Slovo redakce na úvod: Tento seriál publikuje na InRybar.cz člen rybářské stráže. Jedná se tak o „přímá svědectví“, která prožívá při kontrolách u našich revírů. Tento seriál publikujeme především proto, abychom poukázali na to, že ne vždy je u našich vod všechno v pořádku. Doufáme, že tento seriál napomůže ke změně. Výměnou za zveřejněné texty jsme danému pisateli přislíbili naprostou anonymitu.
Je to každoroční cyklus. Se zahájením dravců a blížícími se prázdninami přibejvá přestupků, kdy porybní začnou odebírat více povolenek za porušení denní doby lovu. Je to logický. U vody je více rybářů „pod bivakem“, který prostě lov v noci láká. Navíc, přibejvá i sumcařů, kterejm se „nechce“ vytahovat pracně nachystaný montáže na vousatý dravce.
Kontroly v noci povětšinou vypadaj jako přes kopírák. S kolegou procházíme TOP fleky, o kterejch prostě víme, že tam budou rybáři rybařit přes noc (ano, nejsme blbí). Prodereme se nízkými keři a vylezeme na fleku, kde jsou bivaky. Pruty jsou nahozený, rybáři neví, co maj dělat, jak se chovat. Končí to skoro pokaždý stejně – přistižení rybáři prosej, abychom jim nekazili rybářský léto, my musíme „odolat“ a být nekompromisní. Takhle, když si kupuju povolenku, tak prostě souhlasím s tím, že budu dodržovat pravidla (i ta, který se mi nelíbí). A my musíme dodržování těchto pravidel kontrolovat. Tak to je…
Upřímně? Za ty dlouhý léta, kdy jsem porybným, pořádně moc nechápu, proč se někdo brání zavedení non-stop rybolovu. Říkám to narovinu: Rybaření přes noc nevidím jako problematický. Ale! Musí se dodržet několik zásadních podmínek, bez kterejch to nepůjde. O těch ale později…
Proč by se mělo povolit NON-STOP rybaření?
Předem upozorňuji, že jsou to moje subjektivní názory. V řadách porybnejch jsou i kolegové, který s non-stop rybařením nesouhlasí. A já to respektuji! Přece jenom si ale myslím, že je namístě o tom minimálně diskutovat. Takže, proč by se mělo NON-STOP rybaření vlastně povolit?
Vodě to neškodí: Vždycky jsem měl v sobě zakořeněnou tu myšlenku, že ona „pauza“ má chránit rybí populaci, a vlastně i ostatní živočichy, který u vody žijí. To zní fér! A taky jsem byl přesvědčenej o tom, že právě tato „pauza“ je kvůli tomu zavedena. Jenže! Pak přišel pro mě docela zásadní text právě tady na InRybar.cz, ve kterým bylo uvedeno stanovisko ministerstva zemědělství.
Tehdy ministerstvo k non-stop rybolovu uvedlo: „Určité zvýšení tlaku na rybářské revíry nebude mít negativní dopad na rybí populace. Toto lze říci i s ohledem na výsledek vyhodnocení víceletých výjimek udělených na některé rybářské revíry, kde byl povolen nepřetržitý rybolov zejména z důvodu tlumení populace problematických druhů ryb, kdy je z výsledků zřejmé, že ani tento non-stop rybolov neměl negativní dopad na rybí společenstva v daných rybářských revírech.“
Celý článek si přečtěte ZDE
Pak přišla reakce z vedení ČRS. Jednatel tehdy řekl: „Jasně je třeba říci, že snahy určité skupiny rybářů, zejména kaprařů, o non-stop rybolov na všech revírech nemají reálnou šanci na úspěch. Takové požadavky narazí nejen u ministerstva zemědělství, a stejně tak u ministerstva životního prostředí, ale nebude s nimi souhlasit ani soudný uživatel revíru, protože není schopen zajistit ostrahu revírů, ani zabránit kolizím s majiteli pobřežních pozemků.“
Celý článek si přečtěte ZDE
Pytláků neubude: Naprosto nejrozšířenějším argumentem kritiků NON-STOP rybaření je to, že by to zdecimovalo naše vody, a že bychom je prostě neuhlídali. Ze svý dlouholetý praxe říkám, že tohle je NESMYSL! Proč? Nejvíce prohřešků (moje subjektivní zkušenost), kdy dochází k pytlačení a ponechávání si většího množství ryb, než je dovolený, probíhá v dopoledních hodinách. Hříšníci totiž vědí, že vody nejčastěji kontrolují dobrovolní porybní, který jsou v tu dobu v práci. Za mě tohle opravdu není argument!
A zase příklad z praxe: K největším škodám dochází v kempech a v chatových oblastech, kdy rybář po ulovení ihned odnese ulovenou rybu do obydlí, kam na něj už nemůžu. Tohle je prostě realita! Rybář okamžitě odnese rybu, nezapíše ji, a chytá dále. Jak tohle vyřešit? Nevím! Musel bych v těchto místech sedět 24 hodin denně, a navíc asi vše ještě natáčet.
Tímto chci říct, že problematika pytlačení a ponechávání si většího množství ryb, než je dovolený, tlačí ČRS úplně někde jinde. A navíc, právě zvýšenej počet osob přes noc u vody (chytající rybáři) by mohli mít i pozitivní efekt v tom, že pytláci by jednoduše věděli, že můžou dostat „přes držku“. Ale to nemám podložený…
Další příjem pro ČRS: Tady už možná zacházím do moc velkejch detailů, a navíc se ze mě stává „tvrdej byznysmen“, ale vidím zde potenciál pro ČRS. Nevidím nic špatnýho na tom, kdyby si pro lov NON-STOP musel rybář pořídit speciální povolenku. Prostě by se udělal druhej typ povolenky, klidně jenom pro chyť a pusť (vzhledem k sortě rybářů, kteří NON-STOP rybaření chtějí). A jelikož by tyto povolenky neměly na odnesené úlovky žádnej vliv, mohly by se vybrané peníze použít na nákup vybavení – a vlastně i pro fungování celkově – pro profesionální rybářskou stráž.
Ano, ano, je dost možný, že si to představuji jako Hurvínek válku, ale proč by to nešlo? Proč by tenhle model nemohl fungovat? Zabily by se tím dvě mouchy jednou ranou – rybáři by mohli chytat NON-STOP a za jejich peníze by se financovala profesionální rybářská stráž. Opravdu to zní jako utopie?
Hlavní protiargument, který je nutné RESPEKTOVAT
Je třeba respektovat to, že ke změně by se mohly negativně vyjádřit ministerstva zemědělství a životního prostředí, který by k této změně měly jistě co říci. I když na druhou stranu – ministerstvo zemědělství vlastně uvedlo, že revírům NON-STOP rybaření zase až tak neškodí (viz výše).
Velkou váhu je zapotřebí dát i tomu faktu, že s nočním rybolovem by mohli mít problémy majitelé pozemků. Narovinu: Zejména v létě to na našich revírech leckde nevypadá úplně OK. Ale na druhou stranu mi přijde, že se situace lepší – jak ze strany rybářů, tak i ze strany porybnejch, který se už konečně nebojí rybáře za nepořádek pořádně „ohulit“.
Navíc, připadá mi (sorry, neověřoval jsem – neberte doslova), že největší zastoupení vlastníků pozemků maj Povodí a obce – pokud rybáři nedělají vyloženě brajgl, nemusel by to být tak obrovský problém. Ale znova opakuji: Tento argument beru jako stěžejní pro kritiky NON-STOP rybolovu… Je jediná možnost jak tohle vyřešit: Rybáři musí ostatní přesvědčit, že se umí chovat – prostě nedělat u vody čurbes.
Pravidla, bez kterých NON-STOP nebude fungovat…
Aby se mohl ČRS do NON-STOP rybolovu „pustit“, je zapotřebí pamatovat na některý pravidla, bez kterejch to prostě nepůjde. Některý věci už zavedený jsou, a je velice dobře, že zavedený byly. O čem to teď vlastně mluvím?
Osvětlení místa: Na revírech, kde se může rybařit přes noc, je tohle povinnost. Pokud chytám přes noc, pak jsem povinen lovné místo označit bílým, neoslňujícím světlem. Tohle je skvělej nápad! Hodně to usnadňuje práci a orientaci při kontrolách. Vše je díky tomu rychlejší a efektivnější. Za sebe bych dodal, že bych do rybářskýho řádu přidal nekompromisní pravidlo – ten, kdo nebude mít při nočním rybolovu označeno lovné místo, přijde o povolenku, protože tohle chování se považuje za pytláctví. Proč? Tohle by rybáře mohlo jistým způsobem odradit od nejrůznějších „neplech“, když je tma.
A ano, osvětleni by měli bejt například i vláčkaři. Světlo je neoslňující, takže jim nebude plašit ryby. A porybní budou vědět, že se jim na revíru pohybuje další rybář, kterej ale nebivakuje.
Věci, které se měly řešit dávno: Tohle se netýká jenom NON-STOP rybolovu, ale abychom dostali od vody rybáře, kteří prostě nechtěj „jet“ podle pravidel, je nutný zavést „rejstřík“ členů, kteří dělaj prohřešky. Také je nutný konečně něco udělat s tím, že rybář si může koupit povolenku, i když mu byla odebrána (protože neexistuje ten rejstřík). Ale o tomhle se mluví už „od revoluce“.
Rybářské svědomí: Dušan Hýbner, předseda středočeskejch rybářů, řekl, že lov NON-STOP dostali rybáři „za odměnu“, a že by si toho měli vážit. Souhlasím s tím! Rybáři si musejí uvědomit, že tenhle styl rybolovu může po několika stížnostech a problémech dostat stopku. Noční rybolov není samozřejmost…
Rybáři si musej uvědomit, že počet revírů a rozloha vody je obrovská. A vše nejde uhlídat! Takže rybářská veřejnost by už konečně mohla vzít vlastní zodpovědnost do svých rukou, a podle toho se chovat – nemít na místě nepořádek, neničit porosty na břehu, nerozdělávat ohně, nehulákat, nenechávat v okolí výkaly…
Než se naštvete a začnete mi nadávat – jsem přesvědčenej, že tohle dělá jen zlomek rybářů. Ale právě ti vrhají negativní pohledy okolí na nás všechny. Je to taky o tom, že porybnejm hodně pomůže, když zvednete telefon a problém jim nahlásíte. Třeba v mém okolí to takhle funguje – nejde o bonzování, jde třeba o upozornění právě na nepořádek nebo nevhodný chování, který je třeba řešit.
Co říct závěrem?
Heleďte, já si uvědomuji, že je tohle hodně složitý téma, přesto by to neměl bejt argument pro „nic nedělání“. Rybařina se vyvíjí, jde to pořád dopředu, a rybáři chtěj změnu – jako, už jen teď ty posuny, pod vedením Dušana Hýbnera (prodloužení denní doby lovu atd.), jsou dost příjemný.
Trochu mě jen mrzí, když někdo mluví o tom, že jde o „hrstku křiklounů“. Nemyslím si, že jde o „hrstku“ – spíše to budou desítky tisíc lidí (můj subjektivní pohled), kteří ještě jsou členy ČRS, což ale nemusí trvat věčně. Protože znám hromadu lidí, co na ČRS zanevřeli a jezdí buďto na soukromáky nebo do zahraničí.
A tohle by se dít nemělo…
Autor: Rybářskej Šerif
Problém nastane,když se budou party střídat a zablokují místa třeba na dva měsíce.
Na to je tu příliš mnoho vody. jistě pár „vyhlášených fleků“ určitě bude. Ale nebude to nic závratného. Kdyby rybáři mohli takto všude, tak se to rozleze. Kdo by chtěl být někde namačkaný.
Souhlasím se vším, vidím to uplně stejně. Žádnej problém by to nebyl. A kdyby ještě k tomu šli do rozpočtu obce nějaké peníze z dražší povolenky od každého rybáře,který tam v jejich katastru bude s NON-STOP povolenkou chytat . Řekl bych že by ani obce s tím neměli problém a naopak se snažili co nejvíce rybářů přitáhnout.
Non stop využívám pouze 2-3x do roka, kdy mám možnost si zajet na Slapy a když mluvím s kolegy a vidím jak se chovají, tak je to jen plus k zabránění pytláctví, chování na místě je taky úplně jiné – mám jen kladné poznatky a tak všude kde mám možnost o tom diskutuji s rybáři u nás na Moravě. Mám chatu na Vranově a věřím kdyby se toto zavedlo i na ÚN Vranov, tak je dobře polovina všech problémů tam vyřešena. Vím, odnášení ryb do chat to asi nevyřeší, ale chování nás rybářů určitě. Jsou to moje zkušenosti a ještě k osvětlení – kde jsem byl tak vždy tuto povinnost si rybáři plnili a tak já vidím v zavedení non stop chytání na vodách jako je ÚN Vranov jen pozitivní krok. Na okraj – za týden jedeme na Orlík a věřte, že kolegové, kteří ještě nechytali non stop, tak se nejen těší, ale vůbec neví jak je to náročně a tak jejich představa jak budou den – noc- den lovit – noc, tak jsem jen upozornil, že ráno toho budou mít tolik, že budou rádi , že si odpočinou. Klad vidím v tom, že o tom mohou u nás na Moravě další rybáři vykládat. Čistota, úklid, chování – to nese sebou náš přístup k přírodě, ale jinak v tom vidím daleko věší problém, než povolení non stop rybolov.
27 let jezdím v létě stále na stejné místo většinou na tři týdny.Přijedu a hodinu až dvě si čistím a připravuji místo věřte že každým rokem je to lepší a lepší třeba letos jsme s rodinou sebrali jen pár papírků plechovku a jednu láhev a mohli jsme se začít připravovat na bivak.Některé roky jsme toho našli daleko více a dokonce i čtyři pneumatiky někdo si snad na rybách stihl i přezout auto.S porybnými nemáme nikdy problém poněvadž dodržujme všechny platné zákony a předpisy a za ty roky už nás znají i po mému letos jsem byl až v šoku když přišel porybný a jménem mě oslovil a Košábkovi tady je vše v pořádku jako vždy vůbec si neuvědomuji že bych se s ním již setkal no ale mám špatnou paměť.Za ty tři týdny většinou i jednou přijdou na kontrolu i policisté a taktéž proběhne vše bez problému.Řeknu vám že největší bordel dělají ti co se přijedou jen vykoupat a nebo rybář co přijde na čtyřiadvacítku za ty roky už to mám vypozorované přijedou dají se do chlastu a konzumování čehokoli a když odjedou tak je to samá lahev od alkoholu a alobaly a různé pytlíky od jídla.Rozbitá zavařovačka ve které měl svíčku aby si osvětlil místo vím je to zakázané ale děje se to.naučil jsem manželku se synem jít se na nejbližší místo jít podívat a bordel uklidit já vím není to naše povinnost ale nějak mě děsně vadí když se někdo takhle chová k přírodě a za druhé kvůli bordelu se na různých revírech zakazuje bivakování a toho bych se nerad na svém oblíbeném revíru dočkal.Když po třech týdnech odjíždíme tak po nás nezbude sebemenší památka jsem kuřák a k vodě si beru i popelník abych nezanechal po sobě ani vajgla.A dokonce máme i chemický záchod aby po nás nezůstali ani exkrementy.Mám rád přírodu a rybařinu a musím říct že většina rybářů co přijede už si na to aby po nich nezbyl bordel dává pozor jsou ale i tací co si s pytle udělají odpadkový koš a při odjezdu ho ponechají na místě nebo pověšený na stromě.Za ty tři týdny využiji nonstop tak maximálně pětkrát a musím říct že drancování vod kvůli nonstopu nehrozí nějaké zavratné rybobraní se v noci nekoná jsou to jen ojedinělé záběry po nonstopu pak dopoledne prospím.Ono za tři týdny na rybách toho má člověk až nad hlavu není to žádný odpočinek ale je to super relaxace žít s přírodou musím říct že se na ty tři týdny těší jak manželka tak syn a to už mu letos bylo šestnáct a mohl by mít jiné zájmy rybaření ho aspoň do letošního roku dost chytlo.No a jestli ho to přestane bavit tak si zbudeme s manželkou sami ovšem drží ho to už od sedmi let tak snad vydrží jsem rád že se někde nefláká.
Jsem dost podobného názoru jako pisatel článku. Nevidím žádný problém v nonstop rybaření. Problém je u našich vod s nepořádkem. Nasadil bych tvrdé tresty na ty kdo po sobě nechávají u vody nepořádek. Ten kdo je schopen donést k vodě obal naplněný něčím musí být schopen ten samý a už prázdný i odnést a to i kuřáci pokud dokouří a vajgla nechtějí sežrat ať si ho odnesou. Já osobně mám rád revíry kde je hezké prostředí a pokud tam tahám ryby beru to jako bonus k té pohodě a kráse.
Jsem jako hodně rybářů pro NON-STOP, samo litr za přesných podmínek – osvětlení lovného místa, pořádek, ……. Není to přeci o tom, že porybní se musí od 00.00 do 4.00 vyspat a nemohou na kontrolu, ale o tom, že při sumcaření nebo zavážení návnad případně pomocí bojky je spoustu přípravy. A to vše zabalit a rozbalit je náročné. Když si uvědomíme, že jde jen o 1/6 dne tak to neznamená drancování spíš zaslouženou pohodu.