Upozornění: Tento článek je aprílový vtip!!!
Ministerstvo zemědělství, které je nejvyšším orgánem tuzemského rybářství, přišlo s velmi kontroverzním návrhem vyhlášky. Úřad chce už od příštího roku zavést celorepublikové hájení kapra. Ministerstvo argumentuje vysokými limity olova v kaprech ze svazových vod, proto chce tyto ryby hájit, aby je rybáři neodnášeli, a následně nekonzumovali. Celorepublikové hájení kapra má podle dostupných informací platit už od začátku příštího roku na všech svazových revírech!
„Naši expertní pracovníci, spolu s výzkumníky z Výzkumného ústavu rybářství ve Vodňanech, v minulých letech odebrali stovky kontrolních vzorků z masa kaprů ze svazových vod. A výsledky jsou velmi špatné. V 98 % případů došlo k zjištění nadměrných limitů olova v kapřím mase. Tato čísla jsou naprosto alarmující a ministerstvo na ně musí co nejdříve reagovat. Od příštího roku vstoupí v platnost omezení, co se týče úlovků kapra v českých svazových vodách,“ řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zemědělství.
Největší problém je ve „stylu života“ kapra. Kapři totiž potravu filtrují z nánosů bahna v našich revírech. A právě touto cestou se do jejich těl dostává velké množství nebezpečných látek, včetně olova. To se sice vědělo, ale už se netušilo, že to množství škodlivin je tak velké. A týká se to drtivé většiny revírů – vzorky byly odebírány jak na Orlíku, Labi, Lipně, tak například i na Nových Mlýnech.
„Ministerstvo musí na celou situaci reagovat. Takže omezení vstoupí v platnost již od příštího roku. Uvažuje se o několika variantách. Ale nejpravděpodobnější bude, že kapr bude celorepublikově hájen, aby jej rybáři nemohli odnášet od vody,“ upřesnil mluvčí ministerstva, a zároveň dodal: „Prozatím netušíme, jak dlouho bude hájení trvat“.
Provedené výzkumy v terénu skutečně naznačily v drtivé většině případů nadlimitní obsah olova v kapřím mase. Výzkumníci upozorňují, že nejde o olovo z utržených krmítek nebo zátěží, ale o drobné částečky olova, které se do vody dostávají například z automobilové dopravy. Tyto škodliviny se dostanou do vody, usadí se do nánosů na dně a odtud se následně dostanou do ryb. Koloběh je uzavřen. Ministerstvo varuje, aby už nyní rybáři přestali odnášet kapry od vody.
Celá situace samozřejmě rozproudila vášnivou diskuzi. Trendy sice naznačují, že rybáři čím dál více nechodí k vodě „pro maso“, ovšem takto striktní pravidla zaskočí jistě mnoho rybářů. Velkou otázkou je, zdali se chystaná omezení projeví v prodejích povolenek k lovu.
Apríííl!!! Ano, samozřejmě! Tato zpráva je aprílový žert! Neberte ji vážně, jde o výmysl! Dovolte nám, abychom vám popřáli co nejlepší vstup do nové sezóny! Užívejte si klid a pohodu na březích našich revírů pokud možno co nejčastěji s úsměvem na rtech!
Pošlete někomu tuto vymyšlenou zprávu a udělejte si z něj srandu! 😀 😀 😀
Jak jsme vás v minulosti nachytali?
Apríl 2017: Na Orlíku našli gigantického leklého sumce! Dravec měřil 301 centimetrů a vážil 150 kilo!
Apríl 2016: Od příští sezóny rybáři nesmí používat olověné zátěže! EU schválila přísný zákaz!
Apríl 2015: Na Nových Mlýnech chytili lysce o váze 35 kilogramů!
Apríl 2014 a 2013: Kapr bude od příští sezóny celoročně hájen!
Redakce InRybar.cz