DomůRybářské radyRybářské tipy a trikyVIDEO: Jak jednoduše nasbírat žížaly na ryby?

VIDEO: Jak jednoduše nasbírat žížaly na ryby?

- Reklama -

Žížaly patří k nejlepším nástrahám na ryby vůbec. A ono to dává smysl! S žížalou můžete na háčku vytvořit nádherně masité sousto, které vydává živočišný zápach, a přitom se k tomu ještě svůdně kroutí. Tomuhle žádná ryba neodolá! Žížala je naprosto dokonalá i z toho pohledu, že chutná drtivé většině ryb. Můžete na ně chytat jak úhoře nebo sumce, tak i kapry a další rybí druhy. V dnešním článku budeme mluvit hlavně o žížalách, které se jmenují rousnice. Jedná se o masité žížaly, které chutnají právě větším rybám. A v tomto článku a videu si povíme něco o tom, jak je jednoduše a rychle nasbírat…

Pokud nás paměť úplně nemate, tak krabička s 10 rousnicemi v dnešní době stojí od 50 do 70 korun. Přitom je nutné si uvědomit, že pokud ryby najedou na místo, pak vám taková krabička nevydrží ani 30 minut. A to se člověk potom pořádně prohne! Proto je nejlepší si rousnice nasbírat. Ne, není to nijak složité! Chce to jenom trochu cviku a zkušeností. Ale zvládne to fakt každý. Výsledkem pak je, že si můžete nasbírat čerstvé rousnice, za které nedáte ani korunu. Tak pojďme na to…

VIDEO: Jak nasbírat rychle a jednoduše krásné žížaly na ryby?

 

Proč jsou rousnice TOP nástrahou na ryby?

Už jsme to nakousli výše, ale rousnice patří k nejlepším nástrahám pro lov nejrůznějších druhů ryb. Jde o to, že rousnice je prostě „přírodní maso“, na které ryby velice dobře reagují. Rousnice je krásně masitá, tudíž z ní můžete na háčku vytvořit krásně „tučné sousto“, které zaujme jak kapra, tak velkého okouna, tlouště, úhoře, sumce a další druhy ryb. Navíc, rousnice má to, co mnoho nástrah nedokáže nabídnout – pohyb. Pokud napíchnete rousnici šikovně, pak můžete na háčku vytvořit zajímavou „chobotnici“, která bude svými konci lákat ryby k záběru.

Velkou předností samozřejmě je i živočišný pach rousnic. Pro člověka to kolikrát nemusí být nijak výrazný pach, ale pro ryby je tahle vůně velmi omamná. Jde o to, že ryby mají v sobě zakódované to, že právě tahle živočišná potrava jim dodá tolik potřebnou energii a živiny. Přesto! Tenhle potravní signál rousnic jde posílit. A to velmi jednoduše! Jak?

Je dobré, když nastražené žížaly rybář zatraktivní v dipu na rousnice. Jedná se o přípravek, který výrazně zesílí pachovou stopu rousnic. Co se stane? V momentě, kdy rybář rousnice do tohoto dipu namočí, tak ony začnou vydávat mnohonásobně silnější pach. K čemu je to dobré? Tento fígl je absolutně dokonalý při lovu úhořů nebo sumců, kteří se při lovu řídí i čichem. Výsledek jde pak poznat podle většího počtu záběrů. Fakt to funguje!

Je třeba si uvědomit, že například úhoři mají dokonalý čich, o kterém se traduje, že dokáže rozpoznat kapičku esence v obrovském množství vody. Na tohle pamatujte! Další rybou, která výrazně využívá čich při hledání potravy, je například i jeseter. Takže před samotným lovem je zapotřebí si uvědomit, na jaký rybí druh máme spadeno. A jestli by dip na rousnice nepřinesl více záběrů…

 

Jak jednoduše nasbírat rousnice na ryby?

Rousnice na ryby si můžete nasbírat v pohodlí domova, a přitom neutratit za ně ani korunu. Jak na to? Nejprve je nutné najít nějakou travnatou plochu. Ne, není nutné mít vlastní zahradu. Rousnice můžete sbírat i na trávnicích v sídlištích, v parcích, anebo na travnatých plochách u supermarketů. Takže žádné výmluvy! Rousnice je dobré sbírat v noci, když na zmíněné travnaté plochy spadne rosa. A právě okolo 23. hodiny až půlnoci začínají často rousnice vylézat ze země a jen leží na vlhké zemi. A právě v tuhle chvíli je nutné vzít čelovku a jít sbírat.

Ano! Začátky sběru rousnic jsou fakt těžké! To říkáme narovinu! Rousnice jsou totiž neuvěřitelně mrštné a rychlé. Takže pokud je vyplašíte hlasitými kroky nebo světlem, pak v mžiku mizí pod zemí. Proto je nutné se při sběru pohybovat potichu, a také je dobré používat červené světlo, které rousnice tolik neplaší. Tohle jsou důležité věci, na které je nutné pamatovat. A jak tedy rousnice sbírat?

Je dobré si osvojit jeden grif, díky kterému nasbíráte velké množství rousnic za krátkou dobu. O co jde? Chce to trochu cviku, ale časem velmi rychle poznáte, který konec ležící rousnice je „volný“, a který končí u dírky v zemi. Proč je tohle důležité? Protože v momentě, kdy narazíte na rousnice, tak je dobré jedním prstem zacpat zmíněnou dírku, a rousnice se rázem nemá jak schovat pod zemí (viz video výše). Tenhle grif zaručuje, že rousnice budete spolehlivě chytat. Luxus!

 

Bacha na přetrhnuté žížaly!

A teď si představte, že držíte rousnici v ruce, a ona se snaží dostat zpátky pod zem. Co teď? Nejosvědčenějším způsobem je s žížalou v zemi začít kroužit. Právě tento pohyb je nejlepší pro její vytažení ze země. Pokud rousnice ani tak nechce povolit, pak udělejte to, že povolíte tah ruky. Tenhle fígl často pomůže k tomu, že rousnici, která se chce schovat pod zemí, vytáhnete (viz video výše).

Kolikrát se stane, že rousnice se při pokusu o její vytažení ze země přetrhne. A vám tak v ruce zůstane kus přetržené žížaly. Tento kousek okamžitě vyhoďte! V žádném případě přetrženou žížalu nedávejte mezi chycené rousnice. Proč? Protože přetržený kousek začne velice brzy hnít, takže by zlikvidoval vaše čerstvé žížaly. A vaše práce by přišla absolutně vniveč. Na tohle fakt bacha!

Jak vlastně rousnice skladovat? Na tohle je celá řada postupů. Rybář prostě může vzít velký kbelík a v něm mít rousnice několik měsíců. My osobně to nejčastěji děláme tak, že rousnice máme v menší nádobě, ve které jich je tak 40 až 50. A co dát do nádoby na rousnice? Někdo používá hlínu, někdo drcený karton, jiný zase noviny nebo tlející listí. Každý má svůj postup. Jen bacha na jednu věc! Materiál, ve kterém budou žížaly žít, nesmí být příliš mokrý! Rousnice by vám v tomhle uhynuly…

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

9 KOMENTÁŘE

  1. Dobry den, diky za video a clanek, vypada to hrozne jednoduse 🙂 Bydlim na sidlisti a zkousel jsem takto parkrat hledat kolem 22:00-23:00, ale nikdy se nezadarilo a zadnou zizalu jsem v trave bohuzel nenasel. Nasbirate takto kazdy den bez ohledu na pocasi? To znamena, kdyz je treba tyden bez deste a jsou paraky, tak taky nasbirate? Diky moc.

    • Počkej po dešti a ideální pole s kukuřicí čerstvě zasetou. Bo je hlína nakypřená. V trávě musíš mít úplně posečené na holo jinak to je dřina.

    • Přesně jak píše pan Karel – ideální je počkat na silnou rosu, anebo po dešti!

      Ať to jde od ruky!

      Krásný den!

      Redakce InRybar.cz

      • Tak jsem vyrazil v 23:00 po desti na sidliste i jsem popojel na kukuricne pole a nenasel jsem ani malinkou zizalku. Asi to bude o miste, nejsem takto venku poprve 🙂

        • To není možné! My jich teď sbíráme desítky během krátké chvíle. Teď jsou ideální podmínky… 🙂

          Zkuste tedy ještě změnit místo…

          Redakce InRybar.cz

        • Čau,ohni zada sviť čelovkou pouze jednim směrem nesmíš sni hejbat všude okolo. A rozumný jas světla. Ty mrchy na to hodně rychle reaguji a fakt jsou rychlé jak srač…ka.A jak na nějakou naraziš taj světlem nehejbej hlavně.

        • Nejlepší je sehnat nádražáckou baterku-tam se dá svítit bíle,červeně nebo zeleně. Když je rosa nebo po dešti-tak je to paráda-zapnu červenou barvu a jdu na to.Hlavně NEDUPAT!!!! Když se dupe tak nevylezou.Také jsem vzal vyhozený koberec-postříkal hadicí kus trávníku a koberec tam položil.Za 1-2 dny jsou pod kobercem. Nejlepší je to ale v noci a když je rosa.Když jich mám dostatek-naplním uzavíratelnou krabičku-může být i plastová čistým kompostem a rousnice na něj položím-druhý den kontrola,aby ty vadné se vyřadily.Uložím je v dolním patře lednice-VYZKOUŠENO.Tam mi vydrží až 2 měsíce.Byl jsem po operaci očí,nemohl na ryby-a po 2 měsících byly jako čerstvé. Můžu doporučit. Bobika

  2. Zbírat rousnice je hráčka dělám to už cca 8 let.. Akorát to skladování je nebo mám problém… Je možné že jich tam mám třeba hodně? Mám vanu 170cm. na 60cm. A hloubka je 50cm. Ji Kolik jich tam mužů mít? A co je nejideálnější podklad pro ně..? Dík moc..

    • I 30l rousnic jen je dobrej sklep. Venku max 14 dni.bo je nutné stále to čistit od mrtvých bo pak je po všech. Ma zkušenost. Chce to tmu a chládek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -