Praha se snaží bojovat proti suchu! Proto na místě bývalého Lítožnického rybníka, který lidé v minulosti vypustili a vysušili, město vybudovalo novou vodní plochu. Tento nový rybník má rozlohu 11 hektarů a najít jej můžete mezi městskými částmi Běchovice a Dubeč. Město Praha ale nenechalo pouze vybudovat novou vodní plochu, zároveň došlo i k revitalizaci Říčanského potoka pod hrází, což výrazně napomůže k zadržování vody v tamní krajině. Město Praha tak plní svou strategii boje se suchem, kdy se snaží obnovovat a budovat vodní plochy a toky. Stavba vyšla na 45 miliónů korun.
Na místě 11 hektarového Lítožnického rybníku v minulosti byly 3 menší vodní plochy. Tyto menší vodní plochy byly připomínkou velkého Lítožnického rybníku, který ale lidé vypustili už v 1. polovině 19. století. Nyní stavbaři museli celé území odbahnit a odstranit zbytky poničených hrází. Celkově šlo o 87 000 m3 sedimentů a stavebního materiálu.
„Zatímco vláda je překvapená, že sucho je možná větší hrozba pro obyvatele než koronavirus, a ministerstva životního prostředí a zemědělství se předhánějí, kdo přijde rychleji s programem boje proti suchu, my v Praze otevíráme již hotové projekty, které pomohou zadržovat vodu v krajině a mají reálný dopad na pražské klima,“ řekl náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.
Lítožnický rybník má rozlohu 11 hektarů, jeho hráz je 376 metrů dlouhá a přes 5 metrů vysoká. „Na hlavní hrázi je bezpečnostní přeliv a u výpustního objektu rybníka jsme zřídili loviště, kádiště a schodiště do vody tak, aby rybník mohli využívat i rybáři,“ vysvětluje Ondřej Palička, který je ředitelem Lesů hlavního města Prahy.
Velkou prioritou této stavby je boj proti zhoršujícímu se suchu. Proto stavbaři upravili i Říčanský potok pod hrází. „V rámci opatření proti suchu bylo koryto prodlouženo o 300 metrů a objem zadržené vody se téměř ztrojnásobil – z 340 metrů krychlových na 890 metrů krychlových,“ vysvětluje náměstek Hlubuček.
Navíc! Kromě úpravy koryta potoka stavbaři vybudovali i 11 nových tůní, které výrazně pomohou k zadržení vody v krajině – tůně zadrží až 2200 metrů krychlových vody. Upravený potok a tůně pak samozřejmě nabízí i skvělé podmínky pro výskyt pestré škály druhů mokřadní fauny a flory.
Náklady na stavební úpravy se vyšplhaly na 45 miliónů korun. Lítožnický rybník je součástí strategie města v péči o vodu v hlavním městě, kdy se Praha snaží zadržovat vodu v tamní krajině. Město Praha se celkově stará o 308 kilometrů vodních toků a 116 vodních nádrží. V letošním roce by ještě mělo dojít k revitalizaci Xaverovského rybníka, Zličinského rybníka, anebo k protipovodňovým úpravám na Rokytce v Kyjích.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: Hlavní město Praha