Slunečné počasí pomalu ale jistě ohřívá vodu v našich revírech. Ryby teď mají vysoký apetit a s velkou chutí přijímají veškerou potravu, na kterou narazí. Toho je zapotřebí pořádně využít! Jenže co nastražit? Například teď funguje takové boilies, které má intenzivní chuť a vůni. Právě tyhle atraktory dokážou ve vodě vytvořit koncentrovanou pachovou stopu, jež láká kapry k záběru. Tahle taktika zaručeně funguje!
K nejvíce aromatickým surovinám v rybářském světě jednoznačně patří rybí moučky. Právě tyhle suroviny mají opravdu koncentrovanou vůni a chuť. Takže tyto pachové atraktory se v teplém, vodním prostředí moc dobře šíří. A ryby na ně spolehlivě reagují. Tohle je vyzkoušené! Jaké boilies teda použít?
Boilies pro chytání v létě: Co musí splňovat?
Vůně a chuť: A zase jsme u toho pachu a chuti boilies. Jenže ono to jinak nejde. Právě tyto dva faktory docela dost ovlivňují to, jestli je nebo není boilies úspěšné. Pokud boilies obsahuje vysoký podíl rybích mouček, pak je z velké část zaděláno na úspěch. Proč? Právě rybí moučky velmi dobře napodobují přirozenou potravu kaprů, takže ryby účinně lákají k záběru.
Velká část výrobců sype do boilies rybí moučky. Někteří výrobci šli ale ještě dál a do „koulí“ přidávají rovnou namleté části krevet nebo kalamárů. A tohle boilies má rázem mnohem větší grády. V nástraze se totiž objeví podstatně větší množství atraktivních látek, které dokážou přimět k záběru i ty největší a nejzkušenější kapry. Tyto složky navíc ještě lépe vytváří silnou pachovou stopu, která je pro ryby jednoduše neodolatelná. Na kuličky, které obsahují tyto namleté části mořských plodů, se můžete mrknout ZDE. Při lovu kaprů v létě tedy používáme takové boilies, které má silnou pachovou stopu.
Barva: Letní lov kaprů je mnohdy závislý i na zbarvení nástrahy. Jak to myslíme? Pokud se rozhodneme kapry chytat ve sloupci nebo na hladině, pak je barva klíčová. Proto plovoucí boilies má tak extravagantní zbarvení. Je zapotřebí si uvědomit jednu věc. Kapr moc dobře vidí kontrastní věci. To znamená, že vidí světlý předmět na tmavém podkladu. Takže oranžovou kuličku v zelené vodě spatří prakticky okamžitě.
Ano, plovoucí nástrahy mají své místo. A při letním lovu kaprů „jakbysmet“. Kapři se za vysokých teplot přes den drží u hladiny, kde odpočívají a čekají na příchod noci. Ale i tady je můžeme chytat. Stačí pod háček připevnit „popku“, která svým zbarvením a intenzivní vůni kapry zaujme. Této metodě se říká ZIG RIG. Více si o této účinné taktice lovu kaprů ze sloupce nebo z hladiny přečtěte ZDE.
Unikátnost: Pokud boilies obsahuje nějakou neobvyklou nebo unikátní složku, je to jenom dobře. Co se tím myslí? Například je dobré, když boilies obsahuje nějakou zajímavou surovinu. K takovým patří například chilli nebo černý pepř. Kořeněný odér těchto surovin se specifickou pálivou chutí dokáže s kapry udělat velké divy. A kupodivu, tyhle příchutě mají velmi rádi hlavně velcí kapři. Boilies s příchutí chilli nebo černého pepře si prohlédněte ZDE.
Tohoto fenoménu si všimly i rybářské firmy. A i ty začaly do nástrah přidávat pálivé složky koření. Koření prostě jede! Však taky jedna z nejznámějších směsí na světě – Robin Red – má základ v koření, bylinách nebo červené paprice. A právě díky unikátnímu složení patří Robin Red k těm nejpoužívanějším surovinám v kaprařině.
Ilustrační foto: Chyť a pusť