DomůRybolovné technikyPřívlačRybaření na přívlač: 3 umělé nástrahy na štiku, se kterými budete slavit...

Rybaření na přívlač: 3 umělé nástrahy na štiku, se kterými budete slavit úspěch

- Reklama -

Štika patří k nejpopulárnějším dravým rybám v našich vodách. A ono se není čemu divit! Štika svým způsobem života prostě vzbuzuje v rybářích respekt. Jedná se teritoriálního dravce, který si bedlivě střeží území. V momentě, kdy se na takovém úseku zjeví potravní konkurent, anebo snadná kořist, tak štika chladnokrevně útočí. Z její zubaté mordy není úniku! Pokud štika zaútočí na nástrahu, pak se následné zdolávání mění na hotové eldorádo. Tohle je prostě neuvěřitelně nádherný zážitek! Abychom ale štiku na háček dostali, je zapotřebí použít nástrahu, na kterou štika zaručeně zaútočí. O jaké nástrahy na štiky jde?

Tohle pravidlo platí u každé rybolovné metody: Než se rozhodneme o tom, jakou nástrahu použijeme, je zapotřebí si uvědomit, jaké počasí u vody panuje. A na jakém revíru vlastně chytáme. Pokud totiž svítí sluníčko a před námi se rozprostírá mělčina, pak použijeme jinou nástrahu, než na členitém terénu s překážkami a větší hloubkou. Nad tímhle fakt uvažujte! Protože když do aktuálních podmínek u vody zvolíte správnou nástrahu, je šance na úlovek mnohonásobně vyšší…

VIDEO: TOP 3 nástrahy na šitku! Na co štiky chytat? 

Samozřejmě, je zapotřebí si uvědomit, že každý rybář má na štiky vlastní „horké favority“. Tenhle seznam, který najdete níže, berte jako orientační návod na zajímavé nástrahy na štiky, který vám může napomoci k úspěchu. To ale neznamená, že tyto nástrahy musíte ihned zakoupit, a že na ně stoprocentně ulovíte zubaté „torpédo“. Takhle to nefunguje! Pojďme si ukázat zajímavé nástrahy, se kterými můžete u vody zažít nezapomenutelné zážitky.

 

Hladinové woblery nesmí chybět!

Ano, tento typ woblerů v žádném případě chybět nemůže. A to zejména v těch měsících, kdy se o vodní hladinu opírají teplé sluneční paprsky, které krásně ohřívají vodu. Určitě mnoho z vás zná takové lokality, na kterých je hustá vodní vegetace, anebo padlé stromy. Ideální pevnost pro štiky! Jenže v momentě, kdy na prut navážete klasickou umělou nástrahu, tak ihned uváznete. Právě v takových případech je hladinový wobler řešením, protože s ním na takto těžko přístupných místech můžete bez problémů rybařit.

Popper je jeden z nejoblíbenějších hladinových woblerů na štiky! 

Hladinové woblery jsou ale vynikající i v tu chvíli, kdy vychází nebo zapadá sluníčko. Právě v tuhle chvíli se velice často můžete setkat s tím, že se hejna drobných rybiček tlačí ke břehu a směrem k hladině. Tohohle okamžitě štiky využívají a snaží se této vysoké koncentrace kořisti na malém prostoru využít. A proto jsou tolik aktivní. Zase: V těchto podmínkách jsou hladinové woblery velmi účinné. Takže je mějte u sebe…

Jaké barvy hladinových woblerů používat? Nejlepší je mít u sebe hned několik typů. Zaprvé: Rozhodně v krabičce je dobré mít přírodně zbarvené hladinové woblery, které imitují přirozenou kořist štik – drobnou rybičku. Pokud se na nástraze mísí stříbrná, bílá a černá barva, je to jenom dobře. Takové nástrahy jsou vhodné třeba do čisté vody, anebo právě do míst, kde je vysoký výskyt drobných rybiček.

Různé zbarvení popperů do různých podmínek! 

Pak ale nastanou situace, kdy je velmi chytré přírodně zbarvené nástrahy vyměnit za reflexní barvy. A to zejména ve chvílích, kdy vychází nebo zapadá sluníčko, když je pod mrakem, anebo když je zakalená voda. Hodně rybářů si myslí, že štiky za špatné viditelnosti neloví, ale to je chyba! Třeba velké štiky za těchto podmínek se aktivně shání po kořisti, takže rozhodně neházejte pruty „do žita“. V tuhle chvíli reflexní hladinové woblery na štiky fungují!

Jak hladinovou nástrahu tahat? Způsobů je několik. Prvním způsobem je přerušované tahání. Právě nepravidelný rytmus skvěle napodobuje raněnou rybičku, na což štiky reagují tvrdými útoky. Jak to vypadá v praxi? Prostě hladinového woblera nahoďte a pak začněte škubat špičkou prutu. Nejprve jednou, pak pauza, pak škubněte dvakrát, zase pauza, a pak třeba zase jen jednou. Tento nepravidelný rytmus na štiky fakt parádně funguje!

