Lov kaprů na položenou na jaře je často spojován se sladkými příchutěmi. A ono to dává smysl! Na jaře vše kvete, vše voní, a hromada tohoto organického materiálu padá do vody. A právě zde to s velkou chutí kapři, ale i amuři a ostatní rybí druhy, sbírají. I proto jsou sladké příchutě při jarním rybaření tolik úspěšné. Ale! Pokud se bavíme o sladkých příchutích, pak častokrát narazíme na to, že rybáři pořád dokola používají osvědčené vůně – med, vanilku, jahodu. Přesto rybářský trh nabízí zajímavé sladké vůně, které mohou přinést ještě více záběrů od mlsných kaprů…
Znáte to: Když všichni používají pořád dokola jedny a ty samé příchutě, pak se skutečně může stát to, že ryby na ně přestanou reagovat. A v momentě, kdy rybář na háček nebo pod háček napíchne zcela odlišnou sladkou nástrahu, pak se mohou začít dít věci. To je dáno prostě tím, že ryby na tohle nejsou zvyklé a „chtějí“ tuhle novinku třeba jen vyzkoušet. Jaké sladké příchutě, které rybáři tolik nepoužívají, známe? Než si je detailněji popíšeme, tak se nejprve podíváme na to, co by měla taková jarní nástraha „umět“.
Na co myslet při výběru jarní nástrahy?
Dobrá nástraha pro jarní lov kaprů musí kromě krásné vůně nabídnout i jiné dobré vlastnosti. Co například? Tak zaprvé: Nástraha musí jít vidět! Když si uvědomíme, jak vypadají na začátku sezóny podvodní terény na našich revírech, pak se nám jistě vybaví zanesená dna. Prostě terény, na kterých je hromada organického odpadu z mrtvých rostlin. Co s tím? Máme několik možností!
Zaprvé: Je dobré v tomto období chytat na plovoucí nebo kriticky vyvážené nástrahy. Je to logické. Díky těmto vlastnostem se totiž nástraha dostane nad tyto nánosy, takže půjde nádherně vidět. A to i z velké vzdálenosti. Nemyslíme tím, aby nástraha „vlála“ třeba půl metru nade dnem, bohatě stačí několik čísel. Ale i tohle může přinést několikanásobně více záběrů.
Pak je samozřejmě důležité, aby nástraha měla i nápadné zbarvení. Opravdu! Například kapři velice dobře vidí kontrastní věci. To znamená, že vidí velice dobře nějaký světlý předmět na tmavém dně. Proto je v jarním období naprosto ideální používat žluté, červené, ale třeba i bílé nástrahy. Tyhle barvy totiž jdou skvěle vidět! Pamatujte na to, že na začátku sezóny je v našich revírech krásně čistá voda, takže ryby se při hledání potravy zrakem dost často řídí. Myslete na to!
Proč tyhle příchutě (ne)používáte?
Když se na jaře projdete kolem vody a budete se dívat na nástrahy rybářů, pak v drtivé většině případů naleznete medové, vanilkové nebo jahodové příchutě. Možná ještě někdo má scopex nebo anýz, ale těch rybářů už tolik nebude. Otázkou je, proč rybáři sází neustále na tyhle jedny příchutě? Ano, jistě – tyhle příchutě jsou léty osvědčené a prostě dobře fungují, ale přesto u vody kolikrát nastanou situace, kdy ani tyhle dobroty kapři nechtějí.
Přitom kolikrát fakt stačí jenom vyměnit jinou příchuť nástrahy. Těch sladkých je na rybářském trhu celá fůra! Tak co vybrat? Sestavili jsme „žebříček“ několika zajímavých příchutí, které jsou sladké, takže se hodí pro jarní lov kaprů. Ale přitom na ně moc lidí nechytá. Třeba vás to inspiruje…
Vůně květin: Nejlepší, co můžete při lovu kaprů (a ostatních ryb) udělat je to, že je budete chytat na jejich přirozenou potravu. Tohle prostě platilo odjakživa a ten, kdo se tímto pravidlem řídí, nemůže udělat chybu. Jednou z velmi oblíbených přírodních potrav ryb jsou spadané květy, květiny, jehnědy nebo kočičky. Ano! V momentě, kdy tyhle dobroty padají ze stromů, anebo je navane vítr z nedalekých luk a polí, začnou je ryby s chutí sbírat z hladiny. Toho si můžete všimnout na drtivě většině našich vod – ryby prostě stojí na hladině a srkají barevné květy, jehnědy nebo kočičky pod hladinu.
Z toho plyne jedna věc: Co vyzkoušet chytat na nástrahy, které tyhle látky obsahují? Jednou takovou nástrahou je CUC! Record Corn, ve kterém jsou doslova vpečené kusy květin. Navíc! Tato nástraha vydává naprosto omamnou vůni pylu/medu/bylin – těžko se to popisuje. Pokud bychom to měli k něčemu přirovnat – je to podobné, jako když stojíte u rozkvetlého stromu. Fakt! Navíc, nástraha plave, takže s ní můžete chytat kapry a amury na hladině právě v „kobercích“ z napadaných květů a jehnědů. Samozřejmě, lovit na tuhle nástrahu můžete i klasicky u dna, anebo ve sloupci na ZIG RIG. Možností je celá spousta.
Suma sumárum: Tohle ještě není tolik rozšířená nástraha, protože se jedná o čerstvou novinku. Ale! Už teď víme, že tohle je vážný adept na jednu z nejlepších nástrah pro jarní rybaření. Zase: Pokud rybám nabídnete něco, co věrně napodobuje jejich přirozenou potravu, pak máte našlápnuto na velký úspěch.
Vůně kokosu: Nechápeme to! Nerozumíme tomu! Proč rybáři nechytají na nástrahy s exotickou vůní kokosu? Ano, dobře, možná zrovna vy na ně rybaříte, ale rozhodně s námi budete souhlasit v tom, že tato nástraha není tolik rozšířená. A to je škoda! Zatracená škoda! Proč? Protože kokos nabízí velmi koncentrovanou vůni, která velmi dobře pracuje i ve studené jarní vodě. Fakt! Kokos je velmi oblíbený třeba v zahraničí – například anglické firmy mají tuto příchuť snad pokaždé jako „vlajkovou“ loď. Ale u nás kokosu pšenka nekvete…
Přitom kromě krásné vůně tahle nástraha nabízí i výrazně bílé zbarvení. A to je zcela zásadní, protože právě bílá barva je nádherně kontrastní, takže jde na zaneseném dně skvěle vidět. Jako například CUC! Kokos – tyhle bílé kostičky musí kapři vidět z několika metrů. A vůně? Geniální! Famózní! Krásně „ostrá“. Jen dávejte bacha, abyste tuhle nástrahu nesnědli, protože voní jako věhlasné kokosové cukrovinky. Tohle je fakt boží.
Pokud hledáte příchuť, se kterou si chcete na jaře zachytat, kokos je prostě jasná volba. A můžete tu vůni ještě posílit! Jak? Použijte třeba kokosové mléko, anebo klasické kondenzované mléko. Tuhle sladkou bombu žádný kapr na jaře neodmítne. Rozhodně vyzkoušejte!
Vůně ananasu: Další exotická vůně. Ale právě tyhle čeští rybáři tolik nepoužívají. Ale zase: To je škoda! Třeba ananas vytváří ve vodě velmi koncentrovanou vůni, která velmi dobře pracuje i za nižších teplot. Takže zrovna když jsou ryby pasivní, může tahle ananasová dobrota skvěle zafungovat. Třeba CUC! s příchutí ananasu je fakt vynikající a voní opravdu skvěle.
Jak ananasovou nástrahu ještě více zatraktivnit? Ne! Esence je ohraná! Víte co vyzkoušejte? Pokud ryby opravdu neberou, pak k ananasové nástraze přidejte kousek čerstvého ovoce – jablko, banán, kousek broskve nebo meruňky. Tohle je prostě zaručený recept na úspěch! A hlavně: Takto nastraženou nástrahu doslova milují ti největší amuři. Pokud tedy víte o nějaké lokalitě, kde se tahle stříbrná torpéda vyskytují, pak máte zaděláno na úspěch.
A zase nesmíme zapomenout na barvu! Většina ananasových nástrah má jasně žluté zbarvení, takže jde velice dobře vidět i na hodně zaneseném, ale i zarostlém nebo kamenitém dně. Tohle je prostě zásadní pro úspěšný lov, protože kapr si takové nástrahy může všimnout i z větší vzdálenosti.
Nebojte se měnit příchutě! Pokud ryby neberou, je prostě dobré zkoušet! Nemějte v batohu pouze medové, vanilkové a jahodové nástrahy, ale vsaďte i na takové vůně, které nejsou mezi rybáři tolik rozšířené. Právě ta odlišnost vám může přinést spoustu nádherných úlovků. A nejen velké kapry! Ale třeba i kapitální amury. Tak ať se daří!
Redakce InRybar.cz