Stejně jako u plavané špuntík, pro kapraře policajt či swinger, pro feedraře je středobodem vesmíru feederová špička.
Špička feederového prutu je dozajista tou nejpodstatnější součástí celé udice. Je tím, co především odlišuje tuto metodu od ostatních variací lovu na položenou. Slouží jako indikátor záběru.
Feederová špička se zasouvá do posledního dílu udice stejně tak, jako je tomu u jiných dělených prutů. K většině prutů dostaneme tři vyměnitelné špičky různých tuhostí, jež jsou označovány v jednotkách oz. (uncích). Obvykle se jedná o tuhosti 1-3. Nicméně k dostání jsou i mnohem jemnější (1/4), ale také mnohem tužší provedení těchto špiček. Náhradní špičky se dají bez větších problémů dokoupit, ale při výběru dbejte na to, abyste se nevydali až do přílišných extrémů, co se týká tuhostí. Protože ne na každý prut se hodí každá špička. Jeden typ se vyznačuje extrémní jemností po celé délce špičky – tato má tendenci udělat při neopatrném zacházení „prstýnek“, při kterém často dochází k jejímu zlomení. Naopak další je celá poněkud tužší, a tak dostat její koncové očko až k bázi, je nemožné. Při nákupu náhradních špiček s sebou pokud možno berte poslední díl feederového prutu, do nějž se celá špička zasouvá. Je sice možné špičku šmirgl papírem případně dotvarovat tak, aby do posledního dílu sedla. Ale proč to dělat, když se tomu dá jednoduše vyhnout, že!?
Materiál
Nejčastěji se vyrábí z karbonu nebo laminátu. Špičky vyráběné z karbonu jsou modernější, ohebnější, menšího průměru, avšak naproti tomu jsou křehčí a dražší.
Laminátové jsou především podstatně odolnější a levnější. Dá se říci, že splňují požadavky pro rybáře, kteří se s touto rybolovnou metodou právě seznamují. A jak rozeznáme, o jakou špičku se jedná? To poznáme jednoduše, při pohledu na zásuvný konec špičky. (laminátová bílý začátek, karbon tmavý)
Jak zvolit právě tu správnou špičku?
Tuto otázku by si měl rybář položit pokaždé, co dorazí k vodě. Samozřejmě je nesmyslem dávat na heavy feeder špičku tuhosti ¼ oz. Ale přemýšlet o správné špičce by se mělo z mnoha důvodů. Leckdo by řekl, že si tuhost budu volit podle toho, jak velikou rybu chci lovit, ale není tomu tak úplně. Špičku volím především kvůli aktuálním vnějším podmínkám. Zejména kvůli větru, síle proudu, ale také délce náhozu a lepšímu kontrastu s pozadím, proti němuž lovíme.
Většina z nás si vystačí s volbou správné tuhosti. Je potřeba si uvědomit, jak by měla feederová špička správně pracovat. Musí dostatečně propnout vlasec, aby nám zprostředkovala potřebný kontakt s koncovou sestavou udice. A zároveň musí mít jistou rezervu, aby byla ještě stále schopna indikovat záběr. Již zde dělá většina rybářů chybu a dopouští se špatné volby. Přitom recept je jednoduchý, pokud to rybář ještě jak se říká “nemá v oku“, tak stačí nahodit jen tak bez nástrahy do požadované vzdálenosti. Dopnout vlasec a zkusit mírně zatahat, a tím zjistit, jakou má špička rezervu. Pokud stále citlivě reaguje, zvolili jste správně a můžete jít na věc. Pokud nikoliv, výrobce na Vás myslel a povětšinou máte ještě dvě možnosti, jak dosáhnout kýženého efektu. Jestliže se vám nedaří vlasec podle potřeby dopnout, tak může být problém také v příliš malé koncové zátěži.
Barevné provedení
Není žádným standardizovaným měřítkem tuhosti, jak se mnozí rybáři domnívají. Většina výrobců dodává základní sadu špiček v rozličných barvách. Správná volba špičky je taktéž velmi důležitá, věřte mi, že není nic horšího, než sledovat půl dne zelenou špičku na zeleném pozadí, které je v přírodě kupodivu velmi časté.
Co když lámete špičky?
Dobrý feederař se pozná podle počtu zlomených špiček, říkám s oblibou. A zřejmě, kromě výmluvy mé nešikovnosti, na tom trocha pravdy dozajista bude.
Řekl bych, že se této nepříjemnosti žádný rybář lovící pravidelně na feeder nevyhnul. Ale lze toto riziko snížit. Jednak užitím špiček, jež jsou po celé své délce tužší a touto svou vlastností předchází tvorbě prstýnků. Samozřejmostí je také striktní kontrola správného uložení vlasce před každým nahozením a opatrná manipulace s prutem před ní.
Ale nevěšte hlavu vážení, při trošce cviku si ty mršky barevný oblíbíte a nedáte na ně dopustit. Špička je jako dívka, na kterou když jste něžní, tak s vámi vydrží, naopak když s ní zacházíte hrubě, tak se v ní něco zlomí a už si s ní nezachytáte.
Autor: Petr Vrtěl