Popper na štiky ve vodě…

U hladinových nástrah může být ten problém, že se rychle okoukají. Tak co s tím? V takovém případě je nejlepší nástrahu nahodit a jen pomalu přitahovat. Bez škubání. Prostě jen nástrahu přitahujte k sobě, čímž budete na hladině vytvářet zajímavou „tlakovou vlnu“. Můžete třeba měnit rychlost navíjení – nejprve přitahovat rychleji, pak pomalu, a pak zase zrychlit. Tohle jednoduché vedení hladinové nástrahy kolikrát funguje nejlépe, a zejména na velké a zkušené štiky.

 

Potravní konkurence, kterou je zapotřebí zničit…

Na začátku jsme si pověděli o tom, že štiky jsou silně teritoriální dravci, kteří si bedlivě střeží vlastní území. A toho je zapotřebí využít! Jak? Zkuste štiku vydráždit domnělou potravní konkurencí. Prostě chytejte na woblera, který připomíná malou štiku. Nevěřili byste, co to se štikami dělá! Tohle je fakt perfektní nástraha. Velmi dobré je takové woblery používat ve velikostech od 10 a více centimetrů, abyste skutečně imitovali malou štičku.

Geniální nástraha zejména na velké štiky, které nesnáší potravní konkurenci… 

Jak takového woblera tahat? Nejlépe je vedení prokládat pauzami a ostrými výpady. Proč? Protože právě takto velmi dobře napodobujete lovící štičku, která užírá větší příbuzné potravu. Prostě woblera ve tvaru štiky nahoďte, začněte navíjet, pak udělejte dvouvteřinovou pauzu, a nakonec škubněte špičkou. Díky tomu škubnutí wobler vystřelí vodním prostředím a vy tak vzbudíte dojem lovícího dravce. Fakt to funguje!

Kde s takovým woblerem chytat? Nejlepší to je na těch místech kde štiky loví. Například na zarostlých mělčinách při východu nebo západu slunce. Právě v tuhle chvíli jsou štiky dost aktivní a horlivě se snaží ukořistit nějakou potravu. V momentě ale, kdy štika spatří menšího potravního konkurenta, nic jiného ji zajímat nebude. Rozhodně tohle vyzkoušejte…

 

Guma nesmí chybět!

Výše dvě představené nástrahy jsou spíše pro lov na mělčích vodách. Jenže co dělat, když jsou štiky hlouběji? Ano, zejména na podzim a v zimě štiky často postávají v hloubce u nějakého potopeného kamene nebo pařezu. A tady je zapotřebí se dostat. Samozřejmě, nejlepší pro prochytávání takových partií jsou prostě gumové nástrahy. S nimi se dostaneme i do větších hloubek a jsme schopni tady štiky účinně chytat.

Gumové nástrahy na štiky jsou geniální na podzim a v zimě…

Jaké gumové nástrahy použít? Nejde to říct obecně, protože každý rybář má v oblibě jiný model gumové nástrahy, což není nic divného. Přesto je dobré se zamyslet nad jednou věci: Může se vám stát, že na „standardní“ velikost gumové nástrahy nebudete dostávat tolik záběrů, kolik byste si představovali. To může být tím, že štiky jsou na dané lokalitě pod velkým tlakem, takže na nástrahy o určitě velikosti prostě nereagují. Co s tím? Není úplně rozumné chytat velké štiky na malinké gumy, proto je dobré vyzkoušet navázat větší gumu na štiky. Tohle zvětšení dost často kvitují právě velké štiky, u jejichž lovu se může pravděpodobnost na úlovek zmnohonásobit. Rozhodně vyzkoušejte!

Jak gumovou nástrahu tahat? Mně osobně nejvíce funguje to, když gumovou nástrahu přitahuji určitou rychlostí, přitom hýbu špičkou prutu nahoru a dolů. Díky tomu má gumová nástraha ve vodním prostředí „vlnící“ se pohyb, který mi při lovu štik funguje. Osobně moc nepoužívám při lovu štik pauzy, aby gumová nástraha propadla vodním sloupcem ke dnu. Na druhou stranu mi ale na podzim a v zimě skvěle funguje „poskakování“ s gumou po dně.

Žlutá barva je na štiky TOP!

A ještě poslední věc: Co se týče zbarvení, tak mým favoritem při lovu štik je žlutá. Tahle barva je výborná jak do čisté vody, tak i pro lov štik za špatné viditelnosti – v kalné vodě, při východu a západu slunce, anebo když je pod mrakem. Druhou velmi oblíbenou barvou na štiku je potom bílá. To je osvědčená klasika, která také často vyprovokuje zubatici k útoku…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -