Streamer je umělá nástraha, která napodobuje menší rybky, potěr nebo větší hmyz. Za pomoci přírodních, ale i umělých materiálů, napodobuje pohyb a lesk těla výše zmíněných organismů. S touto nástrahou chytáme dravé ryby, a s její pomocí dokážeme chytat ve všech partiích vodního sloupce.
Pro lov na pstruhových vodách se streamerem využijeme tvrdší pruty (ATFM 6-7), které nám umožní lépe ovládat tuto nástrahu. Na konec návazce použijeme silon 0,18 – 0,22 mm nebo flourocarbon o podobné nosnosti. Jako nástrahu můžeme použít SLF streamer, jehož zbarvení napodobuje malého pstruha potočního, duhového nebo Sculpin helmet, což je nástraha pohybující se po dně, která představuje vranku. Můžeme použít i velké vzory mokrých mušek na háčku velikosti 8-4.
Na mimopstruhových vodách a jezerech volíme pruty podle velikosti ryb. Na menší ryby si vystačíme s modely ATFM 6. Jenže na velké štiky a candáty musíme přitvrdit, a proto u udic volíme tvrdost ATFM 7-8. Těmto rybám budeme muset přizpůsobit nejenom šňůru, ale i návazec. Koncový silon musí mít alespoň tloušťku 0,20 – 0,30 mm.
Se streamerem u vody
Se streamerem jsme schopni nahazovat všemi směry. Pokud nahazujeme kolmo na proud, necháváme streamer trochu splavit, anebo ho podle potřeby můžeme okamžitě stahovat.
Proti proudu nenahazujeme tuto nástrahu často. Pohyb mouchy je v tomto případě pasivní, jde rychleji ke dnu a imituje tak poraněnou rybu. Oživujeme ji krátkým stahováním šňůry, kterou ale musíme mít pod kontrolou. Záběry nebývají výrazné ani nijak prudké.
Pokud máme dostatek prostoru, můžeme nahazovat po proudu. Tento styl lovu je velice podobný tomu na stojaté vodě. Po klesnutí streameru jej stahujeme rychlým, ale krátkým popotahováním.
Co s ním?
Návazec na lososovité ryby není vůbec komplikovaný. Za šňůru navážeme přibližně 80 cm pleteného návazce, na jehož konec navážeme mikrokroužek. Na něj připevníme 1 – 1,2 metru dlouhý silon o průměru 0,25 mm, který opět zakončíme opět mikrokroužkem. Na závěr použijeme 60 – 80 centimetrů dlouhý a 0,18 – 0,22 mm hrubý silon. Na poslední mikrokroužek můžeme navázat ale i ještě jeden kratší návazec (10 – 15 centimetrů). Na něj připevníme streamer, který imituje lov menší rybky.
Štikám a dalším větším rybám musíme přizpůsobit jak vybavení, tak i montáž. Za šňůru připevníme přibližně 80 cm pleteného návazce. Pomocí mikrokroužku připevníme 40 cm silonu o průměru 0,30 mm. Poté 50 cm o tloušťce 0,25 mm. Nakonec navážeme 50 cm splétaného lanka na štiky.
Existují ale i montáže, u kterých hned za šňůrou následuje rovnou 1,7 až 2 metry fluorocarbonu. Za ním pak následuje asi jen 20 centimetrů lanka na štiky. Pozor! I tato lanka musíme poměrně často měnit, protože po několika zdoláních se z něj stává zkroucená „pružinka“.
Streamer můžeme na šňůru navázat různými způsoby. Někteří jej připevňují na karabinku. Ty ale podle mého názoru působí na malých mouchách rušivě. Na malých streamerech používáme klasický uzel jako na suché mouchy. U větších nástrah vyžadujeme jejich plynulý chod, a proto můžeme použít otevřený uzel, díky němuž se streamer pohybuje ve volné smyčce.
Vážeme streamera
Na navazovacím materiálu vytvoříme jednoduchý uzlík, který ale zcela nedotahujeme (očko).
Konec navazovacího materiálu provlečeme přes očko nástrahy, a následně očkem v uzlíku.
Tento uzlík přitáhneme co nejblíže k očku háčku. Konec navazovacího materiálu 4 až 5 krát omotáme okolo kmenového navazovacího materiálu.
Konec navazovacího materiálu ještě jednou provlékneme očkem uzlíku. Poté dotáhneme. A uzel je hotový!
Autor: Patrik Sadloň
Fajn článok. Uloviť ostrieža, zubáča či šťuku vždy poteší. Najmä ak nie je možnosť chytať lososovité ryby. Moja zbierka streamrov: fishnet.sk/umele-musky/strimre-a-lury