DomůRybolovné technikySumcařinaSumcařina pro začátečníky: Lov sumců na podvodní splávek

Sumcařina pro začátečníky: Lov sumců na podvodní splávek

- Reklama -

Lov sumců na položenou s podvodním splávkem patří k velice rozšířeným způsobům lovu sumců. Tato metoda patří totiž k velice úspěšným a mnoho rybářů díky ní nachytalo spousty nádherných ryb. Navíc, lov sumců na podvodní splávek je opravdu jednoduchý. Proto je lov sumců na položenou perfektní metodou pro úplné začátečníky. Takže pokud s lovem sumců teprve začínáte, věnujte této montáži trochu větší pozornost…

Jak už je z prvních řádků tohoto textu patrné, tak s podvodním splávkem lovíme sumce u dna. A to je v některých případech moc dobře. Sumci totiž mnohdy jen tak rejdí okolo svých zatopených pevností a hledají, co by „sezobli“. Proto předkládání naší nástrahy v blízkosti sumčích úkrytů mnohdy přinese zajímavé úspěchy. Někdy se dokonce stává, že systém s podvodním splávkem je účinnější než lov sumců na bójku. Fakt!

Logo Hell-cat Velké

Jak vlastně tato montáž funguje? Ano, tímto způsobem sice prezentujeme naši nástrahu u dna, přesto pro sumce velice atraktivním způsobem. Právě podvodní splávek nám zaručuje to, že dostane naši nástrahu nad dno. A to potřebujeme! V takovém stavu je naše montáž velice atraktivní a účinná na sumce nejrůznějších velikostí.

 

Lov sumců na podvodní splávek: Co budeme potřebovat?

montaz_podvodni_splavek_na_sumceLov sumců na podvodní splávek patří k opravdu jednoduchým záležitostem. Nechytáte totiž na nijak složitou montáž, a také nepotřebujete přehršel pomůcek. Proto tuto montáž opravdu doporučuji rybářům, kteří se sumcařinou teprve laškují, a kteří si to chtějí vyzkoušet. Ale pojďme už konečně k oné montáži s podvodním splávkem.

odpadavaci_montaz_na_sumceTak, co budeme potřebovat? K navázání montáže s podvodním splávkem budeme potřebovat návazcovou šňůru, podvodní splávek, nějakou bižuterii a háčky. Samozřejmě nesmíme zapomenout na přírodní závaží, tedy kámen. Tato montáž není nijak finančně drahá, aby si ji některý rybář nemohl vyzkoušet. Nesmíme ale zapomenout na jednu důležitou věc. Jelikož tuto montáž ukotvujeme s pomocí velkých kamenů, je zapotřebí mít loď.

Hell Cat: Prvotřídní vybavení pro lov kapitálních sumců!

zajisteni_podvodniho_splavku

Jen v rychlosti k použitým komponentům. Při lovu sumců na podvodní splávek používáme návazcovou šňůru o nosnosti 100 až 150 kilogramů. Pro výrobu návazce nám postačí 80 až 150 centimetrů této šňůry. Co se týče splávků, tak ty se vyrábí v gramážích od 10 do 200 gramů. Podvodní splávky na sumce upevňujeme buďto s pomocí zarážky, uzlíku nebo kouskem párátka. V žádném případě nepoužívejte gumové kuličky nebo válečky! Proč? Protože při záběru od sumce se roztrhnou, takže celou montáž můžete vázat znova. A ještě jedna důležitá věc: Při navazování podvodního splávku je důležité, aby jeho širší strana byla blíže k háčkům! Pokud podvodní splávek připevníte naopak, bude se celá montáž zamotávat.

 

Lov sumců na podvodní splávek: Montáž pro tekoucí vodu

Začněme vázáním montáže s podvodním splávkem na tekoucí vodu. Na tekoucí vodu budeme potřebovat mnohem těžší zátěž, aby nám říční proud neodnesl naši montáž. Jako zátěž nejlépe poslouží přírodní kameny o hmotnosti 3 až 10 a více kilogramů. Do těch nejsilnějších proudů můžeme dát kameny i o váze 12 – 15 kilogramů. Dám vám tip: Používejte placaté kameny, které přilehnou ke dnu, a proud je neodvalí. Pokud použijete kulatý kámen, pak jej může silný proud odvalit i o desítky metrů jinam. A to je špatně!

nastrazeni_ryby_na_sumce_detail

nastrazeni_ryby_na_sumcePři lovu sumců na podvodní splávek můžeme použít celou paletu nástrah. Nejčastěji se pak používají nástražní ryby, rousnice, anebo pijavice. Nástražní ryby mohou být v některých případech dokonce i mrtvé. Pokud budete chytat na nástražní ryby, pamatujte na jednu věc. Při lovu s podvodním splávkem na tekoucích vodách nástražní rybu napichujeme tak, aby měla celou montáž „před sebou“. Pokud byste ji totiž nastražili naopak, tedy „zezadu“, pak by hrozilo, že by se vám celá montáž v proudu zamotala.

 

Lov sumců na podvodní splávek: Montáž pro stojatou vodu

podvodni_splavek_nastrazeni_rybyNa stojatou vodu nepotřebujeme tak těžkou zátěž, protože by to bylo jednoduše zbytečné. Na stojatých vodách na silný proud nenarazíme, tudíž nemusíme mít obavy z toho, že by nám montáž odplula kamsi do neznáma. Přesto i tady platí jedno pravidlo. Hmotnost zátěže volíme podle toho, v jaké dálce chceme chytat. Pokud budeme chytat pod břehem, pak zvolíme lehčí zátěž, než kdybychom chytali na druhé straně revíru. Hmotnost kamenné zátěže pro lov na stojaté vodě se pohybuje od 2 do 5 kilogramů. Hmotnost zátěže záleží i na velikosti nástražní ryby.

Hell Cat: Prvotřídní vybavení pro lov kapitálních sumců!

trojhak_na_sumceCo tím myslím? Pojďme si to ukázat na příkladech z praxe. Při vyvezení cejna o délce 30 centimetrů do dálky 100 metrů použijeme kamennou zátěž o váze 3 až 5 kilogramů. Pokud ale do stejné vzdálenosti vyvezeme 50 centimetrového kapra, pak použijeme kámen o hmotnosti 5 a více kilogramů. Nebojte se použít těžší kámen, je to lepší. A jaký trhací silon použít? Zase vám to ukážu na příkladu. V případě, že nastražíme cejna o délce 30 centimetrů, tak zajisteni_hackupotom použijeme trhací silon o průměru 0,25 mm, maximálně 0,30 mm.  Pokud ale nastražíme kapra o délce 50 centimetrů, pak musí mít trhací silon průměr alespoň 0,35 až 0,40 mm.

A ještě jeden tip: Kámen, který po záběru zůstane na dně, zavazujte dobrou šňůrou. Vhodné jsou takové šňůry, které se časem ve vodním prostředí rozpadnou. Tím výrazně pomáháte přírodě. Rozhodně nepoužívejte gumy, protože ty se v silném proudu svlékají ze zátěže.

 

Lov sumců na podvodní splávek: Lov plný přesnosti

velky_sumecJak jsme si pověděli již výše – lov sumců na podvodní splávek praktikujeme především tam, kde se nachází zatopené „bunkry“, ve kterých sumci přebývají. A právě do blízkosti těchto překážek musíme naši montáž dostat. Pokud se nám to povede, pak máme obrovskou šanci na úspěch.

Pokud chytáte ve velmi, velmi těsné blízkosti stromů, anebo jiných překážek, je nutné sumce okamžitě přitáhnout ke břehu. Velkou chybou začínajících rybářů je, že nechají povolený naviják a sumec si při záběru „vezme“ 2 nebo 3 metry šňůry. Takže okamžitě končí ve vázce a hrozí, že jej ztratíte. POZOR! Je velká pravděpodobnost, že sumec kvůli této chybě rybáře uhyne. Proč? Protože utrhnutá šňůra se zamotá do překážky a zaseknutý sumec se nemůže osvobodit. Takže se sumecsnažte podobným incidentům předejít.

Ale teď už pojďme k hledání sumců v našich vodách. Začněme nejprve tekoucími vodami. Na tekoucích vodách sumce nejčastěji hledáme v nejrůznějších prohlubních, dírách nebo vyhloubených částech koryta. Přesně tady můžeme „říční“ sumce očekávat. Vousaté ryby se v těchto místech rády zdržují a jen tak tady polehávají.

Dám vám praktickou radu: Existují čtyři typy TOP sumcových „fleků“ na řekách. Prvním z nich je takzvaný „vracák“. Je to místo, kde se říční proud točí jako „na kolotoči“. Kdekdo by si pomyslel, že tady by to nemělo žádnou cenu, ale právě že naopak! Neustále se pohybující masy vody, které strhávají obrovské množství potravy, sumce velice láká. Druhým slibným místem je hrana mezi tekoucí vodou a tišinou. V těchto místech je to taky opravdu slibné a nadějné v celém ročním období. Třetím místem, které patří k TOP „flekům“, je úplně u břehu – třeba jen od 50 až do 2 metrů. Pokud se rozhodnu chytat u břehu, pak vyhledávám klidná místa, o kterých vím, že tam sumci mají klid. Právě zde sumci vyhledávají potravu! A posledním TOP sumcovým „flekem“ jsou jezy, tedy místa, kde přepadává voda. I zde se sumci velice rádi zdržují, zejména díky velkému obsahu kyslíku a samozřejmě také kvůli potravě.

Hell Cat: Prvotřídní vybavení pro lov kapitálních sumců!

velci_sumci

A teď se pojďme podívat na stojaté vody. Kde tady hledat sumce? Pokud nám přeje počasí, kdy je teplo, pak sumce hledáme na mělkých úsecích stojatých revírů. Proč? Do teplé vody se stahují drobné ryby, na které sumci pořádají hony. Takže za teplých nocí není na škodu dát montáž s podvodním splávkem právě na mělčinu. Dalším typem nadějných míst jsou zase sumčí pevnosti. Na těchto „flecích“ můžete slavit úspěch i za bílého dne. Pokud položíte montáž s podvodním splávkem do blízkosti padlého stromu v nějaké hluboké jámě, u potopeného pařezu, anebo na hranu starého koryta, pak máte obrovskou šanci na úspěch. A pokud panují opravdová tropická parna, pak není na škodu vaši montáž položit do nějaké hluboké jámy. Nezapomeňte na to, že je vždy dobré vyhledávat taková místa, kde se zdržuje bílá ryba, například cejni. Sumci nebudou daleko!

Autor: Roman Matula

www.hell-cat-fishing.cz 

Facebook Hell Cat

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -