Masivní úhyn ryb na rybníku Labuť u obce Žinkovy na Plzeňsku je tématem posledních dní. Na rybníku se opravuje bezpečnostní přeliv, a proto bylo nutné rybník vypustit. Při výlovu ale uhynulo velké množství svazových ryb. Rybí zdechliny zůstaly jak v samotném rybníku, tak i v říčce Úslavě pod rybníkem. K úhynu ryb se vyjádřilo i Klatovské rybářství, které na rybníku provádělo zmíněný výlov. Rybochovný podnik přebral veškerou odpovědnost za úhyn ryb a podle člena představenstva je připraven napravit vzniklý stav. Případem se zabývají orgány státní správy, bylo podáno i trestní oznámení…
Za Klatovské rybářství zveřejnil vyjádření člen představenstva Václav Voráček:
Výlov rybníka byl nutný z důvodu plánované rekonstrukce bezpečnostního přelivu, který je v havarijním stavu. Věřte mi, že vlastní výlov rybníka, kterým trvale protéká řeka Úslava, nebyl jednoduchý a lovící udělali vše, co bylo v jejich lidských a technických možnostech. Chci ubezpečit, že nebylo záměrem naší společnosti jakkoliv poškodit rybí obsádku výše zmíněného revíru a navazující řeky Úslavy.
Je zbytečné dnes řešit, co se mělo udělat jinak. Bohužel, stalo se. Společnost Klatovské rybářství a. s. je jak majitelem rybníka, tak uživatelem rybářského revíru a zároveň prováděla výlov rybníka, proto přebíráme veškerou odpovědnost za vzniklý stav.
Je zbytečné osočovat představitele a pracovníky Českého rybářského svazu. Oni rozhodně za vzniklou situaci nemohou. Své závazky při výlovu splnili, zajistili evidenci lovených ryb a dohled nad jejich vysazením do svazových vod a v rámci možností i ostrahu revíru v průběhu výlovu. Ihned po výlovu nás kontaktovali a průběžně řešíme likvidaci vzniklého stavu. Po vyřešení této krizové situace přijde na řadu jednání o kompenzaci.
V současnosti probíhá likvidace následků výlovu, v rámci technických a lidských možností zajišťujeme posběr uhynulých ryb a jejich následnou likvidaci. Chtěl bych tímto poděkovat členům MO ČRS Nepomuk, kteří nám s tímto aktivně pomáhají a požádat vás, kteří mají chuť a čas s touto činností pomoci.
Na závěr mi dovolte jen zmínit, že naše společnost je dlouholetým partnerem Českého rybářského svazu na všech úrovních a věřte mi, že celá situace mě velice mrzí a ujišťuji vás, že se k nápravě stavu postavíme čelem.
Za úhyn ryb padlo trestní oznámení
Podle Tachovského deníku za úhyn ryb už padlo trestní oznámení. Podle informací Deníku jej podal rybář Josef Dytrych: „Podle všeho to byl neodborně provedený odlov. Nedělal se klasickým způsobem, postupným upouštěním. Výpusť přitom podle fotografií byla v pořádku, bez poškození. O rychlém vypuštění svědčí i vymleté břehy v řece. V rybníku pak zůstaly ryby v bahně u břehů, místo aby šly s vodou postupně do loviště.“
Případem se už zaobírá i Odbor životního prostředí v Nepomuku a prošetřuje ho i Státní veterinární správa.
„Rybník byl vypouštěn postupně, výlov trval deset hodin. Technologie výlovu ani neumožňuje vypustit vodu najednou. Rybník byl postupně vyhražován, aby se dal slovit, jenže ryby vyrazily do krajů rybníka, do přítokové stoky, kde při nedostatku kyslíku uhynuly. A kvůli vysoké vrstvě bahna nebylo v našich silách je všechny sesbírat. Do řeky se pak některé dostaly už během výlovu, další později,“ řekl výrobní náměstek Petr Votípka z Klatovského rybářství.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz