Maso z lososů patří k nejžádanějším rybím masům na rybářském trhu. A není se čemu divit. Chuť lososího masa je výtečná. Mnoho lidí ale vlastně ani neví, jak se lososi chovají. Někteří lidé jsou totiž přesvědčeni, že je rybáři chytají v divoké přírodě. Opak je pravdou! Lososi jsou chování v obrovských klecích, které připomínají klece ve slepičárnách. Podívejte se na video, ve kterém si chov lososů můžete zblízka prohlédnout…
Organizace Compassion in World Farming uvádí, že se ročně zabijí 3 trilióny ryb, které jsou určeny pro spotřebu. To dělá z ryb jeden z nejvyužívanějších živočišných druhů pro spotřebu na planetě. Pochopitelně, takové množství ryb není možné jen lovit ve volných vodách. Je nutné přecházet k „průmyslovému“ chovu.
Tak jako například v případě lososů. Tyhle ryby se chovají v obrovských klecích, které připomínají klece ve slepičárnách. Obliba těchto chovů neuvěřitelně roste. A v současnosti chov ryb v klecích pokrývá až polovinu spotřeby rybího masa. To zejména proto, že lov na volném moři je často dost omezován, ale chov v klecích nikoliv.
Ten, kdo by si pomyslel, že chov ryb v klecích napomůže třeba k obnově rybích populací v mořích, protože se nebudou tolik lovit, spletl by se. Proč? Protože právě ryby, které se loví na volných mořích, se používají pro výrobu krmiva pro ryby v klecích. Například právě pro zmíněné lososy. Důsledkem tak je neustálý tlak i na rybí populace ve volných vodách.
Co nejvíce komplikuje chov ryb v klecích? Asi paraziti. Mezi nejznámější patří takzvané mořské vši, které lososy v chovech napadají. Mořské vši nejprve napadnou žábry lososů, a následně pokračují do zadní části hlavy. Tihle paraziti ryby pomalinku ožírají, což lososům snižuje obranyschopnost, a ryby mohou následně uhynout.
Proto chovatelé používají antibiotika. V některých zemích se antibiotika používají ve velmi velkém množství. Velkou otázkou pak je, zdali používání antibiotik ve velkém množství má nebo nemá vliv na okolní prostředí. Je třeba nezapomínat na to, že klece jsou umístěny ve volných vodách.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz