Lov kaprů na krmítko je některými rybáři odsuzován jako jakási „podřadná“ rybolovná metoda. To je ale absolutní blbost! Právě lov kaprů na krmítko je geniální v tom, že se jedná o naprosto jednoduchou, přitom nesmírně účinnou rybolovnou metodu. Pokud si totiž připravíte dobré krmení na kapry a zvolíte dobrou nástrahu, pak se můžete těšit na skvělé zážitky u vody. Tato metoda je vhodná nejen pro začátečníky, kteří s lovem kaprů začínají, ale také pro všechny rybáře, kteří si chtějí u vody užít spoustu zábavy.
Jasně, pokud máte spadeno na ty největší, nejzkušenější a nejopatrnější kapry, pak je jasnou volbou „klasická“ kaprařina s boilies. Ovšem! Pokud končíte pozdě v práci a máte čas jen na jednu nebo dvě hodinky, anebo pokud nechcete do rybařiny vrážet velké peníze, pak je krmítko ideální rybolovnou metodou. Tahle rybařina je fakt strašně jednoduchá a levná! Ale znova: Pokud budete dbát na několik málo drobností (ale zásadních), pak opravdu můžete zažít nefalšované rybářské eldorádo…
VIDEO: Jak jednoduše chytat kapry na rohlíkové boiles na krmítko?
Jakou nástrahu na jaře zvolit? Už naši pradědové moc dobře věděli, že kaprům chutná pečivo. Pečivo je prostě klasika! Problémem u čerstvého pečiva může být ten, že na háčku nevydrží moc dlouho. A to zejména na těch vodách, kde je přehršel bílé ryby. Té totiž také chutná naše pečivo, takže neustále do něj naráží, až spadne z háčku. Co s tím? Použijte odolnější nástrahu!
Ano! Ideálně rohlíkové boilies! Právě rohlíkové boilies je perfektní v tom, že nabízí takovou konzistenci, která zaručuje větší výdrž na háčku. Takže i když nahodíte mezi hejno bíllé ryby, kulička to vydrží delší dobu. To je zásadní! Jaké rohlíkové boiles vybrat? Osobně nejvíce doporučuji měkčený rohlíkáč od české firmy KAPRPRO. Proč?
Toto rohlíkové boilies totiž jako jedno z mála připomíná skutečně čerstvé pečivo. Měkčený rohlíkáč je totiž na povrchu krásně mazlavý a jeho konzistence „gumová“. To je výborné především proto, že taková nástraha skvěle nabývá na objemu, takže po chvíli vytvoří na háčku krásné sousto. Navíc, měkká nástraha mnohem lépe vypouští atraktivní vůni. Tady není co řešit! Fakt namísto tvrdého rohlíkového boilies, které ve vodě nepracuje tak dobře, vyzkoušejte právě měkčený rohlíkáč. Je to perfektní nástraha!
Jak připravit ideální krmení na jaro? Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv příchuť krmení, je to ve výsledku jedno. Pamatujte ale na jiné velmi důležité věci. Zaprvé: Je zásadní, aby krmení na jarní kapry nebylo moc hrubé. Ryby pořád po dlouhém zimním spánku nejsou schopné narvat do sebe velké množství potravy, takže se rychle nasytí. Takže když použijete jemné krmení, tak kapři se na vašem lovném místě tak rychle nenacpou a zůstanou u nástrahy delší dobu.
Další důležitou věcí je vůně. Ta musí být silná, koncentrovaná! Jen taková vůně dokáže v jarní vodě vytvořit koncentrovanou pachovou stopu, která zaujme každého kapra. Co použít pro posílení vůně? Nekomplikujte to a neutrácejte! Použijte klasické ochucené CSL, které stojí jen 118 korun za 1 litr. To je v porovnání s jinými tekutými atraktory naprosto směšná cena, navíc tahle láhev vám vydrží fakt dlouho. To, jak CSL správně použít do krmení, si prohlédněte ve videu výše…
Jak navázat montáž na krmítko? V jednoduchosti je síla! Na to prosím pamatujte! Takže pro sestavení účinné montáže na krmítko budeme potřebovat jen samotné krmítko, ochranný korálek, obratlík, návazcovou šňůrku a háček. Jak to všechno dát dohromady?
Nejprve na vlasec navlékneme krmítko. Osobně nejraději používám klasické krmítko s trubičkou o hmotnost 20 až 30 gramů (při chytání na menším rybníku). Pokud jezdíte na větší vody, pak použijte těžší krmítko, abyste případně hodili dále. Pak následuje ochranný korálek – ten nevynechávejte, protože krmítko může uzlík na obratlíku poškodit. Pak navážeme obratlík a na něj přivážeme návazec z návazcové šňůrky s háčkem. Hotovo! Takhle to nejlépe funguje!
Jedna prosba: Prosím, nedávejte nad krmítko žádnou zarážku. Fakt nic! Protože pokud dojde k utržení nad touto zarážkou, tak krmítko nesjede z utrhnutého vlasce, takže kapr celou montáž i s krmítkem vláčí za sebou. Pokud se krmítko zachytne za kořen, pak kapr může uhynout. A ještě jedna věc: Pravidla to sice dovolují, ale nepoužívejte prosím dva návazce. Proč? Protože druhý volný návazec, na kterém není zaseknutá ryba, nejrůzněji rotuje okolo zdolávané ryby, takže se jí může zaseknout do oka nebo žáber. A takto zbytečně můžeme vážně zranit kapra. Úplně zbytečně!
Kde hledat kapry na jaře? Hledejte ta místa, kde jsou mělčiny! Pokud se vám podaří najít mělký úsek na vašem revíru, pak jste našli místo, kde se nejdříve začíná prohřívat voda. A právě vyšší teplota vody láká „prokřehlé“ kapry, kteří si chtějí nahřát kosti. Navíc, právě na těchto úsecích se velmi brzy začne vyskytovat i chutná potrava, kterou kapři nenechají ladem. Přece jen, ryby potřebují doplnit důležité živiny po zimním půstu. Proto se vyplatí chytat právě tady!
Hodně rybářů má zafixováno to, že musí kapry chytat daleko od břehu. Nesmysl! Pokud budete u vody potichu a nebudete dělat zbytečný kravál, pak je můžete úspěšně chytat 30 metrů u břehu. Probléme je, že velká část rybářů tohle nechápe, na břehu dupe a buší vším možným, takže ryby ke břehu nepřiplavou. Jaká to škoda!
Na mělčinách se nejvíce daří v tu chvíli, kdy svítí sluníčko, které se opírá do vodní hladiny. Navíc, hodně dobré je, pokud do mělčiny tlačí vítr vln. Proč? Právě díky tomu se na takových místech víří teplá voda, kterou mají kapři tak rádi. A taky se tady víří chutná potrava! Vlny totiž kromě nánosů na dně zde tlačí například i spadané květy a jehnědy ze stromů. A právě ty kapři s chutí sbírají…
Autor: Viktor Krus