátky na svobodu?
Sedím na mém oblíbeném úhořím místečku. Nade mnou se tyčí sytě zelené stromy, ze kterých se občas ozve skřek nějakého nočního ptáka. Tohle místo, na kterém lovím, mám strašně rád. Jedná se o rozlehlou mělčinu, na které rostou nejrůznější vodní rostliny a zatopené keře. V 40 metrové dálce potom je hrana, za kterou se dno svažuje do hloubky. A já jeden prut nahazuji na tuto hranu, druhý pak k zatopeným rostlinám a keřům jen kousek u břehu.
Zatím se ale nic neděje. Svítící číhátka jen nehybně visí pod pruty. Hodiny ukazují 23:00. Už je čas! Tak kde ti úhoří jsou? Sotva to dořeknu, tak prásk! Číhátko vystřelí k prutu a bouchne do jeho blanku. Záběr! Na nic nečekám a okamžitě sekám! V prutu cítím tupou sílu ryby, která se snaží držet u dna. Nechci to zakřiknout, ale přesně takhle se chová úhoř, který chce okamžitě najít nějakou podvodní překážku. To mu ale nedovolím!
VIDEO: Úhoř, které jsem musel zabít
Když dostanu rybu blíže k hladině, rázem cítím povolení. Ano! Tohle bude úhoř! A taky že jo! V kuželu světla z čelovky se začne „lesknout“ sněhově bílé břicho na kroutícím se úhořím těle. Teď musím dávat bacha! Úhoř je nesmírně rychlý a vychytralý. Když je u břehu nějaký kořen nebo trs travin, okamžitě do překážky vystřelí a snaží se do ní zamotat. Proto mám vždy po ruce podběrák. Povedlo se! Už ho mám v síti…
Úhoř se ale nevzdává ani v podběráku. Okamžitě se do něj snaží zamotat. Bohužel, u tohohle krasavce si nevšimnu, že se háčkem zachytil do síťky. Toho se úhoř snaží okamžitě využít a začne si rvát háček z tlamy. Nic naplat, že se snažím rybě v této destrukci zabránit. Úhoř prostě rve jako smyslů zbavený až nakonec háček z tlamy dostane. Jenže za jakou cenu? Při tomhle snažení si velmi vážně poškodí dolní čelist.
Úhoři jsou prostě jedineční bojovníci. Můžete mít v rukou velké štiky, sumce nebo candáty, ale žádná ryba se nechová tak, jako úhoř. Je to neuvěřitelný bojovník až do úplného konce, a vlastně ani konec ještě neznamená vítězství pro rybáře. Úhoř se pořád snaží zdrhnout. Tomuhle se to povedlo, zbavil se háčku, přičemž se ale velmi vážně zranil. S tímhle ho bohužel nemůžu pustit zpátky na svobodu, proto ho zabíjím…
V takové chvíli mi hlavou vždycky probleskne, co ten úhoř musel prožít. Jeho rodiče táhli nějakou evropskou řekou až do Sargasového moře u Severní Ameriky, kde byl tento „můj“ úhoř zplozen. Ten pak dlouhé roky díky Golfskému proudu cestoval Atlantským oceánem až zpátky do Evropy. Dokázal přelstít veškeré nástrahy v tocích, kterému do nich nachystal člověk nebo samotná příroda. A nyní leží zakrvácený na zemi přede mnou. Z tohohle mi není moc dobře…
Sargasové moře: Jedná se o součást Atlantského oceánu, kde leží v severozápadní oblasti u Severní Ameriky. Zajímavostí je, že se jedná o velmi slané moře, ve kterém nežije mnoho živočichů. Dominantní rostlinou jsou řasy rodu Sargassum, díky kterým toto moře získalo název. Rozloha moře je 4 000 000 kilometrů čtverečních. Průměrná hloubka je 5000 metrů, maximální je 7198 metrů. Teplota vody je na povrchu okolo 20 stupňů Celsia.
Má cenu úhoře pouštět?
Abychom si rozuměli: Já si ryby v rozumné míře beru. Mám rád kapry nebo candáty, ovšem u toho úhoře mám kvůli jeho náročnosti rozmnožování vždycky velké dilema. Mám prostě radost, když úhoře můžu pustit na svobodu. Možná jsem naivní, ale vždycky věřím, že zrovna tento „had“ se dokáže prokousat přes všechny ty zrádné překážky a dostane se až do Sargasového moře, kde se rozmnoží.
Přesto! Naprosto beru v potaz argumentaci jiných rybářů, kteří říkají, že úhoře někde nemá smysl pouštět. Na některých lokalitách jsou totiž překážky tak obrovské, že úhoři prostě nemají šanci se dostat po proudu do oceánu. Příkladem mohou být přehradní nádrže, které jsou pro úhoře leckdy a leckde neprostupné. Proto je tady ta otázka prostě na místě: Má tady smysl úhoře pouštět zpátky na svobodu?
Asi největším dilematem je to, že úhoři z našich vod prostě mizí. Když se člověk podívá na základní data úlovků na mimopstruhových vodách Českého rybářského svazu, pak zjistí, že do roku 1999 se pravidelně chytalo přes 30 000 kusů úhořů, v roce 1991 to bylo dokonce přes 40 000 kusů úhořů. Od roku 2006 počet ulovených úhořů nepřesáhl 30 000, a od roku 2011 dokonce ani 20 000. Poslední dva roky se nachytalo jen lehce přes 11 000 kusů úhořů.
Pozor! Tohle není kritika Českého rybářského svazu! Ten v současnosti dělá možné i nemožné proto, aby dokázal doplňovat násady úhořů v co největším množství. Tohle je spíše obava jednoho rybáře, který má úhoře velmi rád – prostě bych si přál, aby úhoři v našich vodách vydrželi i pro další generace. Snad se to povede.
Rozmnožování úhořů v kostce: Dospělí úhoři po dosažení pohlavní dospělosti zahájí tah do Sargasového moře v Atlantském oceánu. Kdy tento tah probíhá? Nejčastěji v černočerných nocích od srpna do září. Migrace je dlouhá 6000 až 7000 kilometrů a trvá asi 1,5 roku. Úhoři během tahu nepřijímají žádnou potravu a do Sargasového moře se dostanou značně zubožení. Po tření tak úhoři hynou. Samice může naklást až 700 000 jiker. Jikry a následně malé úhoře pak odnese zpátky do Evropy Golfský proud.
Jak to vidíte vy?
V této problematice pouštění úhořů zpátky na svobodu mě hodně zajímají vaše názory. Jak to máte Vy? Pouštíte úhoře zpátky na svobodu, anebo je vnímáte jako unikátní kulinářský zážitek, takže si je ponecháte? Opravdu mě to zajímá! Vidíte v pouštění úhořů smysl a věříte, že v našich vodách vydrží i pro další generace?
Proto pokud budete mít chuť, prosím, napište dolů do komentářů Váš pohled na věc. Doufám, že se dole rozjede zajímavá diskuze, ze které může leckterý rybář pochopit vnímání úhořů ze strany vícero rybářů. Budu rád za každý komentář!
Autor: Viktor Krus
Zajímavě napsáno. Nejsem žádný masař, ale napadá mě jiná otázka na dané téma. A to je odstřihnutí úhoře. Občas se umí pěkně zažrat a opravdu se háčků zbavují? Jestli ano, za jakou cenu. Někdy jsou to háčky větší velikosti a docela hluboko. A ještě jen z „doslechu“ – svaz prej uznal, že úhoř není naše původní ryba a proto se přestává vysazovat. Díky tomu na něj nejsou dotace jako v jiných evropských zemích. Amonte je docela drahé. Zde je otázka. Budou díky tomu úhoři pro příští generace v našich vodách?
Zdravím Vás, Milane,
osobně úhoře taky odstřihuji, a to proto, že šance na přežití je vyšší, než kdybych mu zdemoloval jícen „operací“ s peanem. Ostatně, když jsem mluvil s rybářskými odborníky, tak ti tenhle postup jasně doporučovali…
To, že by ČRS úhoře nevysazoval, není pravda. ČRS například letos vysadil nádherné, odkrmené úhoře, kteří mají mnohem vyšší šanci na přežití než klasické monte. Nasazovalo se napříč územními svazy po celém ČRS. V tomhle letos rybáři odvedli fantastickou práci, za kterou jim patří velký dík.
Díky za Váš zajímavý komentář!
Krus, InRybar.cz
Jsem asi naivní jako vy, ale úhoře pouštím. Na řece i na přehradě.
Na Moravě uhore nepoustim, nema to smysl. Černé moře znamená konec uhori cesty bez uzitku. V Čechách pouštění smysl určitě má.
Když to tak čtu, není lepší ty úhoře nechytat vůbec chápu že to zážitek, ale stojí to všechno opravdu za to? Lidská potřeba?
Zdravím. Když chytnu úhoře, tak pouze odhaknu navazec a úhoře nechám v kovovém uhorovem vezirku a nasadím nový navazec a chytám dál. Protože berou obvykle velmi krátce, proto není čas se zdržovat. Než skončím rybolov, tak polovina úhořů se háčků sama zbaví. Otázka je jaké hacky používat. Něj ice se my osvědčily háčky velikosti 12 které slouží k vázání mušek.
Nechytat úhoře? To snad ne. Ryba kterou chystali naši dědové i pradědové a která je v rozumné míře vynikající i na talíři. Vždy platilo šetrné odstřihnutí vlasce u tlamy pokud možno ve vodě a šetrné zacházení jako u ostatních ryb. Ten největší problém jsou vodní díla, která ve svë početnosti nebyla v minulosti. Pokud stát bude tvořit dostatek rybích přechodů a bude platit to, co u migrujících lososů bude dobře i pro úhoře. Jinak to můžeme zabalit a postupně v extrému zrušit celou krásnou sportovní rybařinu
Úhoře pouštím do vyhřáté trouby. Že se úhoř dostane do moře je mizivá. Hodně jich skončí rozsekané v turbínách a proto má li míru tak je tohoto bolestivého trápení zbavím. Azijati úhoří monte jedi v restauracích po tisících jako špagety. Tam by se mělo začít z ochranou úhořů. Zakázat vývoz úhořího monte za účelem konzumace. Bohužel byznys je byznys.
Ani asijatům bych to neodpíral, když zaplatí majlant jako za podělanou makrobiotickou kuchyni a hlínu na talíři a když se bude za ty prachy regulovaně doplňovat světová obsádka.Když je bude jedna tkanička stát 500,- Kč, můžou přejít na lanýže 🙂
Petrův zdar.
Hezky napsaný článek, i já si od vody rybu odnesu
ale za celý rok se dají spočítat na prstech dvou rukou, úhoře nevyjímaje.
Pouštět úhoře a to na jakékoli lokalitě si myslím že
smysl má, jsem členem ČRS. takže i mou povinností je přírodu
chránit.
Dost cestuji, proto vím že koupit si ve Španělsku nebo ve Francii konzervované monté a to v běžném obchodě není problém.
Tady se můj smysl pouštění zdá být malicherný, ale je to moje přesvědčení,vychovávám dva syny a to i po rybářské stránce.
Oba už si svého Anguillu chytili a pustili.
Chci aby i moje vnoučata jednou Úhoře říčního poznala.
Honza.
Mensi uhore poustim, velky jen na panev. Chytam nad prehradou takze je migrace vyloucena. S nejvetsi pravdepodobnosti uhor ktereho jsi pustil se nenarodil v sarg. mori…
Pokud to jde tak úhoře pustím. Snažím se chytat na rybky s větším jednohackem a sekat téměř okamžitě. Každý rok ovšem s těch X jednoho až 2 vezmu kvůli tomu že to má i přes rychlý zásek hluboko. Je to asi 4dny kdy jsem na vodě kde jsem 8uhoru pustil našel padlého hada i s vlascem u huby a háček v jícnu. Byl to taky velký háček proto s tím odstřihnutím je to podle mě zporne. Malý jednohacek asi není problém ale je otázka zda je lepší používat větší kvůli tomu že to nemaji tak hluboko a většinou jdou bezproblemu pustit nebo stále zastřihávat malé. Je pravda že většinou když úhoře chytim má od 65cm a víc. Je to krásná tajemná ryba a ve větších velikostech 80+ i skvělý bojovník. Rybky používám zejména kvůli selekci malých hltavych úhořů a možnosti záběrů i jiné větší dravé ryby. Ale i pokud se nedostane do moře myslím že pouštět by se měli i kvůli ostatním rybářům stejně tak jako k nám do vody patří a i kvůli tomu že třeba vyroste a setkáme se někdy znovu. Lovím 90%stojate vody. Smutný pohled je na 50cm zabité tkaničky které spousta lidí záměrně chytá na žížalu a nechá zažrat aby měli jistotu že tam opravdu je. Další věc je že používám na návazec 0,50 nanofil kvůli oděru a kvůli tomu že pokud chytám vetsi ryby větší háček v 99%se vyvaruji utržení nebo zkroucení u břehu a pak nemusím koukat že podél břehu plave další had s 0,22 vlascem u huby a velikým háčkem v jícnu. Nejsem zastancem velkých háčků nepoužívám ani na kapry a vše se snaží spíše zmenšovat ale pokud jde o lov dravých ryb vždy volím větší jednohacek at jde o lov štik nebo všeho jiného. Každý by sám za sebe měl volit co od vody chce jeden rok využít 15hadu a další roky nechytal nic nebo 2vzit a zbytek pustit. Pokud pustit jde pustim ho vždy.. nejde od vody jen brát ale taky občas něco dát. Loni jsem musel jednu sticku taky vzít kvůli poranění záběr. Tak jsem do revíru donesl 2mensi z vylovu.
