V nejvyšším vedení Českého rybářského svazu to pořádně vře! V polovině února v Radě ČRS rezignovali dva zástupci Jihočeského územního svazu. Podle jejich slov se jim nelíbí například přerozdělování finančních prostředků z celosvazového rybolovu, anebo velmi netradiční praktiky „vyslýchání“ členů Rady. Je třeba připomenout, že Jihočeši patří dlouhou dobu k velkým kritikům vedení ČRS. I možná proto místopředseda jihočeských rybářů Karel Koranda za tím vším vidí účelové poškozování Jihočeskému územního svazu.
Vše začalo 17. února. Právě v tento den zástupci jihočeských rybářů – předseda Stanislav Havelka a místopředseda Karel Koranda – oznámili rezignace na funkce v Radě Českého rybářského svazu. Důvodů k jejich rezignaci bylo více. Podle Jihočechů například Rada ČRS finančně poškozuje Jihočeský územní svaz.
Místopředseda Jihočechů Karel Koranda k tomu napsal: „Hlavním důvodem mé rezignace je skutečnost, že předseda Českého rybářského svazu spolu s Republikovou radou ČRS připustili, aby v rámci celosvazové redistribuce za rok 2017 byla sekretariátem Republikové rady ČRS zkrácena úhrada pro Jihočeský územní svaz o cirka 680 000 korun. Protože jsem přesvědčen, že se jedná o účelové rozhodnutí vedení s cílem náš územní svaz poškodit, které je podle mého názoru v rozporu se psanými pravidly, zejména se Statutem celosvazového rybolovu, nehodlám se nadále podílet na činnosti Republikové rady ČRS, která takovýmito rozhodnutími pod vedením současného předsedy poškozuje náš územní svaz.“
Předseda Jihočeského územního svazu Stanislav Havelka uvedl k jeho rezignaci ještě jeden důvod: „To, že předseda Republikové Rady ČRS připustil bezprecedentní napadání a vyslýchání členů Rady ČRS Karla Korandy a Dušana Hýbnera jinými členy Rady v přítomnosti zaměstnanců sekretariátu, bylo poslední kapkou v mé dlouholeté nespokojenosti s vedením ČRS. Nadále nechci být spojován se současnými praktikami vedení ČRS a jeho sekretariátu, včetně útoků zejména proti Jihočeskému územnímu svazu.“
Předseda Stanislav Havelka mluví o tom, že na posledním zasedání Rady byli pánové Koranda a Hýbner dotazováni ohledně jejich vztahu k členovi ČRS panu Dytrychovi. Pan Dytrych je ten rybář, který upozornil na údajné nesrovnalosti v dotacích pro Český rybářský svaz. Josef Dytrych nakonec podal na jednatele ČRS trestní oznámení.
ČTĚTE TAKÉ: Milionové nesrovnalosti v dotacích? Má vedení ČRS problém?
V zápisu ze zasedání Rady ČRS, které zveřejnil právě Josef Dytrych, se píše: „Ing. Anders vyzval dva členy Rady, Dušana Hýbnera a Karla Korandu, kteří jsou podle svých aktivit na sociálních sítích s Josefem Dytrychem v častém kontaktu, o sdělení, jestli se s panem Dytrychem znají a komunikují s ním, jestli jej nějakým způsobem usměrňují a poskytují mu informace a materiály z Rady.“ Oba členové podle zápisu uvedli, že se s členem ČRS panem Dytrychem znají, ale neposkytli mu žádné materiály.
Co teď bude následovat? Z Rady ČRS sice rezignovali oba jihočeští zástupci, ale ti už mají připravenou náhradu. Na webu Jihočeského územního svazu se píše: „Za Jihočeský územní svaz se do doby konání jeho územní konference v červnu letošního roku bude jednání Republikové rady ČRS zúčastňovat pouze zvolený náhradník ing. Jan Štěpán.“
Zdroj: crscb.cz
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz
Zajímá mně, jaký vliv má opakovaná rozhádanost a nespokojenost, pramenící z údajného
špatného hospodaření ústředí na vystoupení zástupců jihočechů a zda se tato situace
neodráží ve stále se zvyšujících členských příspěvků? Také se chci zeptat, kdy bude zveřejněna zpráva o hospodaření v roce 2017.