A zase tady máme ono věčné téma ohledně dlouhodobého pobytu u vody. Tentokrát ale z ještě trochu jiného úhlu. Tentokrát se budeme zabývat revíry, které leží v Chráněných krajinných oblastech (CHKO). A právě pro podobné oblasti, ve kterých leží i některé revíry, platí zákon o ochraně přírody a krajiny. Ten říká, jak se mají (nejen) rybáři v daných oblastech chovat.
Pokud se rybář rozhodne navštívit revír, který leží v CHKO (například údolní nádrž Lipno), pak by měl znát několik výňatků ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Platný zákon o ochraně přírody například (nejen) rybářům zakazuje táboření, rozdělávání ohňů nebo pohyb s motorovými vozidly a obytnými přívěsy mimo silnice a místní komunikace.
Rozhodně zajímavá je i definice táboření podle Ministerstva životního prostředí České republiky. Ta říká, že táboření je: „souhrn různých činností umožňujících vícedenní pobyt v přírodě spojený s přenocováním, a to obvykle ve stanech (stavění stanů, příprava stravy, hygiena, likvidace odpadků atd.). Táboření mimo místo vyhrazené orgánem ochrany přírody v národních parcích, chráněných krajinných oblastech a národních přírodních reservacích je zakázáno zákonem. Rovněž zákon o lesích a o změně a doplnění některých zákonů, stanoví mimo jiné zákaz tábořit v lesích mimo vyhrazená místa.“
Pro rybáře je důležitý i Lesní zákon. Ten například říká toto: „V lesích je zakázáno jezdit a stát motorovými vozidly.“ Z toho plyne, že rybáři si musejí dávat velký pozor, kde se pohybují se svým vozidlem, a kde s ním parkují.
Pozor si také dávejte při rozdělávání ohňů v lesích. I to může znamenat nepříjemné potíže. Co je vlastně otevřený oheň? Ten je definován takto: „Otevřený oheň je oheň, u kterého není zabráněno styku plamenů s okolním prostředím a kdy tudíž může snadno dojít k jeho rozšíření do okolí.“
Více informací ohledně této problematiky získáte ZDE.
Redakce InRybar.cz
Ilustrační foto: archiv InRybar.cz