Na řece Punkvě na jihu Moravy došlo k úhynu ryb. Podle všech dostupných informací v dané lokalitě došel rybám kyslík. Blanenský deník napsal, že uhynuly především lososovité ryby. Na místě zasahovali i hasiči. Ti si nevšimli žádné nebezpečné látky nebo podezřelé pěny ve vodě. Na místě odebrali i vzorky, které by přítomnost škodlivých látek rozpoznaly. Nic se zatím nepotvrdilo…
Hasiči vyjížděli na řeku Punkvu k Lažánkám na Blanensku. Tam si rybáři všimli hromadného úhynu lososovitých ryb. Když hasiči dojeli na místo, nevšimli si ničeho podezřelého – žádného chemického zápachu nebo podezřelé pěny na hladině. Přesto zasahující hasiči z řeky odebrali vzorky vody.
„Jejich analýza neprokázala přítomnost chemické látky. Poslali jsme je proto na rozbor i do chemické laboratoře,“ řekl mluvčí hasičů Petr Příkaský. „Žádnou podezřelou látku ani pěnu na hladině jsme nezaznamenali,“ doplnil mluvčí.
Hasiči se nejvíce přiklánějí k té možnosti, že rybám ve vodě prostě došel kyslík. „V letních měsících jde o častou komplikaci, která kromě řek ohrožuje také ryby ve vodních nádržích,“ vysvětluje mluvčí hasičů.
Řeka Punkva: Řeka Punkva u Blanska je ponorná řeka. Její délka je 29 kilometrů. Řeka Punkva je nejdelším podvodním tokem v České republice. Tato řeka je unikátní v tom, že protéka podzemím Moravského Krasu. I proto byla zapsána v roce 2004 do seznamu mokřadů mezinárodního významu. Řeka Punkva se vlévá do řeky Svitavy na okraji Blanska.
Rybáři v Kosticích na Břeclavsku měli hodně podobný problém. „Důvodů k úhynu je celá řada, kyslíkový deficit je však jedním z nejčastějších. V tomto období vlivem nedostatku srážek a vysokých teplot ubývá vody v nádrži a zpomaluje se vodní průtok,“ řekl Deníku mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. „Častou příčinou úbytku ryb v nádrži je pak zamoření sinicemi a zvýšená koncentrace chlorofylu,“ doplnil mluvčí.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz