Vábnička na sumce je dřevěný nástroj, který vydává specifický zvuk, s jehož pomocí můžeme ze dna přilákat sumce k naší nástraze, a následně ho donutit k záběru. Tuhle pomůcku používáme při lovu sumců z lodě na nejrůznějších vodách. Je zajímavé, že zatím nikdo nedokázal s pevným přesvědčením vysvětlit, proč vlastně vábnička tolik sumce láká.
Tato magická pomůcka je k vidění v nepřeberném množství materiálů, délek a tvarů. Osobně mám v oblibě nejvíce vábničky vyrobené z dubového, bukového či jasanového dřeva. Dle mých zkušeností soudím, že vábničky s plochou hlavou jsou vhodnější při lovu sumců na mělčinách (do 5 metrů) a na hloubkách pak používáme „dřívka“ s zaoblenou (vypouklou) hlavou. Ovšem větší úspěchy s vábničkou mám na hlubokých přehradách, než mělkých tocích.
Vábničku nejčastěji používám od července do konce září. Denní dobu nijak zvlášť neřeším a ani jsem si nevšiml, že by měla na sumce při vábení nějaký významnější vliv. Co má ale na sumce obrovský vliv je určitě zvuk vábničky. S pomocí této pomůcky vydávám silnější zvuky při začátku vábení na širé vodě. Slabší zvuky pak používám na mělčinách, anebo při „dovabování“ ryby, která setrvává u naší nástrahy, anebo od ní neustále odjíždí či k ní přijíždí do blízkosti půl metru.
Některé typy vábničky můžeme uchopit několika způsoby (viz přiložené fotografie). Poté s ní začínáme pracovat. Při bouchnutí s vábničkou o vodní hladinu při správném úhlu musí vydat onen specifický zvuk. Se silou zvuku pracujeme podle hloubky. Při lovu v hlubších vodách vábíme silnějším zvukem, na mělčinách slabším zvukem. Zvuk vábničky a intenzitu vábení měníme i podle toho, jak se chovají sumci pod námi, které vidíme obrazovce echolotu. Například ono „dovabování“ použijeme při setrvávání ryby pod naší nástrahou.
S vábničkou u vody
Při příjezdu k vodě prvotně sleduji vliv dvou důležitých faktorů – větru a proudu. Ani jedno nesmí být příliš silné. Pokud totiž vábím za silného větru či proudu, tak obojí mě může okamžitě odnést z původního lovného místa. Pravda, na obrazovce echolotu sice vidím neustále sumce, ale ve skutečnosti jsem kvůli těmto dvěma faktorům již o několik metrů dále od místa výskytu ryby. Proto následně vyjíždím na volnou vodu s hloubkou okolo 20 až 30 metrů a lov začínám 3 až 4 silnými ranami.
S čím na ně?
K lovu sumců musíme používat bytelné vybavení, které bude odolné proti obrovské síle nespoutaného dravce. Vhodný prut pro lov na vábničku je dlouhý 1,80 až 2,10 metru. Tato délka nám zaručí pohodlnou manipulaci s udicí na lodi. Rozsah gramáže záleží na individuálních požadavcích daného rybáře, podle kterých se řídí. Osobně ale používám pruty s pracovní akcí v rozmezí od 400 do 1000 gramů.
Prut nejčastěji osedláváme bytelným multiplikátorem. Jedná se o druh navijáku, který díky hvězdicové (pákové) brzdě, plíškovými dosedacími lochami brzdy a kalených kuličkových ložisek skrývá neskutečnou sílu. Multiplikátor ovládáme opačným směrem, než smekací naviják (směrem k sobě). Multiplikátor nabízí „přepínač“ mezi chrastícím či plynulým zvukem. Ani jeden z těchto zvuků nenabízí vyšší výkon, není v tom žádný rozdíl. Většina multiplikátorů pro lov sumců nám neumožňuje nahazování, ovšem existují modely (např. na přívlač), s kterými to lze.
Zdolávání velkého sumce z lodi je skutečným zážitkem, který má ale svá pravidla. Správně by mělo vypadat tak, že při navíjení jde špice prutu k hladině a při jejím dosažení se opřeme do udice, kterou se snažíme zvednout rybu ode dna. Následně pak znova při navíjení jde špička prutu k vodě. Tenhle cyklus opakujeme do doby, kdy je ryba u hladiny připravena k vylovení na palubu.
U multiplikátoru ještě chvíli zůstaneme. Tedy přesněji řečeno teď se budeme bavit o tom, co na něj namotat. Osobně mám nejvíce v oblibě pletenou šňůru o nosnosti 100 kilogramů, návazcová musí mít o 50 kilogramů vyšší nosnost. Šňůru upřednostňuji před vlascem díky její nulové průtažnosti, která nám zaručí okamžitý kontakt s rybou při jejím záběru, a následném záseku. U vlasce toto neplatí.
Systémy pro lov na vábničku
Pro lov na vábničku používáme jednoduchý systém. K jeho navázání budeme potřebovat olovo, zarážku (bužírka, korálek), pevnostní obratlík (nosnost 100 kilogramů), a návazec. Osobně mám v oblibě spíše obratlík. Ten je pevnější, než například karabina.
Návazcovou šňůru používám o 50 kilogramů pevnější, než kmenovou. K lovu na vábničku jsem si oblíbil doutníková olova o váze 150 až 200 gramů. Tvar olov mi zaručí dvě věci – nezamotávání systému a eliminace vyjíždění nástražní ryby z dané hloubky. K ochraně uzlíku na obratlíku používáme zarážku.
Jak ale připravit montáž k lovu na vábničku? Je to jednoduché. Navazovací materiál provlečeme olovem. Hned za ním navlékneme zarážku, a poté navážeme obratlík. Ten vážu následovně. Asi 20 centimetrů šňůry provleču očkem obratlíku a udělám oválné očko velké 3 až 4 centimetry. Za ním udělám 6 až 7 otoček. Zbytek šňůry provleču přes očko, které mi vzniklo u obratlíku. Nakonec vše uzel nasliním a utáhnu. Konec ještě pojistím pojišťovacím uzlíkem a zastřihnu.
Nakonec k celé montáži připevním návazec. Nyní vám představím, jak se váže návazec sloužící při lovu s rousnicemi. Návazec provlečeme přes obratlík. Dále trojháčky provlečeme skrz očko na konci návazce a na závěr trojháčky na konci utáhneme.
Autor: David Linka
zdravim.chtel by jsem se optat jestli techto dilu lovu sumce vabnickou bude vice.pristi rok by jsem chtel vyzkouset lov sumce s vabnickou a tak rad by jsem se dozvedel co jak a proc.video v podani tohoto kluka se mi libi uz jen proto ze nas deli maly vekovy rozdil po pripade bylo by mozne dostat kontakt na nekoho kdo by byl ochoten dat nejaky rady do zacatku?nejlepe pres fb?dekuji za info
Zdarec,Heleť všechno poradím… můj email je [email protected],Ano bude videíí víc,ještě chystám video Jak na-Vábnička v praxi…. heleť klidně by jsme se mohli domluvit,a vyrazit společně…Ok napiš mi svůj Facebook,a prodiskutujeme to…s pozdravem David Linka.