DomůRybolovné technikyPoloženáTOP 3 návazce na amura: Nejlepší návazce na amury na stojaté i...

TOP 3 návazce na amura: Nejlepší návazce na amury na stojaté i tekoucí vody! Na co si dávat pozor?

- Reklama -

Amur svou bojovností fascinuje obrovský zástup rybářů. Jeho torpédovité, svalnaté tělo dokáže vyvinout neskutečnou sílu, se kterou mají co dělat i ty nejmodernější pruty. V momentě totiž, kdy amur při zdolávání drnkne břichem o dno, začíná nefalšovaný rybí tanec. A právě při tomhle divokém zdolávání, kdy voda stříká všude kolem, je enormní tlak i na koncový návazec na amury. Ten tohle všechno musí stoprocentně vydržet. A ještě něco! Návazec na amury musí být sestaven tak, aby vůbec dokázal dostat tuhle nádhernou rybu na háček. Amuři totiž sbírají potravu jinak než například kapři. A proto je důležité si dát na nějaké věci velký pozor…

Důležitá je příprava! Jinak to říct nejde. Proč? Protože při chytání amurů si musíme nejprve uvědomit a dobře promyslet, na jaké vodě budeme rybařit. Je totiž rozdíl chytat amury na zarostlém stojáku, anebo na proudné řece. A právě podle těchto zmíněných podmínek musíme reagovat při vázání návazce na amury. Pokud zvolíme správný návazec, pak máme našlápnuto na krásný úlovek!

Amuři jsou nádherné ryby! Pokud zvolíte správnou montáž a návazec, můžete je úspěšně chytat… 

Správná volba návazce musí reagovat i na to, jakým způsobem vlastně amur sbírá potravu. Je zapotřebí si fakt uvědomit, že tahle „stříbrná torpéda“ nepřiplavou na krmné místo, na kterém začnou rýt ve dně jako stádo divokých prasat (nebo kaprů). Ne! Amuři sbírají potravu úplně jinak. A hlavně! Taky záleží na typu vody. Proč? Třeba na zarostlých vodách amuři sbírají potravu i ve vrchních patrech vodního sloupce, na řekách se s nimi setkáte spíše na dně.

 

Jedna věc na začátek…

Abychom byli schopni sestavovat stoprocentní návazce na amury, je zapotřebí si ujasnit jednu věc. Amuři mají poměrně malou tlamu (k poměru velikosti těla), takže není úplně rozumné používat ty největší háčky z vaší krabičky. A ještě něco! Tlama amurů je velmi tvrdá, z čehož plyne jeden zásadní „požadavek“ – na amury musíte mít navázané fakt ostré a pevné háčky. Jinak se může stát, že budete o tyto ryby přicházet.

Háčky na amury musí být ostré jako břitva! Jinak budete ryby ztrácet… 

Pro lov amurů jsou dobré takové háčky, které jsou malé, ale které jsou zhotovené z velmi pevného drátu. A nezapomínejte na tu ostrost! Tlama amurů je fakt tvrdá, takže háček touhle „skořepinou“ musí chladnokrevně projít. Absolutním favoritem na amury je například háček Banana Nailer (ideální velikost 8). Je malý, pevný a ostrý jako břitva. Prostě klasický japonský produkt…

 

Návazec na amury na silně zarostlých vodách

Silně zarostlá slepá ramena, zapomenuté rybníky nebo zarostlé zátoky na údolních nádržích. Tady všude se amuři vyskytují prostě nejraději. Tihle „ruští bojovníci“ velmi rádi obývají taková místa, která jsou neprostupně prorostlá zmíněnými rostlinami. A tady rozhodně není jednoduché chytat. Přesto není nutné házet pruty do žita. Tak jak na to?

Geniální návazec na silně zarostlé vody, který zaručeně funguje

Ideální je zvolit montáž na amury s koncovým olovem. V čem je tato montáž dobrá? V momentě, kdy ji nahodíte do silně zarostlého terénu, tak olovo propadne i tím nejvíce hustým porostem vodních rostlin. No jo, ale kde máme návazec na amury? Ten je připevněn nad zmíněným olovem takovým způsobem, aby jej šlo volně posouvat po kmenovém vlasci. Díky tomu si tak můžeme navolit vzdálenost návazce od olova, takže nástraha nezapadne do hustého „koberce“.

Atraktivní nástrahy na amury ve spojení s účinnými návazci – tohle nemůže dopadnout špatně… 

Při použití správných navazovacích materiálů a plovoucí nástrahy pak docílíte toho, že návazec bude ležet na vrchních částech vodních rostlin a bude krásně viditelný. Navíc, díky tomu, že se může pohybovat po kmenovém vlasci, tak při záběru od amura nevzniká přílišný odpor, což je zásadní plus. Tenhle amurový návazec určitě vyzkoušejte…

 

Návazec na amury na slabě zarostlé vody

Tenhle jednoduchý návazec na amury je vhodný na drtivou většinu stojatých vod, na kterých roste jen slabší vrstva vodní vegetace, která roste do výšky asi 15 centimetrů. Příkladem jsou například údolní nádrže, ve kterých vodní rostliny sice rostou, ale nejsou nijak přemnožené. Právě zde je dobré použít tento jednoduchý návazec na amury. Z čeho se skládá?

V jednoduchosti je síla! 

Tento návazec se skládá z měkké šňůrky a klasického průběžného olova. Měkký navazovací materiál je zejména důležitý proto, že v takových podmínkách při lovu amurů často používáme plovoucí nástrahy, které se díky takovému návazci nádherně nadzvednou nad zmíněnou vegetaci. Nástraha se tak neztratí v nánosech vodních rostlin, ale bude dobře viditelná i z větší vzdálenosti. Délku návazce volíme podle délky vodních rostlin – obvykle od nějakých 30 až do 90 centimetrů.

A proč je tam to průběžné olovo? To souvisí s příjmem potravy ze strany amura. Amur totiž vodní rostliny sbírá tak, že je nejprve chytne za okraj tlamy, a pak začne couvat. V momentě, kdy „stříbrné torpédo“ rostlinu utrhne, tak ji hlouběji nasaje do tlamy. Proto je nutné dát při záběru amurovi „čas“ na nasátí potravy. Když bychom použili pevné olovo, může se stát, že amur by při jeho odporu při záběru nástrahu pustil a odplaval by pryč. Na tohle fakt myslete!

Amuři mají neuvěřitelně tvrdé tlamy! Proto je nutné použít ostré háčky na amury, aby záseky byly úspěšné… 

Zajímavý fígl: Pokud chcete dát amurovi ještě více času při záběru, pak návazcovou šňůrku smotejte do kolečka jako drátek. Pak takto smotaný návazec na amury uvažte PVA páskou nebo nití. A nahoďte. Co se stane? V případě lovu na potápivou nebo vyváženou nástrahu bude návazec „nahromadě“ takže při záběru bude mít amur mnohem více času na to, než se celý natáhne. Takže neucítí vůbec žádný odpor. Tohle funguje zejména na velké a zkušené amury, kteří velmi citlivě reagují na odpor montáže. Tenhle fígl je dobrý zejména i u dlouhých návazců (třeba 1 metr) – díky tomuhle se vám návazec nezamotá…

 

Návazec na amury pro chytání na řece

Amury samozřejmě můžeme hledat i v říčních proudech velkých řek. Právě v těchto „tepnách“ krajiny se amurům velmi daří a dorůstají tady opravdu hodně velkých rozměrů. Jak na ně ale vyzrát? U „říčních“ amurů je velký rozdíl ve sbírání potravy. Tyhle ryby se v proudu chovají dost podobně jako například kapři, kdy sbírají potravu zejména ze dna. A tomu je dobré přizpůsobit naši taktiku. Jak?

Lanko Carp Rig vám zajistí přesné záseky i na těžkých vodách!

Je zásadní, aby návazec napomohl k okamžitému zaseknutí amura už při prvním kontaktu s nástrahou. Jak toho docílit? Docela jednoduše! Stačí použít nějaký tuhý materiál, který vytvoří dostatečnou páku při nasátí a prvotním pokusu o vyplivnutí háčku. Úplně nejdokonalejším materiálem je například lanko Carp Rig, které k tomuto účelu slouží dokonale. Jedná se o perfektní materiál, který výrazně napomáhá k lepším zásekům při záběrech od ryb. I když bude ryba brát velmi opatrně, nevadí to – díky lanku zaseknete fakt přesně…

K lanku pak stačí připevnit návazec z klasického, měkkého materiálu o délce 5 až 7 centimetrů. Díky tou se totiž bude nástraha v proudu chovat naprosto přirozeně. Zejména pak nástraha plovoucí nebo vznášivá, která se bude v proudu nádherně „klimbat“. A délka návazce na amura 5 až 7 čísel je výborná i z toho pohledu, že i přes použití měkkého materiálu se do „akce“ zapojí již zmíněné lanko, takže zásek bude přesný. Prostě bomba!

Tým LK Baits

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -