Nádherné video, na kterém můžeme vidět chování úhořů pod vodou, natočili potápěči na jezeře Barbora. A před touto prací musíme skutečně smeknout! Jedná se o krásné a ojedinělé video, ve kterém si můžeme prohlédnout úhoře v jejich přirozeném prostředí. Odborný výklad o životě úhoře je už jenom chutnou třešničkou na dortu. Tohle se opravdu povedlo!
Asi každého rybáře, který někdy úhoře lovil, napadlo, jak se vlastně tyto magické ryby pod vodou chovají. Částečnou odpověď nám dává video od potápěčů, kteří tyto nádherné ryby natáčeli na jezeře Barbora. Na videu jde nádherně vidět to, jak úhoři plavou, jak se pohybují na dně, anebo jak využívají potopené překážky. Tenhle videomateriál je pro pochopení života úhoře opravdu důležitý a neskutečně poučný. Parádní práce!
Na těchto záběrech nás nejvíce zaujalo to, jak úhoři perfektně využívají potopené překážky na dně, jak se schovávají při možném nebezpečí. A je neuvěřitelně zajímavé sledovat, jak je úhoř schopný se v mžiku zahrabat do dna, anebo pod nějakou překážku. Tyto záběry pak doplňuje odborný komentář, který je pro rybáře velice důležitý. No přiznejte sami – věděli jste, že jsou úhoři za úplňku o tolik plašší?
O životě úhoře
Pravda, ve videu je celá řada zajímavých informací o životě úhoře. Přesto, ještě více informací o životě této magické ryby zjistíte v našem seriálu Konec úhořů v českých vodách aneb jak jsme (ne)vyhubili další rybí druh. V tomto trojdílném seriálu zjistíte celou řadu dalších zajímavých informací. Proč úhoři mizí z našich vod, co je pro ně největší překážkou, anebo jak se můžeme pokusit úhoře zachránit? Na to vám náš seriál odpoví…
Redakce InRybar.cz
Zdravím.
K videu autora na youtube nelze vkládat komentáře, tak se vyřádím zde.
Celkově jde z mého pohledu o zdařilý počin. Nicméně z informativního hlediska jde o ukázku diletantství a to v případě povídání, které podkresluje video. Zdroj informací není citován, ale asi krom závěrečné pasáže s potápěčskými tipy, jsou informace čerpány z Wikipedie. Jelikož do wiki může přispívat kdokoli, tak se tam často objevují chybné informace nebo nepřesné formulace. Rád bych tedy pár nesrovnalostí uvedl na pravou míru.
Předně autor, aby ukázal vědeckost videa, tak použil latinský název úhoře. Hezké. Až na to, že nedodržuje základy vědecké nomenklatury a navíc v názvu má dvojitý překlep. Úhoř totiž není An-Q-uilla an-Q-uilla, ale místo Q má být G. V takovém informativním videu by se mi více líbil český název, nežli to šroubovitě vynášet do „vědeckosti“ chybným použitím latiny.
Ano u nás jsou hlavně samičky. Nebo přesněji jenom samičky. Samců není málo. Ti zůstávají v brakických vodách a tam jich je dost. U nás je doloženo jen několik málo případů nálezu samců. S tím se člověk může i setkat v české literatuře. Nicméně pokud se člověk podívá na samotný rukopis práce tyto nálezy dokumentující, tak zjistí, že ti samci pocházeli z násady již odrostlých ryb. Ne vždy se u nás vysazovalo jenom monté, ale v některých letech se dováželi odrostlejší jedinci. U takto velkých jedinců již došlo před jejich dovezením k sexuální diferenciaci. Takže u nás již byli vysazeni jako samci.
Jedovatost úhoří krve – ANO. Akorát je nejvíce sprofanovaná. U jiných druhů našich ryb má krevní serum podobné účinky jako to úhoří.
Za stránku obrazovou – paráda. Stránka sdělovací – ještě by chtěla hodně poladit.
Zdravím Jakube,
s mírným zpožděním se mi o víkendu dostalo od přítele upozornění na Váš komentář. Kritika je pozitivní věc a člověka posouvá dále. Možná bych volil spíše „amatérský počin“ než „diletantství“, ale to je jen otázkou vkusu a vnímání rozdílu. Jedná se o příspěvek s krátkým „populárně naučným“ komentářem tj. lehce naučný s populární, záživnou a lehčí formou. Použití biologické nomenklatury neslouží k navození vědeckosti, ale k jednoznačné identifikaci (překlep „g/q“ tomu ovšem příliš nepomohl). Málokdo na YouTube vyhledává dle českého názvu a tak bývá dobrým zvykem doprovodit příspěvek nějakým univerzálnějším textem/kontextem. Tedy zjednodušeně a ve stručnosti: Ano, většina jich u nás pochází z vysazeného monté nebo rozkrmeného monté (což sám potvrzujete). Ano, Pokud se U NÁS potkáte s úhořem, tak s velmi vysokou pravděpodobností se bude jednat o samičku a samců je jen velmi málo (což opět sám potvrzujete). Ano, jedovatost úhoří krve je známa a to že se nejedná o výsadu jen úhoře na situaci příliš nemění (což opět prostřednictvím „sprofanovanosti“ sám potvrzujete). Zdroje nejsou citovány neb se jedná o obecně veřejně známé informace, které mě osobně napadlo vyřknout, ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že video se hodí doprovodit i nějakým lehčím komentářem (opravdu netuším, kde všude jsem se od základní školy s těmito informacemi setkal, ale zrovna wikipedii prakticky nevyužívám). Předání rozumného množství zajímavých informací v čase zhruba 3-4 minut je vždy problémem. Bohužel v dnešní době jen málokdo vydrží u videa, které má poučit lehkou a zábavnou formou, déle než tento uvedený čas. Tak nám tady zůstává onen překlep „q/g“ a to se prostě někdy stává (obzvláště těm, kteří latinu běžně nepoužívají). Nemělo by, ale stává.Video je určeno pro kolegy freedivery/potápěče a měl jsem za to, že ho i rybáři shledají užitečným. Reakci bych zakončil tím, že rozhodně opravdu nehodlám v tomto videu cokoliv ladit, tak jak doporučujete. Jedná se o video, které vzniklo téže noci, kdy byl záznam pořízen a tím pro mne končí jakékoliv jeho delší úpravy. Toto má sloužit k pobavení a případnému rozšíření obzoru ostatních amatérů (nikoliv ostatních diletantů) a ne jako vědecký příspěvek do oboru ichtyologie.
S pozdravem,
autor videa /Jan Kepič
Dobrý den pane Kepič.
Děkuji za vyjádření ke komentáři.
S těmi samci u nás. Úplně opustme slovíčka „málo“ a „s velmi vysokou pravděpodobností“. Samci v našich vodách zkrátka nejsou. Viz část komentáře o nálezy samců z minulého století, které byly zapřičiněny dovozem starších, již pohlavně determinovaných, ryb.
Jak jsem již psal, tak video je z mého pohledu velice pěkné. Ostatně sám bych nic takového zpracovat nedokázal. Ve chvíli, kdy jsem ten komentář psal mě zrovna postihla nemravná lidská vlastnost – poukazovat na chyby, než vyzdvihovat zjevná pozitiva.
Myslím si, že video ocení i rybáři. Z mého pohledu určitě natočte více podvodních záběrů a věřím, že i ty veřejnost ocení.
Zdraví
reptající čtenář / Jakub Žák