Zdravím vespolek. Jsem velkým Fandou ,této krásné,tajemné,záhadné ryby.Jsem org. od roku 1981 Občas si nějakou rybu-jakoukoliv vezmu-v trzní velikosti a zbytek-cca-90procent pouštim zpět..Kaprařím,pstruhařím,sumcarím……..Je toho opravdu hodně….Chytám i v revírech EU a to dnes více,než u nás,protože pracuji v D a jezdím všude možně,bydlívám po penzionech,tak i času na ryby bývá ,někdy dost..Co se uhoře týká…Chytám jednoduše…Menší háček s dlouhým raménkem,nastražuji pulku rousnice,nebo 2-3 hnojnaky a nebo -celou ,mrtvou slunku,nebo razborku. Háček zapichuji ,do nejkrajnější,ocasní časti (rybky pouze okolo 5cm ) A,ted to duležité…Spičky prutu směruji dolu-v rovině s uhlem nahozeni a PRUVES ČIHÁTKA-POUZE 30 CM…Na hnojnáky,postačí i 20cm..Ano,vyzaduje to být u prutu přítomen…ALE…Chyceny had,je v převážné většině zaseknut za okraj tlamy,což nebrání jeho opětovnému puštění-BEZ UHONY ZPĚT…Asi bych lhal,kdybych tvrdil,ze se mi-přes toto všechno,uhoř nezažral…Ale,je to velm i zřídka.Ano,tytp si pak beru,protože,uhoř je velice citlivý,na poranění háčkem,při zažrání do jicnu…Některé ,,SPORNÉ,, případy,jsem vpustil,do mého zahr.jezírka a vida 5,ze 6 ks přežili,jeden následujíci den uhynul…Jeden uhoř mi-chudinka-jezdil-celý rok se zbytkem monofilu,který mu koukal z tlamky…ALE-DAL TO…..Ted jsou z nich moji miláčkové a někdy se nechají nakrmit rousnicí,nebo rybkou z ruky….Tedy,kdyz mají náladu Letos v cervnu,potřeboval jsem upevnit na molo ,osvětlení LED-no a musel jsem celý do vody…Mimo odrzlých jeseteru-kteří už to znaj….Že něco ,,KÁPNE,, Tak i tito hadi i s těmi puvodnimi s vidinou žrádla grátis…Motali se okolo mě-okolo rukou,krku,pokusovali mi pupek…No,samozřejmě,že dostali mrtvé razborky a hovězí-na nudličky…To se naučili od jesíku…Skoro metrový jesici,by kvuli hovězímu a rybkám,skoro vyskočili na molo…….Ale,zpět k hadum…Co ce týká pouštěni…Na uzavřených lokalitách,to smysl má…Není kam utéci a mohu jej ulovit,ještě někdy v budoucnu a bude větší…Na řekách,je to uplně zbytečné,protože turbina se ,,NEPTÁ,, Mortalita je skoro 100 procent…Tam plati jen jedno…Stále-pravidelne vysazování,odrostlejšího uhoříka-nikoliv ,,monté,, kde je mortalita okolo 90 procent… Ja jsem takový ,,MAGOR,, že-už hodně let,kupuji,ze svého,kazdým rokem,násady uhoře,pstruha potočního,lipana,mníka,parmy,ostroretky,podoustve,jesena,střevle potoční a karasy ob,mám z vlastních zdroju… ,Candáta štičky,sumce aj…Dle potřeby…Nasazuji to na vody mnou zvolené…A,světe div se…Uspěch to má…Chytnu už i uhoře 96,potočáka 68,lipana 52,podoustev 60 aj…Uhoříci jsou však velmi drazí…Koupím jich ,třeba jen 100ks,ale,kouzlo je v pravidelnosti a do uzavřeného biotopu s malým množstvím predátoru…..Ovoce to nese,záleží na kazdém z nás…Já vím,že to není standardní postup,ale jiné cesty není…Svaz sice uhoříky vysazuje,ale na preferované vody a ty ,,OSTATNÍ,,zustávají ladem-bez ryb…A,co jsem zjistil,je ,,NÁS-TAKOVÝCH,, už celkem dost,co si zarybnují,na divoko-na vlastní triko…Chodím i po výlovech,beru candátky,stičky,linky,bílou,kapříky,amurku aj…ZKRÁTKA…Muj děda vždycky říkal…Byl kapitánem u armády…,,VOJÁK SE STARÁ-VOJÁK MÁ…Svatá pravda…Zkuste to i vy-ostatní…Na zbankrotování to určitě není…Je to pár ,,PALACKEJCH,,….Ale budete mít,co chytat,bude vás to těšit-bavit a každému ,,MASAŘOVI,, naboucháte ,,TELETINU,, až se připosere…Je to jednoduché…Zkuste to….
Jo,uz vidim duchodce ve vestickach jak neco koupej. Starsi generace ma proste zazity stav,kdy reky byly plny ryb,a lov slouzil z casti jako vyziva obyvatel. Dnes kdy mama.,(aspon na Sazave)premnozenou vydru,norka,volavku,zniceny trdliste,voda tece turbinama misto prez jezy ma uhor sanci pramalou. Navic je dlouhovekej a k nam se dostava trilety, kdy ma kol10cm.K tomu ho napada jista hlizdice ktera v nem zije a uz se dostane sem v monte. Vykalama uhor ronasi dalsi jeji vajcka ktera prezivaji ve skeblich.uhor s ni zije,ale i pri slusne delce,zalostne hubeny.Opravdu je to ryba zahadna.napriklad jsem na reviru,kde nebyl min.10let vysazovan presto chytal uhore vsech rozmeru.osobne uz jsem je prestal chytat.ale to neni jen uhor,rozmanitost ryb klesa,doba kdy se pri treni parem,kapru,cejnu hybaly brehy je pryc.nedavno chovne potoky jsou mrtve curky. Nemluve o havaryjch kterych je rocne nekolik a tok se z nich vzpamatovava spoustu let.A jde to tak rychle,ze uz ted mi nova generace neveri. Co delat nevim..snazim se chovat co nejsetrneji,ale stejne se citim zalostne bezmocny.Jeden chce chranit vydru,druhej rybu,dalsi treba chrostika dalsi bezprekazkovy propluti vodakovy,a nam ktery zajmaj ryby zbydou za vhvili jen vzpominky.tak si to jeste uzivejte a pamatujte,ze na vasem chovani u vody zalezi
Úhoře jsem lovil jako dítě 😂 v jižních Čechách 🤔 vlastně šlo tehdy o násadu rybářů,tenkrát mi nedocházelo,že v podstatě nemohou dostat přes přehrady až do jižních Čech.😂Dnes mi je padesát,žiju v Teplicích a myslím,že odsud šanci mají mnohem větší 🤔sehnal jsem si monte do jezírka,deset kusů 😂 slabost pro ně no.Sirikohlave formy brzy až začnou decimovat ryby v jezírku 😂 vypustím,je zde plno tůní v Krušných horách,blízko potoky,čili verim,že někteří na pulcich žab apod dorostou a mají šanci se dostat do Sargasového moře, nakonec zde u Ústí nad Labem vypouštějí lososy,někteří i vrátí.🤔No uzkohlave pár nechám 😂prý jeden úhoř žil v Praze v jedné kasne 70 let.Uhore lze sehnat v Ceperce u Pardubic,Papík,stojí 30 Kč a má cca deset cm,prý snad cca 30 cm druhým rokem 😂pak mi začnou mizet karasove patrně 🤔ale co😂karas je blb,přemnoženy ten stříbrný,lze jim možná takto pomocí,aspoň se člověk o nich více dozví.Ono mi pomůžou vyžrat spadlé slimáky a drobné ryby přebytek a myslím,že úhoře docela v pohodě lze ve vlhkém hadru převést do Labe pod Střekovské stavidlo,úhoř od momentu,kdy je stříbrný už nežere a vrací Sargasové moře.Tedy ho nikdo nechytí.🤔ono logicky nechat uhorum nějakou větší vodu,kde se nesmí rybařit a nejsou překážky k moři by mohlo být řešení,jinak zmizí,máme 1% z množství v minulém století