Přibližně před měsícem (29. 7. 2013) došlo na řece Dyji v úseku mezi hrází přehrady Nové Mlýny a jezem v Bulharech k masivnímu úhynu ryb, kdy podle některých zdrojů jich leklo až 10 tun. Celá situace vyvolala v rybářských řadách řadu spekulací, podle kterých nese vinu Povodí Moravy. Co se tedy na inkriminovaném místě stalo?
Kdy ryby začaly hynout?
Ryby začaly hynout časně ráno přibližně v 5 až 5:30 hodin. Právě v tuto hodinu si totiž zvláštního chování ryb všiml jeden z lovících rybářů na řece. Ryby lapaly po dechu a byly malátné, navíc ztratily tzv. „únikový reflex“. Podle některých zdrojů den předtím nikdo žádné podezřelé chování ryb nezaznamenal.
Které druhy ryb uhynuly?
Podle některých zdrojů uhynuli především tolstolobici a cejni. Ovšem podle výpovědi některých rybářů nechyběly například mršiny i kapitálních sumců, candátů nebo úhořů.
Proč ryby uhynuly?
Ryby zřejmě uhynuly kvůli nedostatku kyslíku ve vodě. To potvrzují i posmrtné znaky na mršinách leklých ryb, které měly například světlou kůži či překrvené žábry. Takto vypadají příznaky udušení.
Podíl na úhynu ryb mohlo mít tropické počasí. Například den před úhynem, tedy 28. 7. 2013, teploměr ukazoval okolo 37 stupňů Celsia. Navíc vysoká teplota panovala i v noci.
Proč ve vodě chyběl kyslík?
„Ke kyslíkovému deficitu dochází v letním období právě v ranních hodinách při disimilaci vodních organismů a v důsledku zvýšené spotřeby kyslíku při bakteriálním rozkladu organických látek,“ vysvětluje referent životního prostředí z Městského úřadu v Břeclavi Igor Pavlov.
Může za úhyn necitlivá manipulace s vodou?
Přesně tuto otázku si položila valná většina rybářů. Jenže podobné spekulace Povodí Moravy odmítá. „Z důvodů extrémního sucha už 14 dní před úhynem ryb řekou teklo 14 až 15 m3/s. Stanovené minimum je přitom 8 m3/s,“ říká mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
Podle některých spekulací teklo z přehrady málo vody kvůli údajné revizi na hrázi Nových Mlýnů. „Podle dostupných informací žádná revize tělesa hráze neprobíhala a průtok nebyl snížen,“ brání se Tomíčková. Verzi o revizi hráze nepotvrzuje ani Městský úřad v Břeclavi. „Na vodohospodářský orgán Městského úřadu Břeclav nebyla nahlášena žádná revize na hrázi Novomlýnské přehrady,“ říká Igor Pavlov.
Mohlo Povodí Moravy nějakým způsobem napomoci k tomu, aby kyslíku ve vodě bylo dostatek?
„Okamžitě po zjištění úhynu byl odtok z Nových Mlýnů zvýšen přibližně o 5 m3/s. Navíc další přibližně 3 m3/s byly pouštěny segmentem, aby došlo k lepšímu provzdušnění,“ říká Gabriela Tomíčková. „Odtok na 25 m3/s Povodí Moravy zvýšilo ihned poté, co dispečink obdržel informace o úhynu ryb, tedy kolem 7 hodin,“ dodává.
„Jednalo se zřejmě o souběh několika nepříznivých faktorů. Téměř okamžitě po zjištění úhynu byl vznesen požadavek na dispečink Povodí Moravy, aby zvýšili odtok z vodního díla Nové Mlýny. Ten v té době činil pouhých 12 až 13 m3/s. To je ale v souladu s manipulačním řádem a je to běžný letní průtok. Odtok z přehrady byl bezprostředně po žádosti zvýšen na cca 19 až 20 m3/s a byl udržován několik dní,“ říká Igor Pavlov.
Jak dlouho byl na této hodnotě odtok udržený?
„Zvýšený odtok byl držen asi 14dní před úhynem, po úhynu byl odtok navýšen na 20 až 25 m3/s,“ říká Gabriela Tomíčková.
Proč odtok ve vyšší hodnotě nebyl „držen“ přes tyto parné dny?
„Protože se dispečink musí řídit platným manipulačním řádem, který je pro toto období stanoven. Například pro období, kdy k úhynu došlo je nařízen odtok 8 m3/s a Povodí Moravy už 14 dní před úhynem pouštělo kolem 14 m3/s. Pokud bychom přes celé období sucha pouštěli víc, za chvíli bychom neměli v nádržích žádnou vodu,“ vysvětluje Gabriela Tomíčková.
Kdo likvidoval škody?
Škody způsobené nedostatkem kyslíku v řece likvidovali podle Městského úřadu v Břeclavi členové MRS MO Rakvice a Lednice. Celou akci pak koordinovalo ústředí MRS. Ryby podle dostupných informací skončily v kafilérii. Rybáři konzultovali postup likvidace i s Krajskou veterinární správou pro Jihomoravský kraj. Její pracovníci neodebírali žádné vzorky uhynulých rybích mršin, protože nešlo o žádné onemocnění.
Podle Povodí Moravy a Městského úřadu v Břeclavi může MRS dostat nějaké odškodnění. „MRS bude uplatňovat náhradu škody u pojišťovny,“ říká Gabriela Tomíčková. To ale popírá Ministerstvo životního prostředí. „Protože nejde o rybochovné zařízení (vlastnické právo k rybám není definováno) a zřejmě nebude prokázáno cizí zavinění, je odškodnění nepravděpodobné,“ vysvětluje tiskový mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.
Vzejde viník této události?
„Závazný parametr, tedy zachování minimálního zůstatkového průtoku v Dyji za nádrží Nové Mlýny 8m3/s, byl Povodím Moravy s rezervou dodržen. Odbor ochrany vod tedy nespatřuje žádné porušení zákona na úseku vodního hospodářství v kompetenci MŽP, za které by mělo být Povodí Moravy postiženo,“ vysvětluje Matyáš Vitík.
MRS mlčí?
S otázkami ohledně této události jsem pochopitelně zamířil i na MRS. Zajímalo mě například, jakým způsobem má v plánu MRS získat náhradu škody, jaká je finanční škoda, anebo kdy se podle rybářů vrátí řeka do původního stavu. „Obdobné informace poskytujeme na vyžádání pouze orgánům státní správy,“ zní z Moravského rybářského svazu.
Autor: Viktor Krus
Pozn. redakce: Fotografie jsou pouze ilustrační. Nepochází z místa úhynu!