Ve světě přívlače asi není většího adrenalinu! Jen si to představte: Taháte vaši nástrahu po hladině. Děláte s ní provokativní zvuky, žbluňkáte, mlaskáte. Nástraha se blíží k potopenému stromu. Napětí se stupňuje. Tady bude štika! Nástraha se už už dotýká potopených větví. A najednou! Nic… Napětí v těle polevuje. Ještě dvakrát cuknete. Prásk! Štika zaútočila ze zálohy! Úlekem seknete. Podařilo se! Je tam! Dravec jako poleno. Není tohle nádhera? Přesně takové chvíle můžete s hladinovou nástrahou zažít. Jak s takovou nástrahou chytat? A jakou použít? Pojďme se na tento nádherný lov podívat blíže…
Hodně rybářů dělá tu chybu, že hladinové nástrahy tahá jenom okolo padlých stromů nebo zatopeného rákosu. Ano, těmto místům rozhodně věnujte pozornost, ale ne přehnanou! Proč? Protože zmíněné překážky – padlé stromy, zatopené keře nebo rákosová pole – vidí každý rybář.
A to znamená, že každý rybář okolo takové překážky protáhne svou nástrahu. To znamená, že tento rybářský tlak vytlačí velké ryby na méně frekventovaná místa. Třeba k potopenému pařezu, který je 30 metrů od břehu, ale který nejde vidět. Na tohle nezapomínejte! Takže nahazujte i na místa před sebe, která vypadají nezajímavě, ale realita je ve skutečnosti jiná.
Kdy chytat na hladinové nástrahy? My osobně máme nejraději tyto nástrahy používat při východu a západu slunce. Kdy je hladina oranžová od slunečních paprsků, a kdy neskutečně „vaří“. Tohle jsou přesně ty chvíle! Ale na hladinové nástrahy chytáme i za ostrého poledního slunce – hlavně u zmíněných překážek, u kterých dravci číhají na kořist.
Jak s hladinovou nástrahou chytat? To je těžká otázka! Je rozhodně dobré reagovat na aktuální podmínky. Pokud vidíte, že dravci aktivně loví, je dobré nástrahu tahat agresivněji. Silněji škubat se špičkou prutu, díky čemuž nástraha vydává intenzivnější signály – ať už zvukové nebo třeba silnější šplouchance. Ale! Nám se velice často osvědčí jen klasické tahání bez škubanců. Prostě jen nahodit a hladinovou nástrahu pomalu tahat k době, a občas jen přestat navíjet. Tohle strašně dobře funguje například na štiky. Jaké nástrahy použít?
Výrobek je dostupný na e-shopu PARYS za nejnižší cenu na trhu!
Výborná nástraha pro lov dravců! Tohle kačátko je skutečně luxusní nástrahou na štiky při chytání na zarostlých vodách. Nástraha má nádherný chod, který na vodní hladině vytváří atraktivní pohybové vibrace. Tohle nepřehlédne žádný predátor! A hlavně štiky! Právě na tyhle zubaté „krokodýly“ našich vod je tato nástraha jako dělaná. Proč?
Protože toto kačátko má ideální chod pro to jednoduché vedení, o kterém jsme si vykládali výše. Nástrahu kolikrát stačí jen jednoduše tahat, a přesto budete na hladině vytvářet zajímavé vibrace, na které štiky reagují. V jednoduchosti je síla! Umělá kačátka jsou k dostání ve dvou velikostech. Na naše revíry nám (subjektivní názor) funguje ta menší velikost – 7,5 centimetrů a 15 gramů.
Měkké kačátko 3D je k dostání v několika zbarveních. Jaké vybrat? My osobně máme nejraději tuto nástrahu v žlutém zbarvení. Proč? Protože právě tato barva je silně kontrastní s vodním prostředím (není obvyklá), takže jde vidět i z velké vzdálenosti. Díky tomu tak tuto nástrahu štika mnohem rychleji najde. Na tohle pamatujte!
Hladinový wobler 3D Minnow Pop
Výrobek je dostupný na e-shopu PARYS za nejnižší cenu na trhu!
Klasický wobler pro lov dravců z hladiny, do kterého se zamilovaly miliony rybářů po celém světě. Tento typ woblera má v přední části klasickou vypouklinu, která při jeho vedení vydává nezaměnitelný pukavý zvuk. A právě tento zvuk láká dravce k útoku. Jak s touto nástrahou pracovat? Nám se nejvíce osvědčilo nepravidelné pukání, tedy pro vysvětlení – 1 puknout, pak pauza, 2 puknout, pauza, 1 puknout, pauza, pak třeba 3 puknout a tak dále. Tohle nám funguje! A také funguje to vedení, o kterém jsme se bavili výše – tedy nepukat, jenom tahat.
Tento hladinový wobler je k dostání hned v několika velikostech. Můžete si vybrat menší nástrahy pro lov okounů, anebo větší na štiky a boleny. Samozřejmě, tento hladinový wobler je dostupný i v několika barevných variacích. Jakou vybrat? My jsme se zamilovali do toho čistě bílého woblera. Je geniální!
Výrobek je dostupný na e-shopu PARYS za nejnižší cenu na trhu!
Geniální hladinová nástraha pro skutečné fajnšmekry! Tenhle plovoucí had nabízí naprosto dokonalý chod, který dělá na hladině famózní tlakové vibrace. Díky nim si téhle nástrahy všimne každý dravec. Umělý had je například dokonalý pro lov velkých štik – zejména pak ten v reflexním zbarvení, které jde vidět i z velké vzdálenosti, anebo i při snížené viditelnosti.
Nástraha ale není výborná jenom pro lov velkých štik. V oblibě ji mají i sumci! Při lovu na tohoto umělého hada slavila celá řada rybářů velký úspěch právě u sumců. Možná je to tím, že tento had velice dobře imituje velkou pochoutku sumců – úhoře. Možná je to fakt tímto! Rybáři tak tuto nástrahu velice rádi používají za dusných, letních nocí, kdy vousatí dravci typicky „pukají“ na hladině.
Umělý had je k dostání ve dvou velikostech – v 20 centimetrů (25 gramů) a 30 centimetrů (57 gramů). My osobně při lovu ze břehu máme více v oblibě tu menší velikost, se kterou se dá komfortně lovit i na obyčejný přívlačový prut s „normální“ gramáží. Větší had je pak dokonalý například při lovu z lodě, kdy se často chytá na krátké, ale tuhé udice.
Ilustrační foto: PARYS