Lov úhořů patří k nejkrásnějším disciplínám v rybařině. Tento unikátní rybí druh žije specifickým způsobem života, kterému se musíme při lovu přizpůsobit. Úhoři jsou především noční dravci, kteří se drží u dna a chňapají po všem, co by mohlo být k snědku. Proto naši nástrahu nejčastěji prezentujeme v blízkosti potopených překážek. Samotná montáž není nijak zvláště složitá. Mnohem složitější je úhoře cíleně najít a chytit…
Dneska si ale o lovu jako takovém moc povídat nebudeme. Ostatně, o tom je na InRybar.cz už celá řada textů. Teď si spíše povíme něco o tom, jak navázat jednoduchou montáž na úhoře, která ale zaručeně funguje. I když je montáž opravdu jednoduchá a zvládne ji navázat každý, je zapotřebí pamatovat na jednu věc: Používejte vždy kvalitní „komponenty“! Pokud navážete špatný háček nebo nekvalitní obratlík, vymstí se vám to. Takže bacha na to!
BEZ NICH TO NEJDE: A zmíněnými komponenty teď začneme. Pro navázání jednoduché montáže na úhoře budeme potřebovat jen pár pomůcek. Jmenovitě to jsou: návazcová šňůrka, háčky na úhoře, obratlíky, gumové korálky a zátěž. Těchto pár věciček nám bohatě postačí. Ale znovu! Dbejte na kvalitu! Úhoři jsou velmi silní a dokážou vyvinout obrovský nápor, který nekvalitní pomůcky prostě nevydrží.
UNIKÁTNÍ HÁČEK: Pro cílený lov úhořů se vyrábí i speciální háčky. Jak je poznáme? Jednoduše! Háčky na úhoře mají na raménkách zpětné protihroty. K čemu jsou? Díky těmto protihrotům nesjede rousnice z háčku nebo se z něj úplně nevyvleče. A tohle při lovu úhořů pochopitelně potřebujeme! Protihroty na raménku navíc dovolují nastražit i více rousnic najednou, takže jsme schopni vytvořit velice zajímavou nástrahu, kterou žádný úhoř nepřehlédne.
KVALITA: Když řeknu, že je zapotřebí kvalitní komponenty, tak tím nemyslím, abyste kupovali ty nejdražší háčky. Ne! Ale je zapotřebí si uvědomit, že pokud použijeme nějaký nekvalitní model háčku, tak ten zdolávání úhoře prostě nevydrží. Častokrát se mi stalo, že pod tlakem úhořovy síly se háček zlomil. Proto dbejte na to, abyste za vaše peníze dostali kvalitu! Háček na úhoře prostě musí být pevný a velmi ostrý!
NÁVAZEC: Úhoř je velmi silná ryba, která už jenom svým zkroucením těla při zdolávání dokáže vyvinout vskutku hrubou sílu. I proto se při zhotovení návazců na úhoře používá šňůrka – ta vydrží mnohem více než vlasec. Levnou, ale velmi kvalitní šňůrku, kterou při lovu úhořů používám i já, naleznete ZDE. Ano, je určená pro lov kaprů, ale mně se osvědčila náramně i při lovu úhořů.
CHRAŇTE TO NEJZRANITELNĚJŠÍ: Ten, kdo někdy už zdolával divokého úhoře, ví, o čem mluvím. Úhoř je jeden sval, který se při zdolávání zuřivě vzpouzí. Při zdolávání se tato ryba kroutí jako šílená, takže nápor na vybavení je obrovský. Všechno musí být ťip ťop, jinak naše snaha bude marná. Obrovský tlak je vyvíjen i na uzle. Proto je naprostou nutností je chránit. A to například i tím, že mezi návazec a zátěž dáme gumový korálek. Právě ten zabraňuje jeho poškození. Proto na této drobnosti nešetřete a používejte chrániče uzlů!
NEJLEPŠÍ NÁSTRAHA: Pro lov úhořů jsou prostě nejlepší nástrahou rousnice. Tyto urostlé žížaly jsou vynikající! Jejich mohutná stavba těla a agresivní pohyb na háčku nenechá v klidu žádného úhoře. A nezapomeňte: Úhoři se při lovu výrazným způsobem řídí i čichem. Proto je velmi dobrým krokem to, když na rousnice nastříkáme speciální esenci, která rousnice ještě více zatraktivní. Na tuto esenci se podívejte ZDE. Jedná se o zajímavou vychytávku, která může zmnohonásobit počet záběrů od mlsných úhořů.
NEODOLATELNÉ SOUSTO: Rousnice nastražujeme na háček tak, aby měly volné konce. Díky tomu vznikne na háčku „divoké klubko“, která se neustále pohybuje, a které láká úhoře k záběru. Pravda, toto nastražení je riskantní v tom smyslu, že pokud naše žížaly najde tloušť nebo plotice, mohou je pak strhnout z háčku. Ale! I tak se vyplatí zariskovat. Protože pokud takto nastražené rousnice najde úhoř, tak neodolá!
ŠŤASTNÝ LOV: Lov úhořů patří k nezapomenutelným zážitkům. Chytání těchto nočních predátorů má jedinečnou atmosféru a napětí. Tohle je prostě paráda! Proto chytání „vodních hadů“ někdy vyzkoušejte. Přeji vám šťastný lov!
Autor: Viktor Krus